Samouczek języka angielskiego w zdaniach do tłumaczenia. Poziom średnio zaawansowany
a car.’
Przeczenie wyglądałoby następująco:
‘I have not got a car.’ i I ‘do not have a car.’
A pytanie tak:
‘Have you got a car?’ i ‘Do you have a car?’
Pytanie:
Do I often read?
Do you often read?
Does he often read?
Does she often read?
Does it often read?
Do we often read?
Do you often read?
Do they often read?
Ponownie, jak widać w odmianie, operator jest ważniejszy, pojawia się na pierwszym miejscu i do niego dodajemy ‘es’. Można zapamiętać, że w zdaniu z trzecią osobą liczby pojedynczej końcówka ‘s’ może wystąpić tylko z jednym czasownikiem głównym – w twierdzeniu, lub z pomocniczym – w pytaniu i w przeczeniu.
Operator ‘do’ użyty w pytaniu będzie odpowiadać polskiemu ‘czy’, np.:
Do you live here? – (Czy) mieszkasz tutaj?
Krótka odpowiedź:
Twierdząca:
Yes, I do.
Yes, you do.
Yes, he does.
Yes, she does.
Yes, it does.
Yes, we do.
Yes, you do.
Yes, they do.
Przecząca:
No, I don’t.
No, you don’t.
No, he doesn’t.
No, she doesn’t.
No, it doesn’t.
No, we don’t.
No, you don’t.
No, they don’t.
Uwaga 5.
Jak wspominano we wstępie, w j. angielskim pojawia się tylko jedno przeczenie. Poznaliśmy słówko ‘any’, które stosujemy w pytaniach oraz w przeczeniach, tak samo się dzieje przy innych konstrukcjach. Znamy także słówko ‘some’. Słowa te możemy łączyć tworząc inne słowa np. ‘thing’ – rzecz, ‘anything’ – cokolwiek, ‘something’ – coś, ‘no’ – które niesie ze sobą przeczenie i zmienia znaczenia słowa po dodaniu ‘thing’ tworzy ‘nothing’ – nic.
Mogę powiedzieć:
I like something. – Lubię coś.
I do not like anything. – Niczego nie lubię. ‘Any’ – jako zaprzeczenie pojawia się w słowie ‘anything’, jeżeli chcę użyć słowa ‘nothing’ to muszę pamiętać, że w j. angielskim może wystąpić tylko jedno przeczenie. Jeżeli pojawia się ono w słowie ‘nothing’, to nie może się ono pojawić w operatorze. Zdanie to będzie wyglądać następująco:
I like nothing. – Niczego nie lubię. A nie: I don’t like nothing.
Uwaga 6.
Czas Present Simple służy do wyrażania rzeczy, które się powtarzają, dlatego też użyjemy go mówiąc o rzeczach, które są określone przez plany i rozkłady, np.
The bus leaves at 4 p.m. – Autobus odjeżdża o czwartej.
Nawet jeżeli autobus będzie odjeżdzał w przeciągu najbliższych pięciu minut, to nie użyjemy innego czasu. Dlaczego?
– Dlatego, że kiedy przyjdziemy na przystanek, czy to w piątek, za tydzień, za miesiąc, autobus ten będzie również odjeżdżał z przystanku o tej godzinie. Tak samo się dzieje, kiedy mówimy o planach, kursach, które już zostały zaplanowane i ułożone, stąd mówimy:
The English course starts in September. – Kurs angielskiego zaczyna się we wrześniu.
The film finishes at 8 p.m. – Film kończy się o ósmej.
W takim razie poćwiczmy!
Zestaw I
Słownictwo:
Every day – codziennie
Leave for – wychodzić do
Have a shower – brać prysznic
Chinese – chiński
Meat – mięso
Czy często bierzesz prysznic?
Mój tata jest nauczycielem, uczy chińskiego.
Marta nie chodzi do pracy codziennie.
O której godzinie wychodzimy do pracy?
Ania, Maciek i ja nie jemy mięsa.
Jak ma na imię twoja mama?
Jak często się uczysz?
Czy Marcin jest w domu?
Nie lubię gotować.
Czytacie książki?
Do you often have a shower?
My dad/father is a teacher, he teaches Chinese.
Podając zawód, zawsze musimy użyć przedimka nieokreślonego a/an. W drugiej części zdania pojawia się ‘he’ ponieważ zawsze w zdaniu angielskim musi pojawić się podmiot – osoba, ewentualnie możemy przetłumaczyć: My dad is a teacher and teaches Chinese – tutaj używamy ‘and’ i pomijamy osobę, ponieważ chodzi cały czas o tą samą – mojego tatę.
Marta does not go to work every day.
Marta to 3 os. .poj (she), dlatego musimy użyć przeczenia does not (doesn’t), nie pojawi się doesn’t goes ponieważ końcówka ‘es’ wystąpić może tylko raz. Jej miejsce jest ściśle określone, tutaj jest to czasownik pomocniczy – operator. Jest on dużo ważniejszy, ponieważ sugeruje nam rodzaj zdania (twierdzenie, przeczenie, lub pytanie) oraz czas (teraźniejszy, przeszły, przyszły). Nie pojawi się a work ponieważ rzeczownik ‘work’ jest rzeczownikiem niepoliczalnym. Nie możemy również napisać everyday – słowo to pisane łącznie jest przymiotnikiem, np. codzienna rutyna, codzienny zwyczaj – everyday routine; everyday habit. Every day jest natomiast przysłówkiem częstotliwości, odpowiada na pytanie: ‘jak często’? – codziennie, każdego dnia.
(At) what time do we leave for work?
‘At’ – ‘O’ (używane z godziną) często jest pomijane, stąd znajduje się tutaj w nawiasie. Nasza fraza pytająca jest dość długa ‘at what time’ dopiero po niej pojawia się operator.
Ania, Maciek, and I don’t eat meat.
Nie możemy napisać a/the meat ponieważ mięso jest rzeczownikiem niepoliczalnym, możemy policzyć kotlety, filety ale nie mięso. Z rzeczownikami niepoliczalnymi nie używamy przedimków nieokreślonych a/an. Możemy po prostu zostawić pole puste. Jeżeli idzie o użycie przedimka określonego ‘the’, również go nie użyjemy, bo nie chodzi o żadne konkretne mięso,które nasi rozmówcy znają, tylko mięso w ogóle.
What is your mum’s/mother’s name?
Czasownik ‘to be’ pomimo tego, że tworzy pytania i przeczenia bez operatora ‘do,’ również przynależy do czasu present simple. Przy pytaniu, musimy zostosować inwersję, zamianę miejsca między osobą, a czasownikiem, ponieważ to czasownik ‘to be’ jest dla siebie operatorem.
Kolejna uwaga, jaką należy zrobić, to jeszcze ‘s – dopełniacz, odpowiadający