якщо б ви були членом рок-гурту, скільки студій звукозапису мали б вам відмовити, перш ніж ви вирішили б кинути це все? П’ять? Десять? Може, двадцять?
Юнак усміхнувся:
– Думаю, до мене дійшло б раніше, ніж з двадцятого разу.
– Ну, до одного гурту не дійшло. А якби дійшло, вони не стали б одним із найуспішніших рок-гуртів усіх часів. Бо «Бітлз» отримали відмову від більш ніж п’ятдесяти різних студій звукозапису, перш ніж підписали контракт на свій перший запис!
Дозвольте навести останній приклад: уявіть собі юнака, що мріє стати видатним державним діячем. Незважаючи на всі його зусилля, у тридцять два роки він стає банкрутом. Коли йому виповнюється тридцять п’ять, помирає кохання його дитинства, а через рік у нього стається нервовий зрив. У наступні роки він програє одні вибори за іншими. Коли йому слід було б здатися?
– Не знаю, але це не схоже на людину, яка колись стане видатним державним діячем, – відповів юнак.
Містер Еджлі всміхнувся:
– Узагалі-то, чоловіком, про якого я говорив, був Авраам Лінкольн.
Юнак знову щось занотував.
– Я навіть гадки не мав, що такі успішні люди так часто зазнавали невдач або отримували відмови, – зізнався він.
– Звичайно. Насправді успішні люди стали успішними саме тому, що вони так часто зазнавали невдач.
Юнак усміхнувся, занотовуючи це. Підвівши погляд від свого записника, він сказав:
– Але я не розумію, ви говорите, якщо намагатися далі й далі, то зрештою досягнеш успіху?
– Так. Найімовірніше – досягнеш, – відповів містер Еджлі. – За умови, якщо навчатимешся на власних помилках. Томас Едісон не повторював один і той самий експеримент десять тисяч разів, щоб винайти лампочку, – він робив висновки з результатів кожного експерименту й, відповідно, щось змінював. Наполегливість – це риса, притаманна всім у ранньому дитинстві. Зрештою, чи доводилося вам бачити малюка, який, попри довгі години спроб і щоденні падіння, так і не навчився ходити?
– Але чому ми втрачаємо цю рису? – запитав юнак.
– Іноді ми починаємо боятися невдач та відмов. Іноді губимо віру в себе. Але забуваємо, що провали та відмови є важливими складниками успіху. Власне, можна сказати так: що більше ви зазнаєте невдач, що частіше вам відмовляють, то успішнішим ви станете.
– Я не розумію, – сказав юнак. – Як таке може бути?
– Бо невдачі та відмови є конче потрібними сходинками до успіху. Ми вчимося на своїх помилках і наближаємося до власних цілей. Джордж Бернард Шоу сказав про це так: «Юнаком я помітив, що дев’ять із десяти речей, які я роблю, виявляються невдалими. Я не хотів бути невдахою, тому працював удесятеро більше».
– Можете взяти будь-кого, хто досяг надзвичайного успіху в обраній кар’єрі, – пояснював містер Еджлі, – і ви неодмінно з’ясуєте, що їм довелося пройти крізь низку невдач і відмов, перш ніж вони стали успішними.
Я вперше відкрив для себе, як багато важить наполегливість, коли практично втратив