Edgars Auziņš

Nekromantijas kļūdas robeža


Скачать книгу

jūs varat paskaidrot sīkāk, Sciacca kungs? Tas nav tikai ziņkārības jautājums… bet gan tas, ka cilvēks spēj pielāgoties jebkuriem spēles noteikumiem, bet šim viņam ir jāsaprot noteikumi.

      «Tu nepavisam neesi tāds, kāds tev vajadzēja būt.» Pavisam.

      Viņš to bieži atkārtoja, kas, visticamāk, norādīja uz kādu īpašu šī konkrētā punkta nozīmi. Es pasmaidīju:

      «Es atceros jūs, Sciacca kungs, kaut arī biju ļoti maza.» Un varu teikt, ka arī tu kopš tā laika esi ļoti mainījies. Tikai acis un balss palika nemainīgas.

      – Acis un balss? – nevarēja pateikt, vai viņš bija pārsteigts. Tonis joprojām bija tāds pats. – Labi, es kaut ko paskaidrošu. Par to pašu trajektoriju, ko viņš redzēja mirstošajā meitenē. Tev bija lemts mirt jaunam. Un liktenim ir lemts atgriezties ar īpašām zināšanām. Tieši šīs zināšanas man ir vajadzīgas no jums. Un tāpēc es tevi toreiz izglābu un pametu uz ilgu laiku, jo no divgadīga bērna pilnīga sapratne nebija gaidāma. Tāpēc viņš ļāva jums nodzīvot divdesmit gadus un atkal nomirt. Un tā paša iemesla dēļ es pats tevi neuzmodināju. Noteikti ir notikusi kāda kļūda, tāpēc es neko nedarīju, lai palīdzētu tiem, kuri jūs augšāmcēla. Ja es pats būtu tevi atgriezis, es nebūtu pieļāvis nevienu kļūdu. Un viņai bija jāļauj. Vai jūs zināt, ko es domāju?

      Godīgi sakot, man kļuva drebuļi. Kā var neticēt nākotnes prognozēm? Tas bija tāpat kā filmas skatīšanās attīšanas režīmā: viņš zināja dažus kadrus un beigas, bet joprojām trūka epizodes. Un tomēr viņš noteikti redzēja filmu par Tayishka stāstu!

      «Es nesaprotu,» es meloju. – Kā mēs risināsim šo problēmu?

      – Paskaties uz mani, Tayishka.

      Es lēnām pagriezos. Par spīti manai tik tikko mirdzošajai cerībai, es ieraudzīju neglītu seju ar pazīstamām acīm un nepatīkamu smīnu. Es kaut kā atturēju sevi no raustīšanās. Nekromants samiedza acis:

      – Ir vairāki veidi, kā iegūt informāciju no jums. Spīdzināšana,“ viņš novērtēja manas iepletās acis un tikai tad turpināja, „ir labākais un ātrākais veids. Bet tie palīdzēs tikai tad, ja jūs pats jau esat saņēmis nepieciešamās zināšanas. Un par to es nevaru būt pārliecināts. Un otrā metode ir visizplatītākā piestiprināšana. Vismaz paldies. Pateicība tevī ir audzināta divdesmit gadus. Tava māte zvērēja tavā vietā, ka kādreiz tu nāksi pie manis un atmaksāsi parādu. Bet tagad, kad es skatos uz tevi, es nejūtu šo saikni starp mums.

      Es paskatījos uz leju. Diez vai viņš prata lasīt domas, citādi nebūtu vajadzības viņu pratināt. Bet es pat nevarēju skatīties Taišku. Viņa tagad iekšā bez vārdiem vaimanāja – viņa bija uz šejieni pievilkta, un viņas pateicība bija patiesa, divdesmit gadus veca. Ja tikai es viņai dotu vārdu, viņa to visu atdotu par jauko dvēseli. Un es to izlikšu. Es tikai sakārtošu savas prioritātes. Bet tagad loģika ierosināja ko citu: es, es esmu tā augšāmcelšanās kļūda, viņa tik ļoti gaidītā nepieklājīgās nekromantijas kļūda. Un ko viņš ar mani darīs, jo tik ilgi bija gatavs gaidīt manu parādīšanos?

      – Tāpēc paskaties man acīs, Taiška, un saki vēlreiz – vai esi saņēmusi kādas zināšanas, kas saistītas ar dēmonu pasauli? Asuras, gaki un youki ir iekļuvuši mūsu pasaulē tūkstošiem gadu, taču neviens iepriekš nav bijis tuvu viņu pasaulei. Tāpēc saki man vēlreiz, Tayishka, ka tu tur neesi bijis vai nezini par pāreju starp mūsu pasaulēm.

      Manas acis, iespējams, bija nedaudz iepletušās, bet mana balss noteikti svārstījās:

      – Nezinu.

      – Tu melo.

      «Es…» Sapratusi, ka man kaut kas jāpaskaidro, es meklēju vārdus. «Es vēl neesmu sapratis, ko es redzēju tur, aiz nāves robežas.» Bet tā nav dēmonu pasaule!

      – Tu melo.

      Viņa konvulsīvi izdvesa. Filmas skatīšanās attīšanas režīmā viņam radīja ļoti izkropļotu attēlu. Pat ja viņš uzminēja gandrīz precīzi. Tomēr šajā gadījumā «gandrīz» bija pārāk būtiska atšķirība! Un es joprojām nesapratu, kuram no mums ir vairāk trumpju piedurknē.

      – Dodiet man laiku saprast pašam, Sciacca kungs!

      – Ko vēl jūs varat lūgt? – vecā vīra seja kļuva vēl neglītāka pēc tam, kad nekromants izlocīja uzaci. – Vai arī tu jau sāksi prasīt?

      Pirms šīs frāzes biju gatava pajautāt… Vismaz izteikt cerību, ka viņš vispirms visas kārtis parādīs pats, ļaus iemācīties viņam uzticēties, un tad es viņam visu izstāstīšu. Pat ja ziņas viņam sagādās vilšanos, jo Taiška nav saņēmusi nekādu saikni ar dēmonu pasauli, bet viņš jau pieradīs pie manis tik ļoti, ka cienās palīdzēt ar manu problēmu. Jā, tieši tā izklausījās mans ideālais plāns. Tikai sarkastiskais un augstprātīgais nekromanta tonis tajā neiederējās…

      «Es neko neprasu, Sciacca kungs.»

      «Nemaz tā…» viņš, šķiet, bezgalīgi atkārto savā galvā šo frāzi. – LABI. Es nesteidzos un esmu gatavs nedaudz pagaidīt, līdz tu pats sāksi man lūgt, lai es ieklausos tavā visdziļākajā noslēpumā.

      Tā ir pašapziņa! Man nebija laika novērst skatienu, kas, iespējams, izsmēja. Viņš pamanīja, un tāpēc viņš uzdeva šādu jautājumu:

      «Vai jūs mani nesaista, Tayishka?»

      Viņa iekšā iekliedzās: «Tas velk! Lai gan viņš ir tik neglīts, ka man asaras saplūst! Un vēl velk!» Tayishka tur bija vienkārši traka, ko es viņai teicu. Man bija pilnīgi atšķirīgs viedoklis par šo jautājumu, bet es skaļi teicu pretējo:

      «Ļaujiet man sakārtot savas jūtas, Sciacca kungs.» Tagad manā galvā viss ir sajaukts no divdesmit gadu pateicības un divu dienu pārpratuma.

      Viņš pēkšņi piegāja tuvāk. Un tagad viņš ar neslēptu ironiju pasmaidīja:

      «Es vienkārši nevaru saprast, kāpēc jūs tik ļoti atšķiras no tā, ko es redzēju tajā bērnā.» Bet ticiet man, es neļaušu jūsu šaubām virzīties nepareizā virzienā. Noskūpsti mani, Tayishka. Ja starp mums nav saiknes, tad tādu izveidot nebūs grūti.

      Skūpstīt? Es nevaldāmi atkāpos. Viņa tumšajās acīs pazibēja nelaipna gaisma, un tāpēc es nolēmu izskaidrot savu reakciju:

      – Esmu apjucis! Un ne velti jūs Elrikas uzdevumā pieminējāt jaunavu! Tas ir tāpēc, lai viņš, saskaroties ar mani, neizsvērtu citas iespējas, bet tajā pašā laikā viņš nevarētu redzēt visu situāciju! Bet… kā tev vajadzēja zināt, ka es būšu jaunava? Un, ja tas neizrādītos, tad visa trajektorija būtu aizplūšana? Nevainojiet mani par to, ka šī doma tagad apēd manas smadzenes.

      Viņš pasmaidīja, bet viņa acīs nebija jautrības:

      «Tayishka – tā Tayishka, kuru saistīja viņas mātes zvērests – neatdotos pēc savas gribas citam vīrietim.» Bet es viņas biogrāfijā neredzēju nekādus traģiskus notikumus. Tāpēc to bija viegli paredzēt.

      Tagad es vispār neko nesapratu. Nē, nu, pateicība, protams, ir pateicība, bet, ja Tayishka būtu satikusi kādu labu vīrieti… nu, vai kaut kā būtu aizgājusi par tālu ar alkoholu, tad viņa jau mierīgi varētu būt laimīga pāris bērnu mamma. Es nedroši noskaidroju, baidīdamies dzirdēt atbildi:

      – Kāpēc tu nepadevies?

      – Tāpēc, ka es sevi pasargāju. Tev bija jānāk pie manis – pēc paša vēlēšanās un ar pilnu vēlmi atklāt visus savus noslēpumus. Un tāpēc šo punktu iekļāvu zvērestā – es būšu tava pirmā un pēdējā aizraušanās. Vai ne? Nepretojies sev – nāc klāt un noskūpsti ar to, kuru tu sapņo satikt divdesmit gadus.

      Taču