Отсутствует

Рослини


Скачать книгу

ті часи в Англії жив уславлений експериментатор у галузі природознавства Роберт Гук. Він удосконалив мікроскоп, що його за п’ятдесят років до нього сконструювали голландські майстри Іоганн та Захарія Янсени. Одного разу Гук поклав на підставку свого мікроскопа тонкий зріз звичайної пробки від пляшки вина і побачив цікавий узор з маленьких чарунок, що нагадували чарунки бджолиних щільників. Тоді вчений вирішив порівняти структуру пробки, що, як відомо, мала рослинне походження, зі структурою інших рослин. Першою рослиною, яку він почав вивчати, була бузина. На тонкому зрізі її серцевини Гук теж побачив узор, дуже схожий на чарункову поверхню бджолиних щільників.

      Цей малюнок коркового шару деревної кори був зроблений Робертом Гуком у 1665 р. за допомогою цього мікроскопу, який він створив власноруч

      Він добре роздивився ряди дрібних чарунок, відокремлених одна від одної тонкими перетинками. Так відбулося відкриття рослинних клітин. А термін «клітина» теж належить Гукові. Так він у 1665 р. назвав відкриті ним утворення.

      Відтоді минуло вже понад три століття. Звісно, нині про клітини відомо значно більше, ніж знали про них тоді. На зміну оптичним приладам Левенгука, Янсенів, Гука та світловим мікроскопам, якими ви користуєтеся у школі, прийшли потужні електронні мікроскопи. Вони збільшують зображення в десятки і сотні тисяч разів і дозволяють зазирнути не тільки в саму клітину, а й у ті утворення, що містить вона всередині.

      Існує навіть самостійна наука цитологія, яка вивчає клітини. Встановлено, що кожна клітина є окремою живою системою, основою будови і життєдіяльності всіх рослин та тварин, яка саморегулюється.

      Клітини рослин відрізняються від клітин тваринних організмів за формою і призначенням. Кожна з них має тверду оболонку, або клітинну стінку, яка надає клітині певної форми і захищає її внутрішній вміст від пошкоджень. Вона складається з довгих волокон – целюлози. Клітинна стінка завдяки різноманітним отворам забезпечує проникнення речовин як іззовні, так і всередину клітини, таким чином здійснюючи обмін речовин між суміжними клітинами і зовнішнім середовищем. Вона зберігає і основний вміст клітини – цитоплазму, яка на 90 відсотків складається з води, але містить ще й білки, вуглеводи, рибонуклеїнову (РНК) і дезоксирибонуклеїнову (ДНК) кислоти та орга-нели (органоїди) – мікроскопічні утворення, в яких здійснюються внутрішньоклітинні процеси, наприклад утворення поживних речовин.

      Серед органоїдів важливу роль відіграють пластиди, в яких відбувається біосинтез – процес утворення органічних речовин в рослинному організмі. Пластиди бувають забарвлені і безбарвні. Безбарвні пластиди називаються лейкопластами. В них нагромаджується крохмаль, білки та олії. За обмін речовин відповідають хромопласти, які бувають червоними або жовтогарячими. Нарешті, існують ще зелені пластиди, хлоропласти, в яких відбувається фотосинтез.

      Зупинімося на фотосинтезі –