kā atsaucība, savukārt Anya attīsta centību, vēlmi sazināties un spēju koordinēt savas darbības ar vienaudžu rīcību. Pedagoga darbības mērķis ir radīt apstākļus, kuros tiktu veidotas uzskaitītās personības īpašības.
Kā mēs varam izskaidrot vienmuļos mājas attēlus piecgadnieku zīmējumos?
5 gadus veciem bērniem, kas dzīvo lielā pilsētā, tika lūgts uzzīmēt māju. Lielākā daļa bērnu uzzīmēja māju tradicionālas vienstāvu mājas formā, kuras pamatā bija taisnstūris un trīsstūris augšpusē. Kā izskaidrot monotonos mājas attēlus piecgadīgu bērnu zīmējumos?Kādas kļūdas, mācot bērnam zīmēt, ir saistītas ar šīm parādībām?Kā pareizi organizēt pirmsskolas vecuma bērna mācīšanu zīmēt? AtbildeBērnu zīmējumu raksturo agrā bērnībā iegūtu pazīstamu grafisko attēlu konsolidācija, pārvēršot tos par grafiskām veidnēm. Parastās veidnes ir māju, ziedu un koku attēli. Bērns pārnes apgūto modeli no zīmēšanas uz zīmējumu, nerūpējoties par tā uzlabošanu. Grafisko modeļu fiksēšana bērnu zīmējumā ir ļoti bīstama. Mācot bērniem zīmēt, jāiznīcina iesaldēti modeļi, uzlabojot attēlā redzamā objekta īpašību nodošanas veidus, attīstot zīmējumu grafisko formu.
Kas pieaugušajam būtu jādara, lai iemācītu zīdainim rīkoties ar priekšmetiem un rotaļlietām?
Saša (4 mēneši), atrodoties arēnā, visu laiku pārvietojas. Tā nu viņš pamanīja rotaļlietu – košu vērpjamo augšdaļu. Viņš izstiepj rokas, noliekot tās tālu uz priekšu, pret rotaļlietu, mēģina satvert augšdaļu, bet palaiž garām. Kas pieaugušajam būtu jādara, lai iemācītu bērnam rīkoties ar priekšmetiem un rotaļlietām? Mērķtiecīgu, koordinētu kustību apgūšanas process tikai sākas. Šis process prasa roku un aci, lai strādātu kopā. Pieaugušais organizē bērna darbības ar objektiem tā, lai bērns varētu izvēlēties objektu redzes laukā, sasniegt to, pārbaudīt to un rīkoties ar to. Pieaugušā un bērna kopīgās darbības attīsta mazuļa kustību koordināciju.
Kas vecākiem būtu jādara, lai paplašinātu maza bērna neatkarību komunikācijā ar ārējo objektīvo pasauli?
AtbildeBērna neatkarība komunikācijā ar ārējo objektīvo pasauli attīstīsies, ja viņš apgūs staigāšanu, objektu darbības un runu. Vecākiem ir jārada tādi apstākļi, kas ļautu bērnam iesaistīties aktīvās aktivitātēs, veikt to kopā, pakāpeniski nodrošinot bērnam arvien lielāku neatkarību. Lai to izdarītu, bērnam vajadzētu būt dažādām rotaļlietām: piramīdām, ligzdojošām lellēm, dažādu izmēru, krāsu, formu ieliktņiem, kas izgatavoti no dažādiem materiāliem (neaizmirstiet par piesardzības pasākumiem!). Lelles, automašīnas, būvmateriālu komplekti utt. Kopīgās aktivitātēs ar bērnu pieaugušais, mācot, veido pareizos veidus, kā rīkoties ar priekšmetiem, pakāpeniski nodrošinot bērnam arvien lielāku neatkarību.
Kas ir "revitalizācijas komplekss"?
Kāda ir pieaugušā loma šajā bērna attīstības posmā? Atbilde"Animācijas komplekss" ir īpaša bērna emocionāla un motoriska reakcija, kas adresēta pieaugušajam. Bērns koncentrē skatienu uz pieaugušo, uzsmaida viņam, animēti kustina rokas un kājas un rada klusas skaņas. "Atdzimšanas kompleksa" parādīšanās norāda uz bērna pāreju uz jaunu attīstības posmu – zīdaiņa vecumu. "Animācijas komplekss" ir svarīgs bērna runas, emociju, kustību un, pamatojoties uz to, garīgās attīstības attīstībai. Pieaugušais ir starpnieks starp bērnu un apkārtējo pasauli. Zīdaiņa dzīve ir pilnībā atkarīga no pieaugušā, lai apmierinātu zīdaiņa augošo vajadzību pēc dažādām pieredzēm.
Greizsirdības sajūtas pirmsskolas vecuma bērnam
Kādos gadījumos pirmsskolas vecuma bērns izrāda greizsirdību? AtbildePirmsskolas vecuma bērnam var rasties greizsirdības sajūtas. Ja ģimenē ir jaunāki bērni (brālis vai māsa), tad bērns jūt, ka viņiem tiek pievērsta lielāka uzmanība un mīlestība. Katram bērnam ģimenē pastāvīgi jājūt vecāku uzmanība un rūpes. Ja greizsirdība radās saistībā ar otrā bērna parādīšanos, tad pirmais bērns tiek audzināts ar pieķeršanās sajūtu mazulim, vecākajā bērnā attīstās vēlme rūpēties par viņu.
Eidetiskā atmiņa pirmsskolas vecuma bērnam
AtbildeDažiem pirmsskolas vecuma bērniem ir īpašs vizuālās atmiņas veids, ko sauc par "eidetisko atmiņu". Runājot par to spilgtumu un atšķirīgumu, eidetiskās atmiņas attēli ir tuvu uztveres attēliem: atceroties kaut ko, bērns skaidri iedomājas, ko viņš uztvēra agrāk, un var to detalizēti aprakstīt. Eidetiskā atmiņa ir ar vecumu saistīta parādība. Skolas gados bērni mēdz zaudēt šo spēju.
"Es esmu es pats!" ir attīstošas personības izpausmes
Miša (2 gadi 4 mēneši) mēģina ģērbties pats. Grunting, viņš velk uz zeķbiksēm. Tas nedarbojas. Mamma iejaucas ar viņas palīdzību. Sevi! Bērns protestē. Sēdiet mierīgi, jūs neko nevarat izdarīt. Es pats to gribu! Bērns atkal saka. Vai Mišas uzvedību var uzskatīt par spītību vai tā ir jaunattīstības personības izpausme? Atbilde: Jūs nevarat uzskatīt Mišu par spītīgu. Pirmie pašapziņas elementi izpaužas viņa uzvedībā, un vēlme pēc neatkarības ir pamanāma. Pieaugušais mudina tikai uz bērna saprātīgu neatkarību. Šajā piemērā Mišas uzvedība ir viņa attīstošās personības izpausme.
Spēlējiet kā aktivitāti
Ļena (3 gadi 5 mēneši) mātes vadībā mācās ģērbties un izģērbt lelli, šūpot viņu un ievietot gultiņā. Meitene precīzi veic šīs darbības, bet tikai mātes vadībā un viņas klātbūtnē. Ņinas māte (Ņina, 3 gadi 6 mēneši), parādot meitenei veidus, kā rīkoties ar lelli, vērš meitas uzmanību uz to, kāda veida māte ir gādīga, laipna, uzmanīga, kā viņa mīl savu meitu. Viņa saka, ka to dara visas mammas. Uzaicinot Ņinu spēlēties vienai, viņa lūdz meitu nolikt lelli gulēt, kā to dara gādīga māte. AtbildeŅinai lugas kā aktivitātes veidošanās būs ātrāka, jo viņa ne tikai veidoja rotaļas darbības kā tādas, bet arī nepieciešamību veikt mātes funkcijas viņai pieejamā formā. Ļenas gadījumā tas netika veidots, jo mātes prasības veikt darbības, kas stingri apgūtas viņas vadībā, neveido mātes tēlu un nerada meitenei nepieciešamību spēlēt māti.
Kā attīstās nedzirdīga un mēma bērna runa un kā novērst trūkumus runas attīstībā?
Pētnieki atzīmē, ka, ja nedzirdīgie un mēmie bērni sāk mācīties runu pēc trīs gadu vecuma, tad daudzu veidu aktivitātēs un garīgo procesu attīstībā ir kavēšanās: nav lomu spēles, domāšanas uztveres attīstība aizkavējas. Kā attīstās nedzirdīga un mēma bērna runa un kā novērst trūkumus runas attīstībā?
AtbildeJa bērns piedzimst nedzirdīgs, viņš neiemācīsies runāt, jo viņš nedzird citu runu un nejūt skaņu izrunāšanas procesu. Ir nepieciešams īpaši mācīt runu, ieskaitot citas (izņemot dzirdes) analīzes sistēmas (pieskārienu, redzi utt.). Šāda apmācība jāsāk pirms 3 gadu vecuma, jo jutīgais bērna runas attīstības periods ir 1,5-3 gadi. Bērna verbālās komunikācijas nepieciešamības veidošanai ir izšķiroša nozīme. Runas apgūšana rada pamatu nozīmes iegūšanai vārdi, saistot tos ar apkārtējās pasaules objektu un parādību attēliem. Bērna garīgā attīstība ir veiksmīga, ja skolotāju centieni ir vērsti ne tikai uz runas mācīšanu, bet arī uz citiem viņa attīstības aspektiem: objektu darbību, fizisko un maņu attīstību.
Izmantojot sarunas metodi, varat uzzināt, kādu ietekmi grāmata ir atstājusi uz pirmsskolas vecuma bērniem
Sarunā sniegto datu objektivitāte lielā mērā ir atkarīga no pedagoga taktikas, spējas noskaidrot viņu interesējošos apstākļus ne tik daudz tiešu jautājumu veidā, bet netieši. Sarunas veidā pedagogs var uzzināt bērna personības