Edgars Auziņš

Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm


Скачать книгу

minētās personas vietā un tādējādi izteiks savu attieksmi.

      Mazvērtības komplekss

      Vecākiem nevajadzētu aplaupīt bērna piezīmes, piemēram: "Jūs to nevarat izdarīt"; "Tu to nezini"; "Tu to neizdarīsi"; "Netraucējiet mani ar tukšiem jautājumiem" utt. Kāpēc lai vecāki to nedarītu? Mazvērtības komplekss ir viens no visgrūtākajiem cilvēka morālajiem defektiem, kas viņam apgrūtina saziņu ar citiem cilvēkiem un rada sarežģītu iekšējo labklājību.

      Aprūpētāja novērojumi par bērniem

      Katru vakaru bērnudārza skolotājs skatās, kā šis vai tas bērns satiek māti vai vecmāmiņu, kas ieradās viņu paņemt, kā viņš atstāj bērnudārza grupu. Kādiem bērnu uzvedības un reakciju simptomiem pedagogam jāpievērš uzmanība? tikšanās ar vecākiem raksturs (ātri vai lēni, vai viņš steidzas ziņot par saviem sasniegumiem, vai viņš draudzīgi satiekas ar saviem radiniekiem vai nē, vai viņš stāsta vecākiem par dienu, vai viņš pauž neapmierinātību un ar ko); par atvadīšanās no bērniem un skolotāja raksturu (neatkarīgi no tā, vai viņš draudzīgi atvadās, runā par kaut ko ar draugiem (pieaugušajiem) vai atstāj klusumā). Informācija, kas iegūta, izmantojot bērnu novērošanas metodi laikā, kad viņi atstāj bērnudārzu un tiekas ar vecākiem, palīdz pedagogam secināt, vai diena bērnudārza grupā ir pedagoģiski organizēta; Kādu pozīciju tas vai tas bērns ieņem starppersonu attiecību sistēmā? Novērojumi palīdzēs pedagogam organizēt darbu ar visu grupu, kā arī ar atsevišķiem bērniem.

      Kāpēc jaundzimušie spārda rokas un kājas?

      Parasti jaundzimušajam ir dažādas kustības ar rokām, kājām, galvu un visu ķermeni. AtbildeBērna kustību daudzveidība izskaidrojama ar to, ka jaundzimušā nervu šūnu ceļi vēl nav pārklāti ar mielīna apvalkiem, kuriem ir izolatora loma, tāpēc ierosme ir viegli pārnēsājama (izstarota) uz citiem nervu ceļiem, ieskaitot lielu skaitu muskuļu grupu ierosmes procesā. Ir nepieciešams ģērbt bērnu tā, lai neierobežotu viņa motorisko aktivitāti, kas ir tik nepieciešama mazulim viņa attīstībai.

      Bērnu garīgās attīstības cēloņi (vecākā pirmsskola, pamatskolas vecums)

      1. septembra priekšvakarā Mišai apritēja 5 gadi 11 mēneši. Viņš negāja uz skolu un palika bērnudārzā. Viktors un Vasja kļuva 6 gadus veci un devās uz skolu. Visi zēni attīstījās vienādi. Gadu vēlāk šie bērni tika atkārtoti pārbaudīti. Tas atklāja, ka Viktora un Vasjas, kas mācījās skolā, attīstība bija ievērojami augstāka nekā Miša, kas turpināja apmeklēt bērnudārzu. Salīdzinot skolu apmeklējušo zēnu garīgo attīstību, Viktorā tika konstatēti augstāki attīstības rādītāji. Kādi ir iespējamie iemesli šo zēnu atšķirīgajai garīgajai attīstībai, ja vien viņi nebija slimi un viņu fiziskā attīstība bija aptuveni tāda pati? AtbildeVitjas un Vasjas augstākā garīgā attīstība ir saistīta ar to, ka viņi ir pacēlušies jaunā sociālajā līmenī – viņi ir kļuvuši par skolēniem. Viņiem ir jaunas intereses, bažas, attiecības, un viņu galvenās darbības forma ir mainījusies: tā ir kļuvusi izglītojoša. Un Miša, vēl bērnudārzā, aizkavējās pirmsskolas bērnības periodā. Viņš, protams, arī attīstījās, bet ne tādā pašā veidā kā skolēni Vitya un Vasya. Kas attiecas uz Vitya un Vasya, līdz mācību gada beigām atšķirība viņu attīstībā kļuva pamanāma. Aktīvākais Viktors, kurš daudz lasīja, novēroja un atrisināja, līdz gada beigām pats apguva mācību materiālu: viņš izrādījās attīstītāks.

      Mātes adaptācija, kad bērns ienāk bērnudārzā

      Nosūtot bērnu uz bērnudārzu, māte parasti nevar atrast vietu sev! Mātes emocijas ir dziļas: viņa saskarsies ar spēcīgu šoku – atdalīšanos no bērna. Kā viņš tur var iztikt bez manis? Ko darīt, ja manam bērnam es vairs neesmu vajadzīgs? Vai viņas mazulis tagad mīl skolotāju? Mana dvēsele sāp un sāp. Saprāts saka, ka viss ir pareizi: jūs nevarat visu mūžu turēt bērnu blakus. Bērnam ir savas intereses. Viņam vajag komandu. AtbildeJums ir jāsaprot, ka visas mātes to pārdzīvo, un atbildīgākās ir tās, kas visvairāk uztraucas. Vērojiet savas emocijas. Mātes, pirmo reizi sagatavojot savu bērnu bērnudārzam, bieži uzvedas tā, it kā redzētu viņu priekšā. Ja esat pārliecināts par savu rīcību, tad bērns būs mierīgs. Iepriekš veidojiet bērnam pozitīvu attieksmi pret bērnudārzu. Pastāstiet smieklīgus stāstus no jums zināmo bērnu dzīves, kuri apmeklē bērnudārzu, dalieties savā personīgajā pieredzē. Nesteidzami, pirms ieiet bērnudārzā, nemāciet bērnam nekādas pašapkalpošanās metodes. Tas ir tas, kas tas ir. Spēja ģērbties, ēst un iet uz tualeti pati par sevi nav vissvarīgākā lieta, šīs prasmes veidosies ļoti ātri, un skolotājam jūsu bērns nav pirmais, kurš nezina, kā pats uzvilkt kurpes. Bet jūs pievienosiet mazuļa rūpes. Iemāciet bērnam risināt problēmas, kad tās nāk, nevis iepriekš par tām uztraukties. Orientējiet bērnu pie aprūpētāja. Viņam jāzina, ka neatkarīgi no tā, kas notiek, viņš vienmēr var vērsties pie viņa pēc palīdzības. Nākamā pedagoga vārdam un patronīmam pastāvīgi jāparādās jūsu sarunās, viņas tēlam vajadzētu iekļūt bērna apziņā. Noteikti pastāstiet skolotājam par bērna īpašībām, viņa vēlmēm un ieradumiem. Nebaidieties būt uzstājīgs. Piemēram, ja bērns klusās stundās var mitrināt gultu, neslēpiet to, viņi saka, ka viņa pati to izdomās. Tas pats ir ar ēdienu. Ja bērns patiešām nevar paciest kādu ēdienu, labāk par to brīdināt apkalpojošo personālu.

      "Cīņas" bērnudārzā

      Jūsu mazulis, vienmēr paklausīgs un sirsnīgs, pēkšņi sāka "uzbrukt" saviem draugiem grupā – skrāpējot, nokožot, saspiežot. Skolotāji un citu bērnu vecāki sāka sūdzēties. Ko man darīt? Kāpēc viņš tā uzvedas? AtbildeVisticamāk, bērns nespēs izskaidrot savu uzvedību, jo bērna runas prasmes un domāšanas spējas neļauj bērnam identificēt situāciju. Visa "sabotāža", kā arī sliktie ieradumi sakņojas psiholoģiskās problēmās. Aizvainojošs bērns ir agresīvs un savas dusmas izgāž uz citiem. Mēģiniet kritiski paskatīties apkārt: kas ir mainījies jūsu dzīvē, kas ir novedis pie izmaiņām bērna uzvedībā? Tu esi sācis viņam pievērst mazāk uzmanības, vai varbūt esi sācis cīnīties ar saviem mīļajiem. Kāds ir jūsu mantinieka vispārējais emocionālais noskaņojums? Vai viņš ir kautrīgs un kautrīgs "dzīvē"? Jums jāzina, ka jums nevajadzētu ņemt šādu personu uz dārzu tikai tāpēc, lai "iemācītu viņam sazināties". Problēmas tikai pasliktināsies, un nepareizi pielāgots bērns nonāk grupas "vājajā" sastāvā. Ja notiek sadursme, tad pirmais, kas jādara, ir pajautāt pašam bērnam, cietušajam, novērotājiem un pedagogam līdz mazākajai detaļai. Vai pedagogs cenšas aizsargāt "likumpārkāpēju"? To darot, viņš skaidri norāda, ka "to vairs nedarīs". Citiem grupas bērniem var piedāvāt kopīgu rīcības plānu: piemēram, ja kāds pamana, ka bērns atkal gatavojas kādam iekost, ieskauj viņu, satraucas un zvana vecākajiem.

      Vai mans bērns ir sieviete?

      Es skatos uz savu dēlu un nobijos. Vai viņš izaugs par sievieti vai sievietes vīrieti? Šodien viņam patīk viena meitene, rīt cita, mēneša laikā viņš jau uztraucas par to, vai jauns klasesbiedrs viņam patiks vai nē, pēc pāris dienām viņam vairs nav vajadzīgs šis klasesbiedrs, un ir jauns adorācijas objekts. Ko man kā vecākam darīt? Kā pareizi audzināt dēlu, lai viņš nebūtu tik vējains un nepastāvīgs. Galu galā viņam ir tikai 14 gadu, viņam joprojām priekšā ir visa dzīve, un sieviešu maiņa nākotnē, piemēram, cimdi, nav risinājums! Viņa seksuālā vēlme tikai veidojas, un tāpēc šo periodu raksturo aizraušanās nestabilitāte ar mīlestības objektu, mīlestības un ideālu maiņa. Tas nepavisam nav lidojums un vieglprātība. Pusaudzis var iemīlēties vienā klasesbiedrā, tad citā, tad ar vairākiem uzreiz, tad ar meiteni no viņa pagalma, tad ar savu skolotāju, tad ar mātes draugu. Tas ir pilnīgi dabiski pusaudža vecumam. Tā ir sava veida mācīšanās, "spēlēšana", izmēģinājumu un kļūdu