Alice Schroeder

Lumepall. Warren Buffett ja elu kui äri


Скачать книгу

Howard tahtis, et tema lapsed käiksid Dundee Bensoni koolis, mitte kesklinna koolis, kus ta ise oli pidanud kannatama snoobide käitumise pärast.

      133 Marion Barber Stahl oli partner omaenda firmas Stahl and Updike, ning teiste klientide seas nõustas ta ka ajalehte New York Daily News. Tema ja tema abikaasa Dorothy elasid Park Avenuel ja neil ei olnud lapsi. Marion Stahli nekroloog New York Timesis 11. novembril 1936.

      134 Intervjuu Roberta Buffett Bialekiga.

      135 Intervjuud Roberta Buffett Bialekiga, Warren Buffetti, Doris Buffettiga.

      136 Intervjuu Doris Buffettiga.

      137 9. september 1935 Columbia koolis.

      138 Intervjuu Roberta Buffett Bialeki ja Warren Buffettiga.

      7

      Vaherahu päev

      Omaha, 1936–1939

      Temal ja Russellil oli kombeks tundide kaupa Russelli verandal istuda ja Military avenüü liiklust jälgida. Märkmikesse kritseldades täitsid nad ühe veeru teise järel mööduvate autode numbrimärkidega. Nende perekondade arvates oli see kummaline hobi, kuid nad seostasid seda poiste armastusega arvude vastu. Nad teadsid, et Warrenile meeldib arvutada tähtede ja arvude esinemissagedust numbrimärkidel. Nad Russeliga ei selgitanud kunagi selle tegevuse tegelikku põhjust. Tänav Russelli maja ees oli ainus väljasõidutee linnaosast, kus asus Douglas County Bank. Warren oli veennud Russellit, et juhul, kui ühel päeval röövitakse panka, saaksid võmmid pangaröövlid numbrimärkide abil kinni nabida. Ja vaid temal ja Russellil oleksid tõendid, mida võmmid kuriteo lahendamiseks vajaksid.

      Warrenile meeldis absoluutselt kõik, mis hõlmas kogumist, loendamist ja arvude meeldejätmist. Temast oli juba saanud agar margi- ja mündikoguja. Ta arvutas kokku, kui sageli tähed ajalehes ja piiblis esinesid. Talle meeldis lugeda ja ta veetis tunde Bensoni raamatukogust võetud raamatute seltsis.

      Kuid just nimelt numbrimärkide kasutamine kuritegude vastu võitlemiseks ja selle omamoodi teatraalne potentsiaal oli see, millest ei Warreni ega ka Russelli perekond mitte midagi ei teadnud – ja see tõi välja Warreni iseloomu muud aspektid. Warrenile nimelt meeldis mängida politseinikku ja talle meeldis peaaegu kõik, mis talle teiste tähelepanu tõmbas, sealhulgas kostüümide kandmine ja erinevate rollide etendamine. Kui Warren oli eelkooliealine, tõi Howard ärireisidelt New Yorki Warrenile ja Dorisele kaasa kostüüme – Warrenist sai indiaanipealik, kauboi või politseinik. Kui ta kooli läks, hakkas ta ise näitemänguks ideid välja mõtlema.

      Bertie ise oli aga enesekindel ja seiklushimuline ning Dorise ja Warreni arvates võis see olla põhjus, miks Leila oma viha harva tema pihta suunas. Bertiel oli selle kohta oma teooria: ta arvas, et suutis jätta endast nende emale meelepärase mulje.

      Leilale oli kõige tähtsam teiste lugupidamine; tal oli see, mida Warren hiljem nimetas väliseks punktitabeliks. Ta muretses pidevalt selle pärast, mida naabrid arvasid, norides tütarde kallal, et nood endast õige mulje jätaksid. „Ma olin väga hoolikas, et kõike ikka õigesti teeksin. Ma ei tahtnud, et see mulle osaks saaks,“ ütles Bertie Leila sõnavalingute kohta.

      Doris oli pere mässumeelne. Juba väiksena oli tal väga peen maitse ja väga lai tunnete skaala, mistõttu ujus ta Buffettite hillitsetud kommete ja kitside maneeridega võrreldes vastuvoolu. Teda tõmbas kõik eksootiline, stiilne ja uus, samas kui tema ema tõmbas endale ümber alandlikkuse keebi ja eelistas eneseteadlikku kasinust igasugusele tunnete väljapoole näitamisele. Seega näis Dorise tõeline olemus minevat vastuollu ema loomusega ja nood kaks põrkusid pidevalt kokku. Leila aeg-ajalt ette tulevad raevuhood ei olnud põrmugi leebemad kui varem. Dorisest oli saanud ilus laps. „Ja mida ilusamaks ta sirgus,“ ütleb Buffett, „seda hullemaks asi läks.“

      Buffettid tegid kolmest lapsest 1937. aasta jõulude ajal foto. Bertie näib õnnelik, Doris näeb õnnetu välja. Warren, kes klammerdub oma lemmikasja, nikeldatud sendi­hoidja külge, mille ta oli saanud kingituseks tädi Alice’ilt, ei näe kaugeltki nii õnnelik välja, kui sellisel puhul võiks eeldada.