Ülikoolil oli palju uuenduslikke külgi, näiteks oma lastesõim ja raadio, aga kooli sees käis suur poliitiline võitlus, hoone lagastati, lõhuti mööblit, varastati õppematerjale, pruugiti narkootikume, võltsiti nii sisseastumistulemusi kui ka hindeid, nii et lõpuks kaotasid diplomid väärtuse. Ametlikult oligi just kõik see põhjuseks, miks kool aeti Pariisist 1980. aastal minema ja ehitati Saint-Denis’ eeslinna uus kampus. Õpilased ja õppejõud protestisid otsuse vastu kogu hingest, kuid toonane valitsus kommenteeris seda vaid irooniliselt: „Mille üle nad küll kaebavad? Nende uute hoonete ümber on Vabaduse tänav, Lenini ja Stalingradi avenüü, nad saavad kohe ju kommunistide juurde.“ Ja seda ma imestangi, kui mööda Lenini avenüüd ülikooli poole kõnnin, et kuhu ma küll sattunud olen ja kas tõesti kõik paremad tänavanimed on otsa saanud?
Ülikool on tohutu suur, ikkagi kokku 22 000 üliõpilast, kellest osa ilmselgelt jätkab laamendamise, sodimise ja lõhkumisega, sest hoone näeb välja nagu paras geto: räpane, grafitit ja kanepisuitsu täis… aga sellel kõigel on minu jaoks vähe tähtsust, kui käes on esimene päev ülikoolis.
Kooli sissesaamine on siin teistmoodi kui Eestis: võimaluse õppida saab põhimõtteliselt igaüks, aeg aga näitab, kui paljud suudavad õppekavaga hakkama saada. Tavaline on see, et esimese õppeaasta lõpuks on alles jäänud vaid pooled, järgmise aasta lõpuks sellest omakorda pooled jne.
Muusika erialal pean siiski sisseastumiskatsed tegema, aga pigem selleks, et paigutuda taseme järgi algajate või edasijõudnute gruppi. Lisaks erinevatele dokumentidele, mida pean esitama, on mul üks tähtis paber ometi puudu, nimelt tõend, et räägin prantsuse keelt emakeelena, ühena emakeeltest või et olen pärit Prantsusmaalt või mõnest teisest prantsuskeelsest riigist. Dokumendid esitan ma sellest hoolimata ja loodan, et tänu inimlikule veale jääb selle puudumine kahe silma vahele…
Aga ei jää. Vastuvõtukomisjon kutsub mu enda juurde ja kuna ma saan vaevu aru, mida nad mulle seletavad, on selge, et seda paberit mul ei ole ega tule. Proovides imiteerida armsat kassipoega, kes hetkega kõik südamed murrab, avaldan soovi ikkagi proovida ja luban hakkama saada. Olen päris hea näitleja, kassinägu läheb läbi ja ülikool annab mulle võimaluse!
Nii algabki mu koolitee. Õpetus on tõesti väga praktiline: muusikatundides õpime solfedžot, harmooniat, muusika- ja ooperiajalugu, laulda saab ooperistuudios ja ooperikooris, teen kaasa ka kõikvõimalikes tantsutundides: ballett, kõhutants, modernne tants, Argentina tango ja Aafrika tants (see lõbus ja vabastav tants djembe põrina saatel toob vägisi muige suule ja kujuneb kiiresti mu lemmikuks). Õpetajad on oma ala parimad: tuntud prantsuse heliloojad või muusikateadlased, ooperilavastajad ja ajaloolased, kes teevad oma tööd niivõrd südamega, et võimalikuks saavad imed, mis minule näisid võimatuna. Näiteks võetakse algajate gruppi vastu õpilasi, kes ei tunne isegi noodinimesid. Tutvun varastes kahekümnendates särasilmse Solveigiga, kes pole eales muusikakoolis käinud, kuid räägib innustunult oma unistusest lauljaks saada. Kuulan ta juttu alguses väga skeptiliselt… Paari aasta pärast on ta aga teinud metsiku hüppe, osates laulda prima vista2 atonaalseid teoseid. Ja mitte ainult tema, ka enamik grupikaaslasi. See kõik ei tule aga niisama ja nõuab pidevat tööd. Nõnda seame Solveigiga ülikoolist koju jõudes sammud otse klaveri taha ja tavaline on harjutada hilisõhtuni. Ülikooli õhustik on nii loominguline ja inspireeriv, et väike räpakus ja grafiti seinal ei mängi enam mingit rolli. Lisaks lauljatele, muusikutele, helirežissööridele ja muusikaprodutsentidele on seal loomeinimesi üle maailma ka muudest valdkondadest, näiteks filmitegijaid, skulptoreid, maalikunstnikke, fotograafe, arhitekte, disainereid, teatritegelasi jne.
Muidugi käin lisaks prantsuse keele tundides, ja üllatusüllatus – seal on palju noori eri maadest: Senegalist, Marokost, Kongost, Nigeeriast, Guineast. Ja kuigi nendes maades räägitakse prantsuse keelt, on minu võidurõõm suur, kui näen, et nad pole tihti sugugi paremas olukorras kui mina ja kirjutamisega jäävad sootuks hätta. Seega pole mul vaja enam armsa kassipoja nägu teha, olen oma ülikooli sobivuse vähemalt enda jaoks ära tõestanud. Hiljem saan teada, et see on ainus kõrgkool Pariisis, mis aktsepteerib isegi elamisloata õpilasi ja on päästnud tuhandete illegaalide saatuse. Selles valguses ei tundu minu vastuvõtmise juhtum enam teab mis suur asi.
Päevad mööduvad kiiresti. Kaks tundi metroos istumist ei häiri enam, kodutust mööda kõndides tean juba jala ette vaadata ja ta viipab tervituseks rõõmsalt. Täna on siiski miski teistmoodi kui tavaliselt. Kooli juurest kostab lärmi, nagu oleks mingi rahvaste kogunemine käimas. Ma ei eksi: kooli sissepääs on blokeeritud toolide ja laudadega ning nende otsas turnivad ruuporitega üliõpilased (kommunistid kindlasti, meenub mulle kooli ajalugu). Nad korrutavad vihaste nägudega: „Meie kool on sõjas!“ Kellega ja miks? Arusaamatute nägudega üliõpilasi on peale minu veel teisigi. „No hakkab JÄLLE pihta, ei tea, kellel täna eksam oli, et oli vaja ülikool ära blokeerida!“ ei suuda minu kõrval seisev prillide ja musta pintsakuga neiu end kontrollida.
Vaatan teda imestunult: „Et siis eksami pärast, arvate?“
„Eks põhjuse leiab ju alati. Mind ei huvita poliitika, ka ei karda ma eksameid, olen tänaseks hästi valmistunud, sõitnud kaks tundi rongiga, et kooli jõuda ja niisama minema ma siit ei jaluta!“ pahvatab ta.
Ja mina olin kaevelnud tunnise metroosõidu üle… „Kas seda juhtub tihti?“ uurin talt.
„No iga jumala aasta! Ja ikka just eksamiperioodil. Mina siia ootama ei jää, lähen oma tundi,“ muutub ta järjest vihasemaks ja vihasemaks.
„Kuidas ometi? Kõik sissepääsud on ju blokeeritud ja isegi kui teie pääseksite sisse, siis õppejõud ju ei hakka üle barrikaadide ronima?“ kutsun ma neiut mõistusele, sest ta plaan tundub hullumeelne.
„Õppejõududel on oma sissepääs parkla kaudu, sest nad tulevad autodega. Olgu ma kasvõi ainuke õpilane tunnis, mina siia ei jää. Head ootamist!“ nähvab ta mulle, olles arvatavasti lootnud mu toetusele.
Lähen siiski julgestuseks temaga kaasa – trügime kõige ette, kus vihased demonstrandid toolidel turnivad. Neiu hakkab toolidest ja laudadest müüri lammutama ning mõned inimesed asuvad üle aia ronima. Protestijad lähevad tüdrukule kallale, otse ja avalikult, ning ajavad ta minema. Need paar poissi, kes üritavad üle aia ronida, tõmmatakse ka jõuga alla. Olen pahviks löödud ja vaatan kui kivikuju: no see on küll võimalik vaid Pariisis.
See protest kestab kaua, mitu-mitu kuud, nii et kõik eksamid jäävadki ära, veebiõpe ei tule prantslastel muidugi pähegi. Kui uuel sügisel jälle kooli lähen, ootab ees kurb pilt: kõik on lagastatud, aknad sisse pekstud, seinad veel rohkem täis soditud, mööbel lõhutud… Mõtisklen löödult, nagu oleks ülikoolist saanud mu hea sõber, kes on peksa saanud: kas siis neile mässajatele endale meeldib õppida, kui aknast sajab vihma sisse ja tool istumise all logiseb? Aga tundub, et Pariisi 8. ülikool on sellega aegade algusest peale harjunud ja ka mul tuleb sellega harjuda.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.