Agnes Wold

Lapseootus


Скачать книгу

on ka selgituseks, miks võib väga kiiresti tekkida tugev ebavõrdsus vanemlikes oskustes, kui üks lapsevanem on täiskohaga kodus ja teine käib tööl. See, kes on kodus, treenib tund tunni järel oma hoolitsemisprogrammi. Vastsündinud beebil on ajus samuti närvivõrgud, mis teevad temast spetsialisti selles, kuidas panna suuremad lapsed ja täiskasvanud tema vastu hellust tundma ja tekitada neis soovi tema eest hoolitseda. Erinevad inimesed reageerivad pisut erinevatele signaalidele ning beebil ei kulu palju aega, et täpselt selgeks saada, mis mõjub just sellele lapsevanemale, kes kohal on. Ja loodus oleks ju rumal, kui ta ei teeks nii, et laps oskab kõige paremini võluda just seda vanemat, kes on kohal üheksal juhul kümnest, ja nõuda temalt hoolitsust. Kuna on ainult kaks indiviidi – laps ja vanem –, kes sobitavad vastastikku oma äsja käivitunud närvivõrke, toimub see tohutu efektiivsusega.

      Sellel, kes ei ole kodus rohkem kui vaid mõned tunnid õhtul, on vähe võimalusi oma hoolitsemisega seotud närvivõrke treenida ja lapse signaale tõlgendada. Lapski ei saa treenida ennast sellel tunderegistril mängima või kasutama seda miimikat, mis just seda inimest ülepeakaela armuma paneb. Ja seda polegi ju vaja, kuna alati on läheduses teine vanem, kes on saanud tugevat treeningut ning keda laps on väga hästi tundma õppinud. Vaid mõne nädala möödudes võib hakata lapsevanem, kes on päeval eemal, tugevalt maha jääma – kogu päeva on laps ja teine vanem omavahelist suhet arendanud ja paistavad teineteist hästi mõistvat, samal ajal kui tema jääb kõrvale. Seda on loomulikult võimalik tasa teha, aga kui sa ainult ootad, muutub muster ühest vanemast, kes mõistab lapse signaale, ning teisest, kellel on raske aru saada, mida peaks tegema, järjest tugevamaks. Oleme juba kirjutanud, kui kohutav on kadeduse mürk – kui sa istud täiest kõrist kisendava lapsega, kes end sinust eemale keerab, kuid rahuneb kohe, kui tuleb teine vanem. Sellepärast planeerige nii, et mõlemad vanemad on kodus sama palju ning arendavad seeläbi oma vanemliku pädevust ja õpivad last tundma võrdselt hästi. See on investeering tulevikku.

      Loomulikult on võimalik arendada sügav ja hea suhe oma lapsega ka siis, kui sellega alustatakse tõsiselt alles siis, kui laps on mõne aasta vanune. Kuid kogemused näitavad, et sel ajal on juba väga keeruline mahajäämust tasa teha, ning võib juhtuda, et laps jääb selle vanema vastu, kes ei ole algusest peale temaga olnud, alati viisakalt vähe huvi tundma. Seega, kui sa tahad olla kindel, et oled tõeline lapsevanem, siis on palju õigem hakata lapse peal treenima juba ajal, mil ta on vastsündinu.

      Üks naissoost parlamendiliige rääkis, et ta oli kolmega oma neljast lapsest ise kodus, kuna sel ajal, kui tema kolm vanemat last olid väikesed, tohtisid ainult emad lapsehoolduspuhkusel viibida. Neljanda lapse ajaks oli seadus muutunud, nii et ka isad said lapsega kodus olla, ja nad jagasid lapsehoolduspuhkust võrdselt. Kui lapsed täiskasvanuna koju helistasid, soovis ainult kõige noorem rääkida nii ema kui ka isaga. Kolm vanemat last soovisid alati rääkida emaga, isegi kui isa telefonile vastas. Kui mitmeid raadiointervjuusid te olete kuulnud, kus hallipäised isad ütlevad, et nad kahetsevad, et ei veetnud rohkem aega oma lastega, kui need väikesed olid?

      Kindlasti on ebameeldiv tunne, kui vastsündinud beebi nutab ja sa ei saa aru, mida peaksid tegema. Aga mõtle selle peale, et alguses on kõik ühtviisi nõutud ja kohmetud ning vaid kogemus teeb sind paremaks ja kindlamaks. Ilmselt on inimesed kogu inimkonna ajaloo vältel hoolitsenud mitte ainult oma, vaid ka teiste laste eest. Mõtle kasvõi isase roti peale – ta sai oma poegade kaitsmisega hakkama ja kui tal oleks lutipudel käepärast olnud, oleksid pojad kindlasti arvanud, et neil on imeline lapsepõlv koos isaga!

      Endastmõistetavalt on laste jaoks palju parem omada sügavat suhet kahe vanemaga, mitte ainult ühega. Leidub palju suuri asjatundjaid, kes seletavad avalikkuse ees, et ema peab „vähemalt alguses” võtma peamise vastutuse lapse eest hoolitsemisel enda peale ja et laps peab kiinduma korraga ainult ühte inimesse, kuid seda väidet ei kinnita ükski teaduslik uurimus. Seesugune mõttevara pärineb paljuski 1950. aastate psühhoanalüüsist. USAs ja teistes lääneriikides olid 1950. aastad aeg, mida naiste jaoks iseloomustas tagasilöök. Naised kes olid teise maailmasõja ajal ennast ise üleval pidanud, pidid nüüd naasma koduseinte vahele ega tohtinud meestega tööjõuturul konkureerida. Hoiti kõrgel koduperenaise ideaali ja psühholoogid sobitasid oma teooriaid, selgitamaks, et selline elamisviis on lastele kõige parem, sest ema on tegelik lapsevanem ja isa vaid külaline kodus. Tegelikult on arvatavasti kogu inimajaloo vältel ja enamikus kultuurides päris algusest peale lapsi hoidnud emad, tädid, õed-vennad ja mitmesugused sugulased.

      Lapsehoolduspuhkuse planeerimine

      Rootsi vanemahüvitise süsteem on üks maailma kõige heldemaid. Hooldusõiguse omajad saavad mõlemad riigilt 240 päeva eest hüvitist, et oma lapse eest hoolitseda. Sellest 180 päeva eest saavad nad 77,6% oma tavapärasest töötasust (sageli tööandja käest kollektiivlepingu tõttu isegi rohkem). Üks hooldusõiguse omaja võib loobuda oma päevadest teise hooldusõiguse omaja kasuks või oma partneri kasuks, kui nad on abielus või on neil teisi ühiseid lapsi. See, kellel on lapse hooldusõigus üksinda, saab 480 päeva vanemahüvitist. Lisaks neile tasustatud päevadele on hooldusõiguse omajal õigus olla alla üheaastase lapsega kodus tasustamata lapsehoolduspuhkusel, näiteks siis, kui tasustatud lapsehoolduspuhkusel on teine vanem.

      Last oodates peate planeerima, kuidas soovite oma lapsehoolduspuhkuse välja võtta, kuna seda saab teha mitmel erineval viisil. Esimesed 14 päeva on ette nähtud mõlemale vanemale kodus olemiseks – see, kes ei ole last sünnitanud, saab seaduse järgi 10 tööpäeva vabaks. Koos kahe nädalavahetusega saavad seega laps ja tema mõlemad vanemad koosolemiseks kokku 14 päeva.

      See aeg on väga eriline. Lapsel ei ole veel tekkinud igapäevast rütmi, äsja sünnitanud naise keha on nagu läbi klopitud ja rasedusjärgselt taastumas ning reeglina on mõlemad vanemad parajas segaduses. Kaos seguneb sageli hämmastuse, õnne- või tänutundega endale saadud lapse pärast.

      Ainus, mida oleks vaja nendeks päevadeks planeerida, on mõlema vanema kodusolek. See, kes ei ole last sünnitanud, võiks võimalikult suure osa nii kodustest töödest kui ka vastsündinu eest hoolitsemisest enda peale võtta. Miks mitte sõprade või sugulaste abil, kui on selliseid, kes võiksid abistada. See, kellel on enne lapse sündimist aega või energiat, võiks alati süüa teha või osta valmistoidud külmkappi ootama. Lapse sünnile järgnevatel nädalatel võib olla peaaegu võimatu lõunat valmistada ja imetav ema võib päeva jooksul palju kordi pöörast nälga tunda.

      Oleks hea ka mõnda aega pärast kahte esimest nädalat kahekesi koos kodus olla. See on pigem erand, kui 14 päeva pärast on sünnitanud naine reibas ja tegus, lapse toitmine kulgeb probleemideta ning laps magab parajalt palju. Selle jaoks, kelle keha on ikka veel sünnitusest kurnatud, kellel on unevaegus ja kelle jaoks pole veel päriselt selge, kuidas vastsündinuga toime tulla, võib tunduda õudusunenäona, kui teine vanem jätab ta üksi, kadudes tööle ja „täiskasvanute maailma”, samal ajal kui tema peab üritama kaoses korda luua.

      On täiesti võimalik kasutada vanemahüvitise saamise aega nii, et mõlemad vanemad on täisajaga lapsega kodus kuus nädalat. Meie arvates on see suurepärane mõte. Me ei ole veel kuulnud kedagi kahetsevat, et nad võtsid ühe või kaks kuud, et alguses kõik koos olla. Esimese kuu lõpu poole on sageli tekkinud kaosesse teatav kord ning lisandunud rohkem nautimise hetki. Jagades läheb kõik paremaks ja sellepärast võib olla teie kõige targem investeering võtta osa lapsepuhkusest välja ühise puhkusena kohe pärast lapse sündi. Mingil põhjusel on meie äärmiselt helde Rootsi lapsehoolduspuhkuse süsteem viinud selleni, et paljude jaoks on muutunud lausa kinnisideeks see võimalikult pikaks venitada. Sellest on raske aru saada – puhkuse lõpus mängib mõni kuu siia või sinna tegelikult väga väikest rolli. Kuid seevastu alguses üks või koguni kaks kuud koos kodus olla on imeline luksus, mis võib olla suurepäraseks sissejuhatuseks ühisele lapsevanemaks olemisele.

      Teine asi, mille peale paljud ei mõtle, on see, et lapsehoolduspuhkust võib välja võtta väiksemate osade kaupa, töötades näiteks poole päeva kaupa, ülepäeviti või üle nädala. Need, kes on seda proovinud, soovitavad sageli soojalt seda mudelit. Ühest küljest hoiavad mõlemad vanemad seeläbi kontakti oma töö või õpingutega,