aastat on see juhtmõte silmapaistvalt hästi vett pidanud. Üle kahe kolmandiku professionaalsetest fondivalitsejatest on jäänud passiivsele laiapõhjalisele indeksifondile tootluse poolest alla. Sellegipoolest leidub nii teadlaste kui ka praktikute ringis ikka veel neid, kes selle teooria paikapidavuses kahtlevad. Ning 1987. aasta oktoobri börsikrahh, internetimull ja 2008.–2009. aasta finantskriis tekitasid turgude paljukiidetud efektiivsuse kohta uusi küsimusi. Selles väljaandes on lahatud viimase aja poleemikat ja võetud uuesti vaatluse alla väide, et turgu on võimalik „lüüa“. Minu järeldustest ilmneb, et teated efektiivse turu hüpoteesi surmast on tugevasti liialdatud. See-eest vaatan uue nurga alt mitmesuguseid strateegiaid, mis usutavasti kallutavad eduvõimalusi aktsiate selekteerimisel üksikinvestori kasuks.
Põhiolemuselt on see raamat endistviisi ladusalt loetav teejuht üksikinvestorile investeerimismaailma. Olles üksikisikuid ja perekondi finantsstrateegiate alal nõustanud, on mulle üha selgemaks saanud, et riskitaluvus sõltub ennekõike inimese vanusest ja võimest teenida tulu ka investeerimisvälistest allikatest. Samuti kahaneb paljude investeeringute risk vastavalt investeeringu pikkusele. Sellest lähtuvalt peab optimaalne investeerimisstrateegia sõltuma investori vanusest. 14. peatükk pealkirjaga „Elutsükli teejuht investeerimisse“ peaks olema suureks abiks igas vanuses inimestele. Ainuüksi see peatükk on väärt üht kulukat konsultatsiooni isiklikult finantsnõustajalt.
Võlgnen jätkuvalt tänu kõigile neile, keda olen varasemates väljaannetes maininud. Lisaks pean mainima tervet hulka inimesi, kes on andnud erilise panuse kaheteistkümnendasse väljaandesse. Eriti suur tänu Michael Nolanile Bogle Research Institute’ist ja minu assistentidele Benjamin Tsole ja Anne Danieckile. Samuti olen tänulik Chris McIsaacile, Alexandra Burtonile ja Andrew Shumanile Vanguard Groupist, kes osutasid suurt abi andmete väljaotsimisel.
Tänama pean asjaliku abi eest ka Daniel Campbelli, Jakub Jurekit, Steven Leutholdi, Joyce Niesmani, Kristen Perlebergi, James Sarvist, Stacy Sarvist, Jeremy Schwartzi, Jeremy Siegelit ja Larry Swedroe’d. Minu koostöö W. W. Nortoniga on jätkuvalt hiilgav ning ma tänan Drake McFeelyt ja Nathaniel Dennettit asendamatu abi eest selle väljaande kirjastamisel.
Eelmise kaheksa väljaande edukale valmimisele on kahtlemata suurima panuse andnud minu abikaasa Nancy Weiss Malkiel. Lisaks armastusväärsele innustusele ja toele on ta hoolikalt lugenud ka mitut käsikirja mustandit ning andnud lugematul hulgal soovitusi, mis on teksti märkimisväärselt parandanud ja selgemaks teinud. Jätkuvalt leiab ta vigu, mis on jäänud mulle ning kõigile korrektoritele ja toimetajatele kahe silma vahele. Mis aga kõige tähtsam – ta on toonud mu ellu kirjeldamatut rõõmu. Keegi ei vääri selle raamatu pühendust rohkem kui tema ja ta teine parim sõber Piper.
Burton G. Makliel
Princetoni ülikool
juuni 2018
Tänuavaldused varasematest väljaannetest
Olen tohutult tänu võlgu arvukatele tegevinvestoritele, finantsinstitutsioonidele ja kolleegidele akadeemilistest ringkondadest, kes on mind selle raamatu varasemate väljaannete juures abistanud. Siinkohal avaldan tänu inimestele, kes on jaganud ülimalt väärtuslikke soovitusi ja kriitikat.
Paljud teadusassistendid on andnud suure panuse informatsiooni hankimisel selle raamatu jaoks. Minu tänu järgnevatele: John Americus, Shane Antos, Costin Bontas, Jonathan Curran, Barry Feldman, David Hou, Derek Jun, Michael Lachanski, Paul Noh, Ethan Hugo, Amie Ko, Paul Messaris, Matthew Moore, Ker Moua, Christopher Philips, Ellen Renaldi, Cheryl Roberts, Saumitra Sahi, Barry Schwartz, Greg Smolarek, Ray Soldavin, Elizabeth Woods, Yexiao Xu ja Basak Yeltikan. Karen Neukirchen, Sharon Hill, Helen Talar, Phyllis Fafalios, Lugene Whitley, Melissa Orlowski, Diana Prout ja Ellen DiPippo sisestasid täpselt ja originaalitruult mitu selle käsikirja mustandit ning osutasid uurimistöös väärtuslikku abi. Elvira Giaimo arvutiprogrammeerimisest oli palju kasu. Paljud selles raamatus kajastatud uurimistööd viis läbi Princetoni ülikooli Bendheim Center for Finance.
Tähtsa panuse andis professionaalne toimetaja Patricia Taylor. Ta luges raamatu mustandiversioone tervikuna ning jagas hulgaliselt näpunäiteid käsikirja stiili, ülesehituse ja sisu kohta. Tema teene on kogu see voolav tekst, mis nendelt lehekülgedelt vastu vaatab.
Eriliselt tänulik olen väärtusliku abi eest W. W. Norton & Companyle ning Brendan Curryle, Donald Lammile, Robert Kehoele, Ed Parsonsile, Jeff Shreve’ile, Otto Sontagile, Deborah Makayle ja Starling Lawrence’ile.
Judith Malkieli panus oli samuti hindamatu. Ta toimetas hoolikalt läbi kõik käsikirja leheküljed ja oli selle ettevõtmise igas faasis suureks abiks. Minu siinne tunnistus oma võlast tema ees on tema panuse suur alahindamine.
Lõpetuseks soovin avaldada sügavat tänu abi eest alljärgnevatele: Yacine Aït-Sahalia, Peter Asch, Leo Bailey, Howard Baker, Jeffrey Balash, David Banyard, William Baumol, Clair Bien, G. Gordon Biggar juunior, John Bogle, Lynne Brady, John Brennan, Markus Brunnermeier, Claire Cabelus, Lester Chandler, Andrew Clarke, Abby Joseph Cohen, Douglas Daniels, John Devereaux, Pia Ellen, Andrew Engel, Steve Feinstein, Barry Feldman, Roger Ford, Stephen Goldfeld, William Grant, Sara Hammer, Leila Heckman, William Helman, Harrison Hong, Roger Ibbotson, Deborah Jenkins, Barbara Johnson, George S. Johnston, Kay Kerr, Francis Kinniry, Walter Lenhard, James Litvack, Ian MacKinnon, Barbara Mains, Jonathan Malkiel, Sol Malkiel, Whitney Malkiel, Edward Mathias, Jianping Mei, Melissa McGinnis, Will McIntosh, Kelley Mingone, William Minicozzi, Keith Mullins, Gabrielle Napolitano, James Norris, Gail Paster, Emily Paster, H. Bradlee Perry, George Putnam, Donald Peters, Michelle Peterson, Richard Quandt, James Riepe, Michael Rothschild, John Ryan, Robert Salomon juunior, George Sauter, Crystal Shannon, George Smith, Willy Spat, Shang Song, James Stetler, James Stoeffel, H. Barton Thomas, Mark Thompson, Ravi Tolani, Jim Troyer, David Twardock, Linda Wheeler, Frank Wisneski ja Robert Zenowich.
Esimene osa
AKTSIAD JA NENDE VÄÄRTUS
1
Kindel vundament ja õhulossid
Kes on küünik? Inimene, kes teab kõige hinda, aga ei tea millegi väärtust.
– Oscar Wilde, „Leedi Windermere’i lehvik“
Selles raamatus viin teid Wall Streetile juhuslikult ekslema, olles teile teejuhiks keerulises finantsmaailmas ning jagades praktilist nõu investeerimisvõimaluste ja -strateegiate kohta. Paljud ütlevad, et üksikinvestoril pole tänapäeval Wall Streeti professionaalide vastu õieti mingit šanssi. Nad osutavad professionaalsetele investeerimisstrateegiatele, milles kasutatakse keerulisi tuletisinstrumente ja kõrgsageduskauplemist. Nad loevad uudiseid raamatupidamispettustest, suurfirmade ülevõttudest ja hästirahastatud riskifondide tegevusest. Kogu see rafineeritud süsteem annaks justkui mõista, et üksikinvestorile pole tänapäeva turul kohta. Kuid miski ei ole tõest kaugemal. Te võite tegutseda sama edukalt kui asjatundjad – võib-olla isegi paremini. Järjekindlad investorid hoidsid pea püsti, kui aktsiaturg 2009. aasta märtsis kukkus, ning nägid lõppkokkuvõttes oma investeeringu väärtuse taastumist ja jätkuvalt atraktiivset tootlust. Paljud profid aga jäid puupaljaks, ostes 2008. aastal tuletisväärtpabereid, millest nad aru ei saanud, või laadides 2000ndate alguses portfelli täis ülehinnatud tehnoloogiaaktsiaid.
See raamat on individuaalse investori kokkuvõtlik teejuht. Selles käsitletakse kõike alates kindlustusest ja lõpetades tulumaksuga. Siin on öeldud, kuidas osta elukindlustust ja kuidas jälgida, et pangad ja maaklerid teid ei nööriks. Juttu tuleb isegi sellest, mida teha kulla ja teemantidega. Kuid ennekõike on see raamat lihtaktsiatest – investeerimisvahendist, mis pole üksnes andnud minevikus heldet pikaajalist tootlust, vaid paistab pakkuvat ka häid võimalusi eelseisvateks aastateks. Elutsükli investeeringute teejuht, mida on käsitletud neljandas osas, jagab igas vanuses inimestele konkreetseid portfellisoovitusi nende finantseesmärkide täitmiseks ning annab muu hulgas ka nõu, kuidas investeerida pensionipõlves.
Mis on juhuslik ekslemine?
Juhuslik