римський поліптих – кілька скріплених між собою дощечок, натертих воском, на яких і писався текст.
Зовсім інакше виглядали книги вавилонян, шумерів та ассирійців, які писалися клинописом.
Це прямокутні або овальні глиняні плитки, які вкривалися знаками, а потім висушувалися та випалювалися в печах. Комплект табличок зберігали в шухлядах.
Перші слов’янські пам’ятки писемності мали вигляд берестяних грамот. Потім з’явилися пергаментні книжки, а батьківщиною перших паперових книжок є землі південних слов’ян.
Найдавніша слов’янська рукописна книга – «Остро-мирове Євангеліє», написане кирилицею в 1057 році на замовлення новгородського посадника Остромира в одному примірнику. Вона мала 294 аркуші, перед окремими розділами книги – мініатюри, що зображують євангелістів Іоанна, Луку та Марка.
Деякі болгарські вчені твердять, що існує ще давніший рукописний слов’янський твір – Євангеліє під назвою «Савина книга», написане в першій чверті X століття.
Вчені визначили три періоди розвитку слов’янської рукописної книги – письмо уставом (класичним стилем), півуставом і скорописом.
Книжки рясно прикрашалися візерунками, художніми заставками, мініатюрами, розмальовувалися фарбами, а іноді обводилися золотом. Великі заголовки писалися фарбами, дрібніші – кіновар’ю. Палітурки оздоблювалися косинцями, тисненими візерунками на шкіряному покритті, а вся книга скріплювалася застібками.
Першою друкованою книгою в Україні є «Апостол», виданий 15 лютого 1574 року у Львові Іваном Федоровим. На звороті останнього аркуша (всього їх було 278) вміщено гравюру – композицію герба міста Львова з друкарським знаком першодрукаря.
Того ж року Іван Федоров у Львові видав «Буквар» – перший друкований підручник з грамоти. До нашого часу зберігся чи не єдиний примірник цієї пам’ятки стародавньої Русі, що знаходиться нині у США, в бібліотеці Гарвардського університету.
Масові книжки з’явилися вже після справжньої книжкової «революції» – з появою паперу та друку. В Росії та Україні першодрукарем був Іван Федоров, який 1563 року надрукував у першій російській друкарні в Москві книгу «Апостол». З того часу книга набула широкого вжитку і стала доступною для всіх верств населення.
Здійснивши подорож з далеких тисячоліть до сьогодення, ми так і не змогли знайти найпершу книжку. Але уявити її можна. Скоріш за все, це давньоєгипетська книжка – сувій, зроблений з папірусу. Можливо, її читав фараон перед тим, як спочити. І, напевне, по ній вчилися майбутні жерці та діти поважних єгипетських сановників. Це досить велика книга розміром 40 х 42 см з рядками малюнків, на яких добре розумілися освічені єгиптяни. Але важливо інше. Перші книжки, які винайшло людство, були відкриттям нового світу, закарбованим у тонких, напівпрозорих аркушах. Будемо ж вдячні тим безіменним переписувачам, першовідкривачам книги, які подарували