і слизьке. Це розірвалися ніжні клітини камбію, а їх вміст зволожив поверхню. Клітини камбію активно діляться. З часом вони з обох боків перетворюються на луб чи деревину. А стебло потроху товстішає.
Під корою і камбієм знаходиться деревина, клітини якої схожі на клітини кори. Втім, їх оболонки потовщені, тому деревина щільніша за кору.
Малюнки на корі дерев
В цій частині стебла проходять судинні трубки. Вони несуть воду з поживними речовинами й утворюють комплекс, який називається ксилемою. В їхніх стінках є пори, завдяки чому вода легко просочується через деревину в різних напрямках. Окремі судинні трубки мають різну довжину – від 10 см до 2 м, залежно від розмірів рослини. Втім, вони ніколи не йдуть безперервно від кореня до листя. На певній відстані трубки закінчуються сліпим кінцем, але прилягають поперечною перегородкою до іншої трубки. Через пори вода з них потрапляє до сусідньої трубки і йде далі. Цікаво, що у водних рослин таких судин немає. Вони вбирають воду усією поверхнею.
Усередині рослини знаходиться серцевина, яка служить скринею поживних речовин і складається з великих клітин з тонкими оболонками. Зазвичай тканини серцевини є пухкими.
Річні кільця стовбуру дерева
У дерев судини ксилеми з часом заповнюються органічною сполукою – лігніном – і не можуть проводити воду. Тепер вони призначені для підтримки стовбура. А вода продовжує переміщуватися молодими судинами, що утворюються по зовнішньому шару ксилеми, який називається заболонню.
Стовбур ховає в собі чимало таємниць. Придивіться уважно до свіжого зрізу на пеньку. Ви побачите своєрідний малюнок. Від середини до краю чітко видно річні кільця. Скільки кілець – стільки й років дереву. Як же вони утворюються?
Протягом року дерево росте з різною швидкістю. Влітку швидше, взимку повільніше (може й зовсім не рости). Ті клітини, що утворилися в камбії навесні та влітку, мають великий розмір. Зимові клітини є дрібнішими. Ось зимові клітини й утворюють кільце, колір якого темніший за той проміжок, який клітини виростили влітку.
Ці проміжки мають різні розміри. Вони залежать від посух (тоді дерево росте повільніше), а також від того, чи не напали на нього шкідники, які пригнічують рослину. Якщо нічого лихого не трапилося, проміжок між кільцями утворюється широкий, якщо ж існували шкідливі умови для розвитку, він формується вузький. Вужчі проміжки між річними кільцями утворюються також з боку півночі, бо тут розвиток клітин пригнічують прохолодніші температури та холодні вітри.
Враховуючи це, можна встановлювати вік дерева, аналізувати кліматичні зміни, орієнтуватися в лісі стосовно сторін світу. Зріз на пенькові не гірше за компас вкаже вам напрямок, за яким треба рухатися далі, якщо ви заблукали, сонце сховалося за хмари, а компас ви загубили.
Проте цим можна скористатися лише в наших лісах, у нашому кліматі. У тропічних лісах дерева такого «літопису» не ведуть і кільця стовбура не відповідають віку дерева. Річ у тім, що тут пригнічення росту не залежить від