Dmitri Pappel

Laevakaitsja päevikud. Neli aastat Indias. Dmitri Pappeli lugu


Скачать книгу

kestis kolm kuud. Ametikeeles nimetatakse seda rotatsiooniks ja see viis Dmitri kodusest Tallinnast pea 10 000 kilomeetri kaugusele.

      „Esimesel korral tegutsesime peamiselt Sri Lanka ja Mauritiuse vahel. Korra käisime Punasel merel, seal oli ka meie baaslaev. Asi käis nii, et kahe- kuni neljaliikmeline meeskond pandi kaubalaevale, sõitsime sellega läbi ohutsooni ja siis pandi meid teisele laevale või lennutati tagasi.“

      Üht sellist sõitu nimetatakse ülesõiduks või transiidiks. Kukkus välja nii, et juba oma esimese transiidi ajal puutus Dmitri kokku AdvanForti asjaajamise juhuslikkusega.

      „Relvadega oli kuidas kunagi. Kõige esimesele transiidile läksime kolmekesi. Meile anti üks relv, Saiga (Vene päritolu poolautomaatne püss). Aga meie tiimi juht magas tähtsa toimingu maha ja sai kaasa vale kaliibriga padrunid. Nii et me läksime laeva „turvama“ kasutu relvaga, mida oleks võinud rünnaku korral ainult kaikana kasutada.“

      Saatemeeskonnale kaasa antud varustuse kvaliteet osutuski peatselt õnnemänguks.

      „Mõnikord, kui vedas, saime väga hea komplekti koos satelliittelefonide ja muuga. Teinekord aga jäime ilma. Põhimõte oli „nagu jumal juhatab“.“

      Esimese rotatsiooni ajal tegi Dmitri kaasa kuus transiiti, kus tõsisem olukord tekkis vaid paaril korral. Omaani lahel varitses kaitstavat laeva kaheksa paati, igaühes neli kuni kuus meest. Hommikuvalges võtsid kaks neist tuurid üles ja hakkasid suure kiirusega lähenema.

      „Meil oli siis õnneks juba palju parem varustus. Läksime tekile ja näitasime end relvastatult – rohkem polnud midagi vaja. Pöörasid otsa ringi ja sõitsid minema.“

      Tegelikult on aga raske öelda, kui palju nendes vetes piraatidega kokku puututakse. Laevakaitsjate omavahelise huumori kohaselt lahutab kalurit piraadist 70 sentimeetrit. Just nii palju on vaja kummarduda, et paadipõhjast relv haarata ja ühest teiseks transformeeruda.

      Teinekord pole aga päris kindel, kas pätt hoopis sinu enda kaitstava laeva kaptenisillal ei istu.

      „Selle kõige esimese transiidi laev kuulus ühele Venemaa ettevõttele, ehitatud Hiinas ja oli täielikult roostes, kuigi pidi olema ainult kolm aastat vana. Last oli mingi odav jahu. Ühel hetkel saime aga aru, et kapten annab kõigile raadio teel kutsujatele järjekindlalt valesid koordinaate, mis paigutasid laeva umbes 100 miili tegelikust asukohast eemale. Meile hakkas üha enam paistma, et siin on teoksil kindlustuspettus – omanikule meeldiks, kui laevaga midagi juhtuks, ja veel parem, kui meeskonnaga ka. Õnneks siiski ei juhtunud.“

      Transiitidevahelise aja veetsid AdvanForti laevakaitsjad kas maal („Mauritius mulle väga meeldis!“ meenutab Dmitri) või baaslaeval, millest üks paiknes Punasel, teine Araabia merel. Elu baaslaevadel oli kaugel romantilisest ettekujutusest näha võõraid maid ja eksootilisi paiku.

      „Need polnud mingid luksuslaevad, vaid kuidas kunagi. Mõni neist oli ikka täielik peldik. Mul endal õnnestus küll kõige hullemaid vältida, kuid mehed rääkisid ühest Araabia merel olnud baaslaevast – nimi oli vist Aladin –, mis oli tegelikult väga vana kalalaev. Sellel polnud isegi seda va peldikut, vaid asjal käidi laeva ahtris reelingust kinni hoides …“

      Kõikjalt vastu vaadanud juhuslikkus hakkas tekitama kahtlusi värske tööandja suhtes. Kuid marraskil meel sai lohutust universaalsest palsamist.

      „Pärast seda, kui kontole oli laekunud esimene palk, hakkas mõte liikuma nii, et hea küll, proovime veel ühe kuu kannatada. Siis jälle ühe kuu. Ja nii edasi.“

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4QAYRXhpZgAASUkqAAgAAAAAAAAAAAAAAP/sABFEdWNreQABAAQAAABkAAD/4QMhaHR0cDov L25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wLwA8P3hwYWNrZXQgYmVnaW49Iu+7vyIgaWQ9Ilc1TTBNcENl aGlIenJlU3pOVGN6a2M5ZCI/PiA8eDp4bXBtZXRhIHhtbG5zOng9ImFkb2JlOm5zOm1ldGEvIiB4 OnhtcHRrPSJBZG9iZSBYTVAgQ29yZSA1LjYtYzEzMiA3OS4xNTkyODQsIDIwMTYvMDQvMTktMTM6 MTM6NDAgICAgICAgICI+IDxyZGY6UkRGIHhtbG5zOnJkZj0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMTk5 OS8wMi8yMi1yZGYtc3ludGF4LW5zIyI+IDxyZGY6RGVzY3JpcHRpb24gcmRmOmFib3V0PSIiIHht bG5zOnhtcE1NPSJodHRwOi8vbnMuYWRvYmUuY29tL3hhcC8xLjAvbW0vIiB4bWxuczpzdFJlZj0i aHR0cDovL25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wL3NUeXBlL1Jlc291cmNlUmVmIyIgeG1sbnM6eG1w PSJodHRwOi8vbnMuYWRvYmUuY29tL3hhcC8xLjAvIiB4bXBNTTpEb2N1bWVudElEPSJ4bXAuZGlk OjFDNDRGRTg5M0NCRDExRTk5NURGQjQ1M0E0MzcwQzFFIiB4bXBNTTpJbnN0YW5jZUlEPSJ4bXAu aWlkOjFDNDRGRTg4M0NCRDExRTk5NURGQjQ1M0E0MzcwQzFFIiB4bXA6Q3JlYXRvclRvb2w9IkFk b2JlIFBob3Rvc2hvcCBDQyAyMDE1LjUgTWFjaW50b3NoIj4gPHhtcE1NOkRlcml2ZWRGcm9tIHN0 UmVmOmluc3RhbmNlSUQ9IjRCMjIxNDVCMEYyRjM3MkVEN0M3MjI0N0ZEN0I5MDAyIiBzdFJlZjpk b2N1bWVudElEPSI0QjIyMTQ1QjBGMkYzNzJFRDdDNzIyNDdGRDdCOTAwMiIvPiA8L3JkZjpEZXNj cmlwdGlvbj4gPC9yZGY6UkRGPiA8L3g6eG