за війну. Тим паче цілі в них однакові – повалення Речі Посполитої. А далі видно буде. Недаремно ж він відправив своїх послів до хана з пропозицією про союз!
Так і вирішили: залишитися під високою государевою рукою, проте не цуратися й угод з іншими державами. Тому було погоджено відпустити шведського посла, який із самої весни перебував в Україні, чекаючи укладення цього договору, а потім відрядити у Швецію своє посольство.
Після закінчення цієї ради Пушкар відправився додому. Проте повертався з важким серцем – старого до глибини душі ображала така байдужість до нього з боку іншої старшини. Пам’ять повертала Мартина в ту далеку весну 1648 року, коли в Січі Хмельницького обрали гетьманом. Він був при цьому присутній і, не вагаючись, приєднався до Хмеля та всіма силами підтримав повстання. А потім одна за одною слідували блискучі перемоги над поляками, чергуючись із гіркими поразками, і багато чого довелося пережити козацтву, чимало розчарувань та гіркоти винести на своїх плечах, обстоюючи людську свободу. І всі ці роки Пушкар віддано підтримував покійного гетьмана. І вже стільки років він, Мартин, тримає пірнач полковника! Хіба погано він впорався? Хіба не служив так само вірно та хоробро, як і інші, ризикуючи своїм життям? Але що він отримав натомість? Нічого! Забулися всі його заслуги, і нікому він не потрібен. У душі старого козака здіймалося обурення. Чомусь скривджене марнославство та амбіції, наче ржа, завжди роз’їдають душі найкращих лицарів, породжуючи у шляхетній душі лише підлість та мстивість. «Хоч полтавці мене цінять! – думав Мартин, проїжджаючи містом та відповідаючи на поклони містян киванням голови. – Хоч це в мене ще є!» А вдома його зустріли жінка, сини, невістки та онуки, і на серці у Мартина потеплішало. Що може бути кращим і надійнішим, ніж родина?!
Демко теж приїхав до Пушкаря, а не до себе додому, щоб побачити Надю, бо мука від цієї короткої розлуки з нею була нестерпною. Свою родину він відвідає завтра, поділиться враженнями від поїздки, поговорить із сестрою про почуття Яненка до їхньої мами, а сьогоднішній вечір просто зобов’язаний провести з коханою. І пізно ввечері Демко безшумно вислизнув з курінчика, розташованого на великому обійсті Пушкаря, щоб джури завжди були під рукою, та прокрався до віконця парадної кімнати будинку. Закохані вже давно обмилували цю світличку для зустрічей, тим паче що домочадці полковника відвідували її рідко – за десять років полковництва Мартин суттєво збагатився, тому міг дозволити собі побудувати та утримувати великий дім і виділити окрему кімнату лише для приймання гостей.
Демко швидко вліз у вікно та одразу ж потрапив у обійми Надійки.
– Боже, як же я за тобою скучила, любий! – шепотіла дівчина, повиснувши в нього на шиї. – Як побачила тебе сьогодні, то ледь стрималася, щоб не кинутися до тебе!
– Я теж за тобою скучив! – прошепотів Демко та поліз цілуватися.
Але як пристрасно не цілувалися закохані,