ми бачимо суцільну хвилясту лінію, що перетинає низку вертикальних рисок.
Маніпулюючи лініями, ми створили щось цілком нове з уже існуючих елементів. Користуючись прийомом СКАМПЕР, ми також беремо щось уже існуюче й перетворюємо його на щось інше. Відтак знову це перетворюємо. І так робимо, допоки не з’являється оригінальна самостійна ідея. Під час групового розв’язання проблеми запитання СКАМПЕР допомагають тримати в напруженні уяву всієї групи та спрямовувати її в потрібне русло.
Надалі в книзі ви знайдете понад сотню запитань СКАМПЕР і цілу колекцію прикладів, що демонструють, як цей прийом сприяє виробленню новаторських ідей. Наведені приклади – широкого діапазону: від давніх часів до сучасності, від окремих особистостей до цілих корпорацій, від дрібних пристосувань до справді великих відкриттів. Питання миготять, як світлячки, упродовж усієї історії нововведень, від винайдення сухого корму для собак до реструктуризації корпоративних зв’язків усієї Америки.
Можна замінювати предмети, місця, процедури, людей, ідеї і навіть почуття. Заміна – це метод спроб і помилок, коли один елемент замінюється іншим, допоки не віднаходиться правильне поєднання. Учений Пауль Ерліх випробував понад п’ятсот барвників, перш ніж знайшов потрібний для забарвлення крові піддослідних мишей, чим уможливив проведення багатьох нових дослідів.
З метою віднаходження ідей за допомогою заміни ставте такі запитання:
• Що можна замінити? Кого можна замінити? Що ще можна замінити?
• Чи можна змінити правила?
• Інші складові? Інші матеріали?
• Інші процеси або процедури?
• Інша енергія?
• Інше місце?
• Інший підхід?
• Що ще можна запропонувати замість цього? Яку іншу частину можна запропонувати замість цієї?
Менеджер мереж кав’ярень Starbuck’s змішувала всілякі напої, раз за разом замінюючи один одного, аж поки не створила суміш, яку дала спробувати своїм працівниках. І напій їм сподобався, тож Starbuck’s дуже навіть успішно випробував його на теренах південної Каліфорнії. Його назвали фраппучино, і нині цей готовий до вжитку напій разом з пепсі-колою приносить компанії 500 мільйонів доларів прибутку щорічно.
Кавові дрова для камінів – дітище Рода Спрулса, який експериментував з усілякими складниками та способами виробництва з метою створення екологічно чистих дров. Якось він поєднав використану кавову гущу з воском, спресував її у формі поліна й отримав високоенергетичний паливний продукт, що повністю згорає.
Японська компанія вийшла на ринок з унікальною послугою, поставивши запитання «Хто ще може виконати цю роль?» У Японії, якщо на весілля не прийдуть поважні офіційні особи або керівники, то воно вважається невдалим. Тому була створена компанія з надання послуг таких собі «дублерів» поважних