ravivahen-deid tuleb õigesti doseerida ja tarvitada. Enne kui loodusravi kasuks otsustada, tuleks lasta end asjatundjal nõustada või ise infot hankida, eriti puudutab see soo-vitus allergiate ja tõsiste krooniliste hai-guste all kannatavaid inimesi.
Positiivsed kogemused
Kui haigena olles otsustate loobuda apteegiravimitest ja tarvitate vaid loo-duslikke vahendeid, siis vastutate oma tervise eest ise. Kergemate haigestumiste korral on ravi isegi võimalik. Aga ka siis, kui olete looduslike vahenditega end kor-duvalt ravinud ja Teil on sellest positiiv-seid kogemusi, ärge unustage, et loodus-ravil on siiski omad piirid ja raskematel juhtudel tuleb kindlasti arsti poole pöör-duda.
Enne kui hakata end looduslike vahenditega ravima, tuleb olla kindel, et antud haiguse puhul on see parim valik.
Apteegi- või loodusravimid?
15
Pidage nõu arstiga
Ebaselgete kaebuste ja sümptomite korral tuleb lasta arstil halva enesetunde põhjus välja selgitada. Kui tegemist on nakkushaigusega, peab haiget kindlasti ravima arst. Arsti poole peab pöörduma ka sel juhul, kui vaevused ei lakka ega leevene kolme päeva jooksul, kui halva enesetundega kaasnevad ägedad sümptomid, tugevad valud või kõrge palavik, kui tegemist on sügava lahtise haavaga, kui vaevused tekivad ootamatult pärast reisilt naasmist või kui on tegemist vanuri, imiku, raseda, nõrgenenud immuunsüsteemi või rasket kroonilist haigust põdeva isikuga.
Alati loodusravi ei sobi
Nii mõnedki raamatus kirjeldatud ravi-vahendid on mõeldud medikamentoosse, arsti poolt ettekirjutatud ravi toetami-seks. Kui loodusravim ei toimi või isegi halvendab enesetunnet, siis lõpetage koheselt selle tarvitamine. Siin kirjelda-tud suukaudseks ja välispidiseks kasu-tamiseks mõeldud ravivahendid võivad mõnel inimesel põhjustada allergiat.
Võimalik, et tarvitasite ka lihtsalt vale ravivahendit. Nii näiteks ei sobi koleeri-kule teravamaitselised vürtsid, mis mõju-vad organismile soojendavalt. Pipar-mündist valmistatud ravivahendid, mis keha jahutavad, pole aga parim valik kül-makartlikule inimesele. Võib ka olla, et manustasite vahendit, mis oli valmista-tud valesti kuivatatud või tarvitamisaja ületanud ravimtaimedest ja seetõttu polnud nende kvaliteet kuigi hea. Leidub drooge ja vürtse, mida ei soovitata kasu-tada koos mõne ravimiga. Kui tarvitate
näiteks verd vedeldavat ravimit, võib iga-päevane küüslaugu söömine muuta vere nii vedelaks, et veri ei pruugi enam hästi hüübida.
Samas on võimalik, et Teile taimsed pre-paraadid ei sobigi. Tõsiste kaebuste ja raskete haigestumiste korral peate kind-lasti pöörduma arsti poole. Sellest tuleb juttu tagapool peatükis „Näidustused ja retseptid”.
Soojendav tšillipaprika ehk vürtspaprika või jahutav piparmünt? Iga taim igale inimesele ei sobi.
16
Põhilised toimeained
Tänapäeval teatakse, et osa taimedes leiduvaid toimeaineid mõjub bakteritele, osa viirustele ja osa pidurdab seente kasvu. Tihti saavutatakse oodatud toime mitme aine koosmõjul. Kuid leidub ka toimeaineid, millel on eriline vägi.
Eeterlikud õlid
Eeterlikud õlid on looduses naturaal-selt leiduvad kergelt lenduvad ühendid, mis annavad taimele sageli iseloomu-liku aroomi. Eeterlikel õlidel on põletikke leevendav ja röga lahtistav toime ning nad võitlevad nii bakterite, viiruste kui ka seentega.
Kõik eeterlikud õlid on rohkemal või vähemal määral mikroobivastase toi-mega. Õige doseerimise korral on nende toime enamasti efektiivne ning lisaks mõjuvad nad organismile säästvamalt kui apteegiravimid. Mõned eeterlikes õli-des sisalduvad ühendid on rasvlahustu-vad. Nad võivad ladestuda mikroorganis-mide rakumembraani ja pärssida nende ainevahetust. Eeterlike õlide mõju teine põhjus peitub nende pH tasemes. Nimelt on see kvaliteetsetes õlides kergelt hap-peline, enamik baktereid vajab kasvuks aga aluselist keskkonda.
Puhaste looduslike eeterlike õlide toime saladus peitub tegelikult väga paljude komponentide koosmõjus, mida pole siiani kahjuks eriti uuritud.
Eeterlikud õlid kogunevad taime kude-des olevatesse membraaniga ümbritse-tud „paunakestesse”, mis ei lase õlidel
Aniis, apteegitill ja köömned sisaldavad väärtuslikke eeterlikke õlisid, mida leidub tervetes viljades (seemnetes) rohkem kui purustatutes.
auruda. See seletab ka, miks peenesta-mata taimeosades säilivad õlid kauem kui peenestatutes, kus kattekihid on purustatud. Selleks et võimalikult suurel hulgal ravivaid aineid kätte saada, tuleks kasutada terveid, vigastamata vilju (see kehtib näiteks aniisi, köömnete ja aptee-gitilli kohta) ning peenestada neid vahe-tult enne tarvitamist.
Laugu- ja sinepiõlid
Laugu- ja sinepiõlidel on terav lõhn ning maitse, mis tuleneb nende koostisesse kuuluvast väävlist või lämmastikust. Lauguõli sisaldavad lauguliste sugu-konda kuuluvad karulauk, küüslauk ja sibul, sinepiõli sisaldavad ristõieliste sugukonda kuuluvad aed-mädarõigas ja sinepid. Kui neid taimi lõigata või närida, algab keemiline protsess, mille tule-musena muudetakse laugulistes leiduv alliin allitsiiniks ja ristõielistes sisaldu-vad glükosinolaadid (peamiselt sinigriin) allüülsinepiõliks. See seletab, miks neile taimedele omane tugev lõhn vallandub alles lõikamisel või närimisel.
Laugu- ja sinepiõlidel on bakteri- ja viirusvastane ning seente kasvu pärs-siv toime. Neid on soovitatav tarvitada hingamis- ja kuseteede infektsioonide korral, sest nad hävitavad mikroobe ja soodustavad organismist vedelike välju-tamist. Kuna laugu- ja sinepiõlide kuu-mutamisel (alates 55 °C) toimeainete mõju kaob, pole mõtet neist taimedest teed teha, küll aga tarvitada kas külmalt või valmistada neist tinktuure.
Tarvitage toiduks
Laugu- ja sinepiõli sisaldavate taimede sage söömine aitab ära hoida hingamisteede ja põiepõletikke. Nendele lisaks tuleks tarvitada ka teisi bioaktiivseid ühendeid, nagu vitamiine ja mineraalaineid.
Sibulas ja küüslaugus on külluslikult antibiootilise toimega aineid.
18
Tavapärased ja looduslikud antibiootikumid
Teravamaitselised ained
Teravamaitselised ained, näiteks zingi-berool ja gingerool (ingveris ja kalgani-rohus), kapsaitsiin (tšillipaprikas ja pap-rikas) ja piperiin (pipraterades) aitavad organismil võidelda erinevate mikroobi-dega, ergutavad vereringet ja mõjuvad soojendavalt. Seepärast on teravamait-selisi aineid sisaldavaid taimi soovitatav
tarvitada külmal ja niiskel ajal, kui on oht külmetuda, eriti võiksid selliseid taimi manustada külmakartlikud inimesed. Kõik taimed, mis sisaldavad teravamait-selisi aineid, ergutavad limaskestade vereringet. Kuna mikroobid vajavad mas-siliseks paljunemiseks parajat tempe-ratuuri, siis aitab organismi lühiajaline temperatuuritõus pärssida mikroobide arengut ning teisalt aitab neid organis-mist väljutada.
Kuumus ja kuivus teravamaitselisi aineid ei kahjusta. Kui ingveri ja kal-ganirohu toimeained lahustuvad vees hästi ja seepärast juuakse näiteks ing-veriteed soojana, siis tšillipaprikas ehk vürtspaprikas ja pipras sisalduvad ained lahustuvad vees halvasti. Seega pole mõtet teha tšillist teed, vaid hoopis viinatõmmist või süüa võileivakattena, ja kuna temas sisalduvad ained on rasv-lahustuvad, siis sobib ta ka salatikast-messe.
Parkained
Üheks parkaineks on näiteks rosmariin-hape. Parkaineid leidub paljudes huul-õielistes taimedes, näiteks rosmariinis