Edgars Auziņš

Nekromantijas kļūdas robeža


Скачать книгу

Un neuzvedies kā pēdējā kurtizāne!

      Viņa samulsa un murmināja kaut ko nesaprotamu. Bet mums ir jāizsaka atzinība viņas gaumei: Dmitrijs Aleksandrovičs patiesībā šokēja arī mani. Un viņa nākamais jautājums vēl vairāk pacēla noskaņojumu:

      – Vai tas Kostja ir tavs draugs?

      – Kāpēc jūs interesē, reanimatologa kungs? – Es vairs nevarēju atturēt ironiju.

      «Nenāktu par ļaunu zināt,» viņš padevās flirtam. «Jo vairāk iemeslu cilvēkam ir jādzīvo, jo lielākas ir viņa iespējas.»

      – Tikai tāpēc? Eh! Un es ļoti cerēju reģistrēties kā favorīts, lai saņemtu privilēģijas!

      – Gribi kafiju? – viņš uzreiz saprata.

      – Man nav spēka darīt to, ko gribu!

      – Tas ir aizliegts. Es esmu šeit, lai tevi dziedinātu, nevis nogalinātu.

      – Vai reanimatologi ir tik ļauni?

      – Es tev atgādināšu, lai atnes tev brokastis… jau vakariņas. Vai vēlaties iet uz tualeti?

      Saruna uzņēma kādu neromantisku pavērsienu. Es saraucu pieri:

      – Es varu iet pats!

      Viņš ilgi domāja, tad pamāja:

      – Labi. Bet tikai ar medmāsu. Mēģiniet tagad piecelties.

      Es ne tikai izmēģināju, bet pat nodejoju viņam ne pārāk erotisku lambadu. Dmitrijs Aleksandrovičs bija spiests atzīt, ka esmu diezgan spējīgs nokļūt tualetē, kaut arī medmāsas uzraudzībā. Viņš izgāja no istabas pavisam citā noskaņojumā nekā nesen.

      Kamēr es ar prieku ēdu štovētus kāpostus un kartupeļu biezeni no plastmasas trauka, Tayishka vaimanāja:

      – Es novēlu jums un es palikt šeit! Tie, kas tur ir īsta nelaime, bet tie, kas te ir tādi nekromanti! Starp citu, Olya, lūdz viņam palīdzību! Varbūt viņš zina, kā izmitināt tevi un mani? Lai gan nē, nejautājiet! Un tad pēkšņi viņš mani tur nosūtīs, un es tur pazudīšu bez tevis…

      Es košļāju kāpostus un neatbildēju. Naivais joprojām nav sapratis, ka vietējie nekromanti mūsu stāstam nekad neticēs. Un, ja es uzstāju, viņi mani nosūtīs pie pilnīgi citiem nekromantiem – un viņi var nebūt ne tuvu tik draudzīgi. Pēdējais, ko es vēlētos, lai Dmitrijs Aleksandrovičs uzskatītu, ka esmu traks.

      * * *

      Izrādījās, ka intensīvā terapija nav tā labākā vieta saziņai. Pacienti, pat tie, kas ir pie samaņas, ir vērsti uz savām problēmām. Šeit staigātājus var burtiski saskaitīt uz pirkstiem… ja ir tikai viens pirksts. Arī medicīnas personāls vienmēr ir aizņemts. Medmāsas joprojām ir gatavas pārmīt dažas frāzes, bet viņām nav laika sēdēt man blakus ilgāk par piecām minūtēm, un ārsti šeit ir kā roboti. Izskatās, ka izmet tikai komandas «uz operāciju zāli», «pārbaudi asinsspiedienu», «reģistrējies kardioloģijā» vai lamā «kāpēc joprojām nav laboratorijas? Vai man pašam jāskrien uz laboratoriju un uz ceļiem jālūdz, lai viņi mazliet pasteidzas?!”… Un, tiklīdz iestājas klusums, viņi atkāpjas savā slepenajā istabā un, esmu pārliecināts, acumirklī nokrīt. aizmidzis. Kā citādi viņi uzlādējas?

      Dmitrijs Aleksandrovičs faktiski devās mājās… pret viņu nav pietiekami daudz dusmu. Šodienas reanimatologs, sieviete, tikpat barga kā citi ārsti, man uzdeva tieši tādus pašus jautājumus, un tad tikai pamāja ar galvu, arī liekot cerības uz padziļinātu diagnozi. Man kļuva garlaicīgi. Kaut kā pa telefonu pierunāju Kostju rīt man atnest portatīvo datoru un pāris grāmatas. Viņš tik ilgi mani mocīja, ka es visā savā krāšņumā atcerējos, kāpēc izšķīros ar viņu. Viņš ātri aizmirsa atvieglojumu, ko juta ātrās palīdzības mašīnā, kad izrādījās, ka esmu dzīva! Bet neko nevar izdarīt – caur nekromantiskām peripetijām Kostja izrādījās mana vienīgā saikne ar ārpasauli. Viņam būs mani jāsatiek pusceļā. Un man būs jāpacieš viņa garlaicība.

      Rezultātā vakarā beidzot padevos miega gribai. Mēs to savā starpā apspriedām ar Tayishku. Šķita, ka nekromants man šodien deva brīvību atpūsties, kas nozīmēja, ka mums var būt pēdējā iespēja paskatīties drūmajā savrupmājā.

      Cik neparasti ir pamosties vienam un neraudāt entuziasma pilnus saucienus par kārtējo augšāmcelšanos! Es atvēru acis: istaba bija tukša un visapkārt tumsa. Manas aizdomas, ka laiks mūsu pasaulēs pilnībā sakrita, apstiprinājās. Pēc Maskavas domām, šeit vajadzētu būt apmēram divpadsmit, taču diez vai kādam no pamatiedzīvotājiem par to ir aizdomas. Ar Taishka palīdzību man izdevās tikt galā ar eļļas lampu – tā smaržoja nepatīkami un nesniedza daudz gaismas, bet es mēģināju pielāgoties. Vispirms paskatījos pa istabu: nekas jauns. Tad viņa klusi atvēra durvis un ienira koridorā.

      Nāvējošs klusums. Katrs solis šajā vakuumā tiek dzirdams nevis kā nenozīmīga šalkoņa, bet gan kā vienīgā skaņa vispār. Es nodrebēju. Varbūt reanimācijas nodaļā nebija tik garlaicīgi… Bet man vajadzēja informāciju un miegu. Un nekas, ka no pilnvērtīga miega es saņemu tikai pašu iegremdēšanas procesu. Neaizstājamā Taiška paspēj mums abiem atpūsties.

      Es lēnām virzījos pa apgaismoto gaiteni, turot aci uz savu lampu. Kas zina, kas mani sagaida aiz nākamā stūra? Un šeit bija daudz pagriezienu. Un bezgalīgajā labirintā ceļā nesastapās neviena dvēsele, kas mani sāka saniknot. Varbūt es jutos slikti! Vai arī jums steidzami vajadzēja nomazgāties, un šajā milzīgajā zārkā bija pilnīga dezertēšana. Bet man pat prātā neienāca nevienam piezvanīt. Viņa kliedza tikai no prieka, kad aiz nākamā stūra parādījās pazīstama mājīga viesistaba. Citādi vēl nedaudz, un nāktos ticēt labirinta maģijai, ko patīk demonstrēt filmas par garīgām slimībām.

      Priekšējās durvis nebija aizslēgtas. Tas čīkstēja, kad iznācu ārā, bet tagad es nejutu nekādas bailes. Beigās netika paziņots neviens noteikums, kuru es varētu pārkāpt. Ārā ir tumšs un nedaudz vēss. Viņa pacēla lampu augstāk un paskatījās apkārt: priekšā bija ābeļdārzs, aiz tā bija augsts žogs. Un nav redzams neviens cilvēks… precīzāk, neviena augšāmcēlusies darba marionete. Paspēru vēl dažus soļus un apstājos – man nebija ne jausmas, kur man iet tālāk.

      – Tu nevarēsi aizbēgt.

      Es sarāvos, bet turējos un neatskatījos.

      – Es zinu, Sciacca kungs. Elriks mani saistīja ar zvērestu.

      Iestājās īsa pauze, pēc kuras balss pienāca mazliet tuvāk:

      – Viņš ir talantīgs burvis. Taču būtība nav zvērestā – ap visu apkārtmēru ir necaurejama aizsardzība. Neviens nevar šeit ienākt vai iziet, ja vien es to nevēlos.

      – Nav pārsteigts. Un sargi pie vārtiem pa dienu ir vairāk kā svīta, vai ne?

      – Tā ir patiesība. Kāpēc tu neskaties uz mani?

      Jautājums nebija tik vienkāršs. Daļa no nekromanta motīvu neizpratnes bija biedējoša, taču tagad es nedrebēju no bailēm. Vai arī man vienkārši patika dzirdēt viņa balsi – patīkamu un pārāk līdzīga cilvēka balsij, kas man patika. Taču, tiklīdz pagriezīsies, šī sajūta izklīdīs. Un tad pienāks laiks šausmām un bailēm, nevis sarunas turpināšanai. Tāpēc es ar nepacietību gaidīju – kur virs augstā žoga balts gandrīz pilnmēness.

      – Kāpēc es jums esmu vajadzīgs, kungs? – Negaidot atbildi, viņa vēlreiz jautāja: «Kāpēc jūs gaidījāt mani?» Ja es visu pareizi sapratu, tad jūs jau no bērnības zinājāt, ka es nokļūšu šajā mājā. Tāpēc viņi lika Elrikam palīdzēt viņa brālēnam. It kā viņi būtu precīzi paredzējuši šo brīdi.

      – Kāpēc tu neskaties uz mani, Tayishka?

      «Jūs