Alice Schroeder

Lumepall. Warren Buffett ja elu kui äri


Скачать книгу

pere allakäiku veetis Warren suurema osa ajast kodust eemal, oma emal jalust ära. Ta käis külas, lõi sõprussuhteid sõprade vanematega ja kuulas nende kodudes poliitika­teemalisi arutelusid.148 Ringi liikudes hakkas ta koguma pudelikorke. Ta hakkas tegema ringkäike linna bensiinijaamades, et korjata sealt üles jääkappide all olevad pudelikorgid, mis olid sinna kukkunud pärast seda, kui inimesed avasid oma gaseeritud joogid. Pudelikorkide kuhjad Buffettite keldris muudkui kerkisid – Pepsi, kali, Coca-Cola, ingverijook. Pudelikorkide kogumisest sai Warrenile kinnisidee. Kõik see tasuta teave vedeles puutumatult kõikjal maas ja mitte keegi ei soovinud seda. Warreni arvates oli see imeline. Pärast õhtusööki pakkis ta oma pudelikorkide kogu laiali ajalehtedele, mis katsid terve elutoa põranda, ta muudkui sorteeris ja loendas, sorteeris ja loendas neid.149 Saadud arvud rääkisid talle, millised karastusjoogid olid kõige populaarsemad. Kuid sorteerimine ja loendamine oli talle ka lõõgastav tegevus. Kui ta parasjagu oma pudelikorkidega ei tegelenud, meeldis talle sorteerida ja loendada oma mündi- ja margikogu.

      Warren sõbrustas jätkuvalt nende mõlemaga, kuid hoidis need sõprussuhted üksteisest lahus. Nad olid jätkuvalt tema sõbrad, kuid nad ei olnud enam sõbrad kõik kolmekesi.

      Ent ühel õhtul ei lasknud kohutav kõhuvalu tal maailma aastaraamatusse süüvida ega pudelikorkidega tegeleda. Arst vaatas ta läbi ja läks ära koju, kuid suutmata visiiti unustada, tuli ta tagasi ning saatis Warreni haiglasse kontrolli. Hiljem tol õhtul tehti Warrenile operatsioon, sest ta pimesool oli lõhkenud.

      Mitte kaua pärast haiglas viibimist palusid Warreni vanemad tal ühel erakordselt külmal ja tuulisel 1939. aasta maikuu päeval riidesse panna. Saabus Warreni vanaisa. Seljas väärikas üherealine ülikond, taskurätik kenasti rinnataskusse pistetud, oli Ernest Peabody Buffett väärikus ise, nii nagu Rotary klubi presidendile kohane.

      Tolleks aastaks olid Warreni pillimänguoskused arenenud nii kaugele, et tema ülesandeks sai kajapartii mängimine. Ta ärkas tseremooniapäeva hommikul, olles põnevil võimalusest esineda terve kooli ees. Kui suur hetk käes, oli tema valmis.

      Kui Warren kornetiga ukse kõrval seisis, kõlas esimese trompetimängija pillist dum-da-dum. Kuid too teine dum-noot läks mööda.

      „Kogu mu senine elu jooksis mu silmade eest läbi, sest ma ei teadnud, mida oma kajapartiiga teha. Nad ei olnud mind selleks ette valmistanud. Ma olin halvatud – sellel minu elu kõrghetkel.“

      Kas ta peaks mängima kajas ka eelmise mängija mööda mängitud noodi või panema ta piinlikku olukorda, mängides õige noodi? Warreni lips oli läbi. See stseen talletus talle igaveseks mällu – kui välja arvata see, mida ta järgmisena tegi. Aastaid hiljemgi oli ta mälus tühi koht – ta ei teadnud, kumma lahenduse ta valis, eeldusel, et ta üldse midagi mängida suutis.

      Ta oli oma õppetunni saanud: võib tunduda, et kajana läbi elu minna on lihtsam – kuid üksnes seni, kuni teine mängija mängib esimese vale noodi.

      139 Lapsena Rosehilli koolis käinud täiskasvanud, keda autor intervjueeris, meenutavad seda kui idüllilist kohta. Samas palusid lapsevanemad aasta enne seda, kui Warren läks esimesse klassi, et lahendataks liiga suurte klassikomplektide ja mudaaugust mänguväljaku probleem. Neile öeldi, et neil ei tasu abile loota seni, „kuni šerif kogub selleks kokku vajalikud maksud.“