maks soojust; kui sul hakkab palav, tõmbab maks soojuse endasse ja jahutab sind. Kui jooksed maratoni, päästab maks valla kõik glükoosivarud, mille toel jõuad finišisse. Kui jood liiga palju vett ja lahjendad verd, imab maks ülemäärase vee endasse nagu käsn. Kui hingad sisse sigaretisuitsu, püüab maks verest kinni kahjulikud kemikaalid. Kui sööd ära kolmsada viiskümmend grammi veiseliha, hunniku friikartuleid ja mitu tükki šokolaadikooki, töötleb ja lõhustab maks oomega-6-rasvhappeid ja transrasvhappeid, et sind kaitsta. Kui ujud ookeanis ja suur laine hakkab sind ootamatult kaldast eemale tirima või mõõnavesi haarab su kaasa ega lase lahti, vabastab maks adrenaliini, mis annab üleinimliku jõu ja aitab sul veest välja rabeleda.
Maks on pealegi mälukeskus. Maks on justkui kolmas aju kilpnäärme, su keha teise aju kõrval. See on mäluelund, mille võimsus on võrreldav aju omaga. Kui käid iga kuu esimesel reedel sõpradega väljas ning premeerid end kokteilide, kanatiibade ja tiramisuga, jätab maks pidupäeva meelde ja valmistub selleks. Kui sööd igal nädalavahetusel pitsat, teab maks ka seda. Kui su söömisharjumused tunduvat olevat ettearvamatud, jälgib maks siiski su käitumist. Maksal on parem mälu kui sul endal. Sulle võib tunduda, et käitud täiesti ettearvamatult – näiteks sööd endale aru andmata piraka peekoni-juustuburgeri aasta esimesel tõeliselt külmal päeval või viid pere buffet-restorani päeval, mil sulle tagastatakse enam makstud tulumaks –, ent su maks on tõenäoliselt need seaduspärasused aastate jooksul mällu salvestanud. Meditsiinitöötajad ja teadlased pole maksa mäluga endiselt kursis. Sa ei saa oma maksa petta ega üle kavaldada. Maksal on parem mälu kui sinul. Su maksa mälu ei ole nagu aju mälu, mis võib sind sageli petta. (Oled kindel, et sa auto siia parkisid, Tom? Vahest parkisid hoopis sinna?) Maksa mälu ei peta ega vea sind kunagi alt. Võib-olla maitsesid viis aastat tagasi toitu, mida sa enda arvates pole kunagi proovinud. Su maks mäletab seda. Kui toiduvalik on tõepoolest enneolematu – ehk sööd esimest korda elus hommikuks peekoni-juustuburgerit –, on adaptogeenne maks valmis silmapilkselt reageerima. Maks jätab uue ootamatu hommikueine meelde ja kasutab salvestatud teavet järgmine kord, kui sa elundit selle hommikusöögiga üllatad, ükskõik kui pika aja pärast sa seda teed.
Rasva töötlemine
Hea rasv, halb rasv, vähese rasvasisaldusega, rasvavaba, küllastunud rasv, küllastumata rasv, transrasv, oomegarasvhapped – infot on nii palju, et igaühel hakkaks pea ringi käima. Me teame, et rasv on üks tähtsamaid tervisega seotud teemasid, ent kuidas peaksime üksteisele vastukäivate teooriate ja nõuannete hulgast välja sõeluma need, mis sulle ja su perele tõepoolest head teevad? Meenutades lugematuid tervisetrende, mis on inimesi läbi aegade mitmel moel eksitanud, kas peaksime uskuma, et ideed, mis on täna populaarsed, on tõepoolest tõesed? Moesuundadele toetudes ei leia me iialgi usaldusväärseid vastuseid, kuna trendid võivad juba homme ja ülehomme üha uuesti ja uuesti muutuda.
Kui tahame teha õigeid otsuseid, peame astuma kindlale pinnale ja uurima, kuidas meie keha rasva töötleb ja mida see tähendab maksa jaoks. Maks töötleb peaaegu kõike, mis su kehasse satub, ja rasva töötlemine on elundi üks põhiülesanne. Alati, kui sööd rasva, eritab maks sappi, mis lõhustab rasva, et keha saaks selle omastada.
Protsess on keerukam, kui esmapilgul tundub. Toidust ja selle rasvasisaldusest sõltub see, kui suures koguses ja millise koostisega sappi keha vajab. Maks peab seega mälule ja kohanemisvõimele toetudes kehasse sattunud rasvale reageerima iga kord, kui sa midagi sööd. Pea meeles, et sapikoguse suurenemine on korraks hea, ent seda ei tohiks juhtuda pidevalt, kuna see nõrgestab maksa, mida kiusavad juba muud pahategijad: toksiinid, mürgid ja haigusetekitajad. Su maksa häireolukorrad võib ohu suuruse järgi jaotada järgmistesse kategooriatesse.
Roheline ohutase: selline olukord tekib siis, kui rasva osakaal menüüs on viisteist protsenti või vähem ning rasva saadakse tervislikest toiduainetest, nagu näiteks avokaadod, pähklid, seemned, oliivid, mõned õlid (oliivi-, kookos- ja kanepiõli), kookospähkli viljaliha, kookospiim, mõned kalaliigid, ulukiliha ja töötlemata piimatooted. (Võib-olla oled mu teistest raamatutest lugenud, et piimatooted toidavad viirusi, ent maks lõhustab mõnda tüüpi piimatooteid siiski tõhusalt.) Roheline ohutase tähendab ühtlasi seda, et inimene sööb ohtralt puu- ja köögivilju, kartuleid, lehtköögivilju, suvikõrvitsat ning kui soovib, ka hirssi ja kaunvilju. Sellise režiimi korral toodab maks vajaliku koguse sobiva koostisega sappi tavapärase töö käigus, mitte paanika- ja stressiseisundis.
Kollane ohutase: rasva osakaal menüüs on viisteist protsenti või väiksem, ent osa rasvast saadakse pisut kahjulikumatest toiduainetest, millest räägin kolmekümne kuuendas peatükis „Maksakahjustajad“. Maks on kerges häireseisukorras ja suurendab sapi tootmist kuni viie protsendi võrra ning muudab samas ka sapi koostist. Keha vajab nimelt happelisemat sapisegu, mis sisaldab tavalisest rohkem naatriumi, aminohappeid ja ensüüme. Maks toodab niiviisi rasvaärastit, millest meditsiiniringkondades teadlikud ei olda.
Oranž ohutase: rasva osakaal menüüs on viisteist kuni kolmkümmend protsenti ja rasv saadakse rohelise ohutaseme juures mainitud tervislikest toiduainetest. Maks tõstab pisut ohutaset, kuna mõistab, et niisugune rasvakogus ei ole tervisele kasulik. Sapikogust suurendatakse kuni kümne protsendi võrra, sest maks üritab kaitsta kõhunääret võimaliku stressi eest ja hoolitseb su pikaealisuse eest.
Oranž-pluss ohutase: rasva osakaal menüüs on viisteist kuni kolmkümmend protsenti ja osa rasvast saadakse kahjulikest toiduainetest. Maks suurendab sapi tootmist viieteistkümne kuni kahekümne protsendi võrra.
Punane ohutase: rasva osakaal menüüs on kolmkümmend kuni nelikümmend protsenti ja rasva saadakse ainult tervislikest toiduainetest. Maks töötab peaaegu täisvõimsusel, tootes rohkem sapivedelikku ja -sooli, et keha suudaks rasvu tõhusalt lõhustada ja seedida. Sapi tootmine suureneb kahekümne kuni kahekümne viie protsendi võrra ja maks eritab ainet, mis annab märku sellest, et vereringesse tuleks saata tavalisest rohkem naatriumi, et maks saaks muuta sapi koostist ja lisada sellesse rohkem rasvaärastit. Maks eritab ühtlasi sapivedelikusse kaltsiumi, kaitsmaks kaksteistsõrmiksoole ja muude peensoole osade siseseinu tavalisest tugevama rasvaärasti eest.
Punane-pluss ohutase: mis juhtub, kui rasva osakaal menüüs on kolmkümmend protsenti või veelgi suurem ning kui osa rasvast saadakse praetud toitudest, oksüdeerunud toiduõlidest (näiteks rapsi-, palmi- ja maisiõlist), pekilihast, peekonirasvast, küllastunud rasvast ja muust taolisest? Maksa kohanemisvõime pannakse tõeliselt proovile ja elund peab tootma viiekümne või enama protsendi võrra rohkem võimalikult liikuvat sapivedelikku, et su veri ei muutuks sissesöödud rasva tõttu liiga paksuks. Su maks läheb sõtta ja toodab vajaduse korral meeletutes kogustes sappi. Sapp sisaldab kõiki võimalikke rasva lõhustavaid aineid. Seetõttu ongi punasest ohutasemest kahjulikuma režiimi nimi punane-pluss. Ohutase kaasneb sageli ketogeenilise dieediga. Ketogeeniline dieet võib olla taimsete või loomete valkude põhine; ma ei vali pooli tänapäevastes toidusõdades. Olenemata sellest, millist dieeti sa pead, sõltub sapi tootmine maksa vajadustest ja elundi reaktsioonist dieedile, mille käigus ei anta kehale glükoosi ja kaloreid saadakse peamiselt rasvadest. Maks võtab sel juhul löögi enda peale. Elund üritab iga hinna eest verd vedeldada, lõhustades ja kõrvaldades rasvu, mis muidu kahjustaksid su südant ja kõhunääret. Sapivarud ammenduvad lõpuks, kuna maks ei suuda enam toota sappi ja väga happelisi rasvaärasteid ega eritada sooleseinu kaitsvat kaltsiumi. Maksa kaltsiumi- ja paljude muude oluliste mineraalainete varud ammenduvad viimaks.
Nagu näed, pole asi ainult heas ja halvas rasvas. Tervislikku rasva sisaldavate toiduainete osakaalu suurendamine menüüs on mõistlik esimene samm, ent see pole ainus turvameede – rasvakogus on samuti oluline. Keha suurus pole samuti ainus tegur. Isegi kui oled kõhn ja teed regulaarselt trenni, võib maksa ohutase olla punane-pluss, kui su menüüs domineerivad rasvad. Maks on siiski kurnatud, kuna peab tootma palju sappi, mis sind kaitseb, ning su kehakaal võib vanemas eas siiski suureneda ja tekkida võivad muud tervisehäired.
Kuidas sa end tunneksid, kui ärkad hommikul, pesed ja riietud hoolikalt ning kui jõuad kööki, kallatakse sulle kaela ämbritäis õli? Su juuksed, nägu ja rõivad nõretavad õlist. Pead kõik pooleli jätma, uuesti duši all käima ja riideid vahetama. Alles siis oled