inimesel oleks terve maks, oleks maailm hoopis teistsugune. Haigused ei murraks inimkonda nii rängalt. Päevauudised ei nõretaks alatasa vihast, raevust, ahnusest ja vägivallast. Hirm ei oleks nüüdisaja lahutamatu osa. Maksa tervis on tõepoolest inimese olemusega nii tugevasti seotud.
Seetõttu ongi maks niivõrd oluline. Me ei tohi eirata plastpakendite mägesid ookeanis, ohustatud liike ega ka maksa lihtsalt sellepärast, et need ei tundu olevat tõelised. Me ei tohi maksa kõrvale heita õilsate maailma päästmise plaanide tõttu. Peame esmalt päästma oma elu ning selleks on vaja õppida maksa eest hoolitsema.
Maksa algtõed
Kui meditsiiniteadlased mõistaksid maksa tõelist väärtust, õpetataks lastele koolides tähestiku ja korrutustabeli kõrval ka maksaga seotud algtõdesid. Nendest räägitaks ülikoolides kõikidele tudengitele, mitte ainult arstiteaduse üliõpilastele.
Selle asemel hakkame maksa kurnama juba õige varakult. Mis juhtub, kui kasvame suureks ja läheme ülikooli? Paljud tudengid hakkavad stressi maandama alkoholi ja võib-olla koguni uimastitega. Nad söövad ebatervislikku toitu, ergutavad end kohviga ja õpivad kogu öö, kahjustades enese teadmata niiviisi maksa. Ülikooliajal toimub justkui maksavastane protestiliikumine. Keskendume noore inimese mõistusele ja aju arendamisele – teeme kõike heade hinnete ja särava karjääri nimel – ning jätame maksa unarusse. Mis kasu on vaimustavast karjäärist, kui maks on ülekoormatud ega lase sul seetõttu tõhusalt tegutseda või kui kaotad maksa halva seisundi tõttu töö, mille nimel sa nii palju vaeva nägid? Ülikoolidiplomid ja autasud ei aita sul voodist tõusta, kui kurnatus ja muud haigusnähud sind maad ligi suruvad.
Sisimas teame, et alkoholi liigtarvitamine kahjustab maksa; oleme kuulnud mõisteid tsirroos, hepatiit, kollatõbi, maksavähk ja maksaensüümide suurenenud aktiivsus; vahest oleme puutunud kokku maksakuumusega või on alternatiivterapeut pakkunud meile maksa tugevdavaid toidulisandeid. Loomulikult oleme kuulnud, et loomamaks on kasulik toiduaine, kuigi see teeb tegelikult su maksale palju halba. Räägin sellest hiljem lähemalt. Paljude teadmised maksast sellega piirduvadki. Elundile pöörati iidses mütoloogias rohkem tähelepanu kui tänapäeva meditsiinis.
Meditsiiniringkondades ei teata veel paljutki. Arstitudengitele räägitakse maksa anatoomiast ja selle tööst liiga vähe, kui nad just ei taha saada kirurgiks või maksaspetsialistiks ega õpi vabaainena maksasiirdamise ajalugu. Ka siis ei õpita tundma maksa olemust. Neile ei öelda, kuidas tõhusalt maksa eest hoolt kanda. Teadmised, mida jagatakse, on nagu üksikud liivaterad pikal liivarannal.
Mida me teada saaksime, kui maksaharidus oleks tõeliselt põhjalik? Alustuseks avastaksime, et maks on visa tööloom, mis täidab tuhandeid ülesandeid. Kõige olulisematest tööülesannetest räägime raamatu esimese osa „Sinu maksa tegelik otstarve: imeline rahuvalvaja“ ülejäänud peatükkides:
rasva töötlemine ja kõhunäärme kaitsmine;
glükoosi ja glükogeeni ladustamine;
vitamiinide ja mineraalainete ladustamine;
ohtlike ainete kahjutukstegemine ja kinnipidamine;
vere filtreerimine;
sinu kaitsmine isikliku immuunsüsteemi abil.
Maks peab hoidma sind tasakaalus. See on meie tasakaalutus maailmas üsna raske ülesanne. Kas sa teed alatasa rasket tööd ja tunned, et oled pidevalt kurnatud? Kas tunned, et oleksid justkui tule all? Kas sulle tundub, et sinu pingutusi ei märgata ega hinnata kunagi? Korruta kõik see kahekümnega ja mõistad, mida su maks tunneb. Võid töötada nagu loom viies erinevas ametis ning sul võib olla sada kohustust, ent maks teeb siiski rohkem tööd. Pead õppima maksa tööd väärtustama, kui soovid elundiga harmooniliselt koos elada. Sa justkui tunnustaksid niiviisi viimaks ometi elukaaslast, kes teeb väsimatult majapidamistöid ega kuule sinu suust iialgi ainsatki tänusõna.
Peaksime ühtlasi teadma, et maks on justkui ustav sõjaratsu. Raamatu teises osas „Nähtamatu torm: mis toimub maksa sees?“ ja kolmandas osas „Kutse lahingusse: haigusnähtude ja tervisehäirete seletus“ näeme, et maks on alati valmis sinu eest võitlema ja see kaitseb pidevalt su teisi elundeid. Maks sõdib sinu eest ilmselt praegugi. Elund võitleb mürkide ja haigusetekitajatega, näiteks niinimetatud vaenuliku nelikuga (radioaktiivsus, mürgised raskmetallid, DDT ja vohavad viirusosakesed), millega puutume sageli kokku igapäevaelus. Maks peab tegelema ka kahjulike toitude ja lisaainetega, mis meie menüüsse salamisi hiilivad. Maksa võitlustele viitavad sageli haigusnähud ja tervisehäired, sealhulgas vere suurenenud suhkru- või kolesteroolisisaldus, kõrge vererõhk või mõistuse ähmasus. Teadmine, et kehakaalu seletamatu suurenemine viitab maksaummistusele ega tähenda seda, et sa oled laisk või ainevahetus on aeglane, võib radikaalselt muuta sinu ellusuhtumist. Kui sind vaevavad tervisehäired, nagu näiteks ekseem, podagra või suhkurtõbi, pea meeles, et sina pole süüdi. Kui tead, mis haigusi tekitab, pole tervisehäiretel enam sinu üle võimu.
Viimaks saame teada, et maksa eest hoolitsemine ja selle toitmine on ülioluline. Oled sa kunagi olnud surmani kurnatud? Oled sa tundnud, et pead puhkama? Oled sa soovinud, et keegi sind eluvõitlustest puhates rahustaks ja poputaks? Just seda vajab ka maks. Neljandas osas „Maksa päästmine: maksa eest hoolitsemine ja elu muutmine“ uurimegi, kuidas rahustada ülekoormatud maksa. Tutvustan lihtsaid, kuid tõhusaid tehnikaid, mille abil saad maksa eest igapäevaelus hoolitseda ja probleeme ennetada. Maksa tervenemis- ja uuenemisvõime on hämmastav ning see töötab alati sinu kasuks.
Parim sõber kogu eluks
Elu lööb särama, kui sinust saab maksaekspert. Kergendust toob tunne, et ohjad on taas sinu käes ja oled paranemisvõimeline. Sinu maks on ühtlasi tihedalt seotud su emotsionaalse heaoluga. Räägin sellest hiljem lähemalt. Kui õpid tundma maksa, hakkad paremini mõistma ka oma hinge olemust. Üldjuhul meile sellest ei räägita, kuigi peaksime kindlasti teadma, et harmooniline maks on imede, võlujõu ja õnne alus. Kuna maks on su parim sõber, olete tihedalt seotud. Sinu enesetunne mõjutab sõpra ja sõbra enesetunne mõjutab sind. Koormame oma sõpra enese teadmata. Segame maksa tööd ja teeme endale niiviisi halba. Ära kahjusta sõpra. Tee temaga koostööd ja kõik muutub paremaks.
Kui oled väsinud, muserdatud ja tunned end mõnikord väga üksikuna, kui veeretad päevi loiult õhtusse, kui oled nurka surutud, pea meeles, et maks on sinu poolt, oodates truult ja kannatlikult hetke, mil sa elundi tõelist väärtust mõistma hakkad. Õpid maksa ja selle jõudu tundma paremini, kui oleksid eales osanud arvata.
Asume teele. On aeg kaldast eemalduda ja vaadata sügavale endasse, et õpiksime paremini mõistma elu olemust. On aeg heldele elundile võlg tasuda. On aeg maks päästa, et see saaks sinu päästa.
TEINE PEATÜKK
Sinu adaptogeenne maks
Rasva töötlemine ja kõhunäärme kaitsmine
Maks on ainus elund sinu kehas, mis on tõeliselt adaptogeenne. Aju kohanemisvõime on samuti hämmastav teatud olukordades, kui vaim, keha, hing ja keskkond on sobivad ning teevad koostööd, ent maksa seisukohast pole tähtis, kes või kus sa oled – kui hoolitsed maksa eest hästi, kohaneb see kõikide olukordadega.
Oled sa kunagi suhelnud inimesega, kellele pole kuidagiviisi suutnud mõnd asja selgeks teha? Asi on selles, et inimese aju ei suuda kohaneda teatud olukordadega. Seetõttu jälgibki ülemus uut töötajat, et näha, millised tööülesanded talle sobivad ja millised mitte, ning hakkab talle sageli andma rohkem teatud tüüpi ülesandeid. Peame aju väga kohanemisvõimeliseks, ent tõsisasi on see, et tuleb siiski üsna palju vaeva näha, et aju kohaneks, ning mõne inimese aju kohaneb kergemini kui teise oma. Seetõttu kuulemegi ütlust „Tao see endale pähe!“.
Maks on kohanemisvõimelisem. See kohaneb jalapealt ja õigel ajal nii kiiresti, et sa ei pruugi seda märgatagi. Maks täidab väga kiiresti paljusid erisuguseid tööülesandeid ega esita liigseid küsimusi. Uuele tööle läinud inimene kohaneb mitu nädalat, esitab sadu küsimusi ja satub pidevalt raskustesse ajal, mil tema aju uute oludega harjub.