quiche’id, suussulav brüleekreem, värvilised makroonid, raclette’i sulajuust kartulite ja juurviljadega, šokolaadifondüü maasikatega, Camembert ja Brie sibulamoosiga, foie gras, krooksuvad konnad, limased teod… oih, läks lappama see nimekiri. Vähemalt minu jaoks…
„Ma tulen sulle külla ja siis teeme gurmeenädalavahetuse, prantslased ju teavad, kuidas süüa teha!“ seletab õhinal vend teisel pool toru oma plaane. Jään ühtäkki tõsiseks… Pariis ja gurmee? Need sõnad tegelikkuses küll kuidagimoodi kokku ei sobi. Tõsi ta on, et Prantsusmaa valitses toidumaailma 17. ja 18. sajandil, nii et isegi sõna „gurmee“ on prantsuse keelest pärit. Ja prantsuse köök on aastast 2010 märgitud Unesco maailmapärandisse. Kuid tegelikkusega pole sel palju ühist: suures osas restoranides ja brasserie’des pakutakse päevast päeva ikka ja jälle sedasama antrekooti friikartulitega ja brüleekreemi. Millal ja miks algas prantsuse köögi allakäik?
Algas see siis, kui söögitegemisest sai äri ja ärimees Olivier Bertrandil tekkis 1997. aastal idee hakata varustama restorane tööstuslikult valmistatud sügavkülmutatud valmistoiduga, mida saab kohapeal üles soojendada: pole vaja kokkagi, või vähemalt mitte head kokka. Nüüdseks on tema koostööpartneriteks juba 31 000 söögikohta, samuti on ta ostnud ära paljud luksuslikud toidukohad nagu Cafe Angelina, Versailles’ lossi kohviku ja Printemps Haussmanni kohviku ning isegi kiirtoidukohad Burger Kingi ja Quicki. Ka toitlustab Bertrand näiteks Luxembourgi ja Tuileries’ aias. See hullumeelne hulk näitab, et taolise gigandi vastu on näiteks ühel pererestoranil raske seista. Tulemuseks on aga prantsuse kokakunsti allakäik, sest mine, kuhu brasserie’sse tahad, toit maitseb ikka samamoodi.
Kui mulle tuleb külla mu hea sõber, ärimees Šveitsist, siis kannab ta alati hoolt, et uurida enne välja, ega restoran, kuhu ta õhtusöögile plaanib minna, pole vahepeal Bertrandi grupi poolt üles ostetud. Pariisis on oma kokad ja kohapeal valmistatud toit tõesti haruldaseks jäänud, seepärast märgivad autentsed restoranid lausa uksele: „Fait à la maison“ ehk „kohapeal valmistatud” ja reklaamivad seda ka oma kodulehel. Neid restorane tuleb otsida tikutulega, aga maitseelamus on garanteeritud.
Mida prantslased söövad? Hommikusöögiks väga väike must kohv, mida meie tunneme espresso nime all, ja see on tõesti väga kange. Kohvi, mida meie oleme harjunud jooma, kutsutakse café americano’ks (ameerika kohv) või café lungo’ks (pikk kohv) ja see pole väga levinud. Espresso kõrvale süüakse croissant’i või baguette’i moosi ja võiga. See aga, kuidas süüakse, on minul tekitanud kohalikega juba aastaid pingeid. Nimelt – pikka saia ei panda kunagi taldriku peale, vaid otse lauale, nii et pärast hommikusööki on vaja kogu laud üle pühkida ja ka põrand purust puhtaks tõmmata. Aga taldrik olevat etiketivastane ja „kasutu“. Pikk sai kastetakse ka kohvi sisse ja kuigi mina kõrvalt vaatan kohvisse kukkuvaid või-, moosi- ja saiatükke õudusega, ei paista kohalikke see grammivõrdki häirivat.
Lõunat süüakse pigem kohvikutes või brasserie’des. Veel üsna hiljuti olid prantslaste lõunapausid kahetunnised. Nüüd on need siiski pigem tunnised. Töökohtades jagatakse talonge, millega saab lõuna eest tasuda. Üks levinud lõunasööke on croque-monsieur või croque-madame, kuulsad prantsuse soojad võileivad, mida serveeritakse rohelise salatiga. Sõna „croque“ tuleb sõnast ampsama, näksama (croquer) ja Pariisi kohvikutes oli „härra amps“, võileib juustu ja singiga, saadaval juba eelmise sajandi alguses. Hiljem lisandus võileivale praetud muna ja kuna see meenutas naise kübarat, siis hakati seda kutsuma „proua ampsuks“.
Õhtusöögid on juba kolmekäigulised: supp või eelroog, pearoog, juustuvalik ja/või magustoit. Eelroaks võib olla näiteks prantsuse kuulus sibulasupp (soupe à l’oignon), mille sisuks on karamelliseeritud sibulad, vein ja puljong ning katteks juust ja sai.
Pearoaks võiks olla bœuf à la tartare (peeneks hakitud toores veiseliha, mida ma avalikes kohtades süüa väga siiski ei soovita, nimelt on see mitmetel mu sõpradel lõppenud kõhuhädadega), pardikoiva-confit (roog, mis valmib madalal temperatuuril rasvas küpsedes lausa kuni 10 tundi) või coq au vin (veinis hautatud kukk, tänapäeval on kättesaadavam versioon siiski kanaga). Õhtusöögi juurde juuakse väike pokaal või kaks veini. Magustoiduks (või lausa eraldi käiguna) pakutakse juustuvalikut või/ja näiteks brüleekreemi, õunakooki või šokolaadivahtu.
Kuidas aga on teada-tuntud klišeedega: konnajalad, teod ja luksuslik fois gras? Konni süüakse tänapäevani – see pole müüt! – lausa 80 miljonit tükki aastas. Statistika järgi on natuke üle poolte prantslaste tegelikult konni söönud või vähemalt on julgenud seda tunnistada ja sellega on saanud kogu rahvus külge üleilmse hüüdnime Froggies ehk Konnakesed. Tavarestoranides konnakoibasid menüüs siiski pole, pigem tunned selle järgi ära turistilõksu. Ühe erandiga: Pariisi südames on uksed avanud esimene konnabaar Rainettes, mille omanikud kutsuvad konnasöömise traditsioone au sees hoidma ja keelitavad inimesi maitsma konni pigem neile spetsialiseerunud restoranis kui turistilõksudes. Ise olen konnasid seal küll proovinud: just nimelt suu sisse võtnud, aga alla neelata ma neid ei suutnudki. Kas on tegemist lapsepõlvetraumaga, kui maal paljajalu joostes konnadele peale sai astutud, või millegi muuga, igal juhul konnasööjat minust ei saanud.
Prantslaste suurt huvi konnade vastu ma eitada ei saa. Minu naaber pidas aias lemmikloomadena kaht konna. Need suured isendid krooksusid mu igal hommikul kuke asemel üles. Läks aga naaber korra puhkusele – tagasi tulles polnud konni enam kusagil. Arutasime kurvalt, et kas said nad kellegi praeks või panid niisama plehku. Viimases väites kahtlesime siiski siiralt, sest ega nad poleks põgenemiseks pidanud naabri puhkust ootama, nad olid vabad nagunii.
Tigusid süüakse Prantsusmaal 25 000 tonni aastas ehk siis 700 miljonit tigu, mis teeb kaks kolmandikku kogu maailmas söödavatest tigudest. Küüslauguvõiga valmistatult serveeritakse neid tihti eelroana. Neid saab osta lausa sügavkülmutatuna ja maitsestatuna, vaja vaid soojendada. See on nad teinud igale prantslasele kergesti kättesaadavaks eelroaks, minule aga õudusunenäoks. Nagu ei suutnud ma kõrist alla saada konnakoibi, ei suuda ka tigusid. Limajad teod kangastuvad mulle korteriotsingutel kohtutud vanaproua majas põrandat katnud vaglavaibaga, nii et lootust, et neid selles elus sööma hakkan, väga pole.
Ja lõpuks kurikuulus hanemaksapasteet fois gras, mis otsetõlkes tähendab rasvast maksa. Prantsusmaal toodetakse seda aastas 20 000 tonni (kogu maailma 26 000 tonnist), nii on nad suurim tarbija- ja ka tootjariik. Kurikuulus, sest fois gras’ tootmine tekitab vastandlikke tundeid paljudel loomade õiguste eest seisjatel, nii ka minul. Kipume unustama, et rasvane maks ei teki iseenesest, vaid see on julma nuumamise tagajärg, kus partidele või hanedele pannakse toru kurku ja vajutatakse makku suruõhu abil jõusööta – rasvas leotatud maisi. Tekitatud maksahaigus steatoos muudab maksa kolm kuni kümme korda normaalsest suuremaks ning on surmav igale linnule. Õudseid videosid lindude kasvatamisest on kogu internet täis, aga midagi pole seni ette võetud, sest Prantsusmaa suurtootjad lihtsalt ähvardavad minna oma tootmisega Hiinasse. Aastaid tagasi, teadmata päris täpselt, mis see fois gras tegelikult on, olen korra selle ära proovinud: õhukese viilukese eest kõrbenud röstsaia peal tuli restoranis välja käia mitukümmend eurot. Pärast guugeldamist on aga ka sellest prantslaste esindusroast saanud minu vältimatu vaenlane, nii et kodune hapukapsas, kama ja kiluvõileib tunduvad selle kõrval väga heatahtliku toiduna.
Väidetavalt kulutavad prantslased söömisele päevas 2 tundi ja 13 minutit, olles selle tulemusega maailmas esikohal. Prantslastele meeldib istuda ja võtta söömiseks aega, nad ei söö kunagi käigu pealt tänaval, ainus erand – neile meeldib oma pikka saia juba pagaripoes otsast närima hakata. Söögilaua ääres kohtumine on sotsiaalne tava. See toimub kolm korda päevas kindlatel kellaaegadel: hommikusöök, lõuna kell 12 või hiljemalt kell 13 ja õhtusöök kell 20. Isegi restoranid ei paku vahemikus 14–19