on vana sajandeid. Arhetüübi paigutame mingisse keha punkti on tinglik ja mänguline. Siin võib otsida paralleele tšakratega, kuid ei pruugi. Sestap ei vastagi arhetüüpide teooria loodusstiihiad nendele elementidele, mida idamaades tšakratega seostatakse. Kui võtta aluseks idamaade esoteeriline traditsioon, siis peaks Perenaise arhetüüp, tingliku asukohaga päikesepõimikus, olema hoopis tule energiaga seotud, mida ta kodukolde hoidjana kindlasti ongi, Tütarlaps peaks esindama südames paiknedes õhu energiat, mida ta ka kindlasti olla võiks oma kerguses ja õhulisuses, Armastaja oleks hoopis vee energia esindaja, mida ta oma voolavuses ka on ja Kuninganna esindaks eetrit ja valgust, mis vastavad samuti selle arhetüübi natuurile. Või siis saaks ümber mängida arhetüübi asukohad kehas. Nii võiks Perenaine maastiihia esindajana paikneda hoopis juurtšakras, Armastaja tulestiihia esindajana Päikesepõimikus jne. Loodan, et keegi ammutab siit inspiratsiooni ja kirjutab naise arhetüüpide teema lahti energeetiliste punktide – tšakrate kontekstis ja paneb nad vastavusse idamaade tšakra elementidega.
9
Seegi idee pärineb Jungilt. Igas mehes on naiselik alge – anima – mis sisaldab endas naiselikke arhetüüpe. Samamoodi on igas naises mehelik alge – animus – mis sisaldab mehelikke arhetüüpe.
10
Ladina keeli – sarnane kiidab sarnast.
11
Moore ja Gillette „Kuningas, maag, sõjamees, armastaja“ (Pilgrim 2014 lk 21)
12
Moore ja Gillette „Kuningas, maag, sõjamees, armastaja“ (Pilgrim 2014 lk 30)
13
Osho „Loovus“ lk 33. (Pilgrim 2008)
14
Naise ja mehe vahelisele andmise ja saamise energeetilisele vahetusele teeme ringi peale Kuninganna arhetüübi juures. Sealt leiad ka skemaatilise joonistuse.
15
Soovitan huvilistele soojalt lugeda Karin Mangsi ja Barbro Martelli „Psühhoanalüütiline arengukäsitlus 0 – 20 eluaastani“, Tartu Ülikooli kirjastus (2000) ning Robin Skynneri ja John Cleese „Õnneliku perekonna saladus“ Varrak (2001). Neist viimane on olnud mu perekonna psühhoteraapia väljaõppe üks alustekstidest, mis on kindlasti tugevalt mõjutanud mu arusaama inimese arenemisteest ja vanemate rollist sellel teel. Usun, et see kumab läbi ka arhetüüpide kujunemise kirjeldustest.
16
Üks näide uuringust – Fatherhood Institute. Fathers and Attachment. http://www.fatherhoodinstitute.org/2014/fi-research-summary-fathers-and-attachment/
17
Eckhart Tolle. Siin ja praegu: kohaloleku jõud. Pilgrim 2004 lk 45 – 46
18
Luuletus A. Lindgreni raamatust „Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses“.