Vladimir Wiedemann

Püha kaljukitse radadel. Nõukogude hipide rännakud Kesk-Aasias


Скачать книгу

džinnide kurgaani. Sellest arheoloogiliselt põnevast paigast sain teada veidi enne oma väljasõitu Kesk-Aasiasse ühest akadeemilisest illustreeritud raamatust.

      Enne islami sissetungi kuulus Kesk-Aasia indo-baktria kultuuriareaali, mis oli pärast Aleksander Suure sõjakäikusid helleniseerunud. Hellenistlik budism oli indo-baktria kultuuri visiitkaart. Islami ekspansiooni alguseks olid mahajaana budistide vihaarad levinud nüüdisaegse Põhja-India, Pakistani, Kašmiiri, Afganistani, Tadžikistani, Usbekistani, Turkmeenia ja veel rea teiste nendega piirnevate regioonide territooriumil. Oletatakse, et Buhhaara linna nimekuju pärinebki just budistliku vihaara, st budistliku kloostri nimest.

      1966. aastal toimusid sel hiigelsuurel kurgaanil väljakaevamised, mille käigus leiti ümmarguse stuupa ja teiste kloostrirajatiste jäänused. Muu hulgas tuli päevavalgele hiigelsuur Buddha kuju, mille kõrgus oli ligi kakskümmend meetrit, lisaks sadu väiksemaid kujusid. Hiiglaslik Buddha võeti tükkideks ja toimetati restaureerimiseks Leningradi. Nii nagu ka kõik ülejäänud leiud.

      Kohapeale jäi vaid läbituhnitud pinnas. Lahtikaevatud kloostri kohal kõrgub pirakas kurgaan-stuupa. Kohalik elanikkond on Adžina-Teped pidanud aastasadu nõiutud paigaks, kus džinnid öösiti oma sabateid peavad. Tänini on käibel hulk legende, kuidas inimesed on sattunud seal erinevatesse hädadesse, mida džinnid neile saatnud.

      Tšod. Kesk-Aasia reisi kavandades pidasin ma muu hulgas esialgu silmas soovi eralduda seal ka mõnda üksildasse paika, et praktiseerida teatud joogatehnikaid, mis nõuavad täielikku isolatsiooni ja erilisi välitingimusi. Selles suhtes tõotas Adžina-Tepe olla põnev paik. Näiteks harjutuse tšod tegemiseks paremat polügooni vaevalt leidubki. Selle rituaali olemus, mille kunagi töötasid välja bööni preestrid, näeb ette heita end kurjade vaimude meelevalda ning pakkuda neile toiduks oma keha.

      Tšodist on väga põnevalt kirjutanud Alexandra David-Néel oma raamatus „Tiibeti müstikud ja maagid“. Sel teemal võib leida palju materjali tuntud tibetoloogi Evans-Wentzi kirjadest. Rituaali reeglite järgi tuleb leida üksildane paik, kus rahvapärimuse järgi valitsevad kurjad vaimud (mida rohkem neid seal on, seda parem), seejärel kutsuda need kõikvõimalikke meetodeid kasutades välja ning aktiveerida spetsiaalsete võtetega nende maagiline kohalolek. Lõppkokkuvõttes saab inimene pühitsusliku õuduselamuse, tänu millele toimub uut laadi intuitsiooni kristalliseerumine, mis lubab adeptil saavutada buda kõiketeadmise seisundit.

      Tee Adžina-Tepele läks läbi Kurgan-Tjube, mis oli väike, kuid kohalikus mõistes siiski suur linn Tadžikistani lõunaosas. Kurgan-Tjube ja sealne ümbrus oli omapärane usbeki enklaav vabariigis. See linn asub lauskmaal, mägesid siin pole. Kohalik elanikkond tegeleb valdavalt puuvilla kasvatamisega. Kurgan-Tjubest tuleb sõita veel umbes tund kohaliku bussiga ja lõpuks näebki järjekordse kurvi taga ümberringi laiuva kuiva poolkõrbe kohal kurgaani liivakarva kuplit.

      Väljusin teeristil. Buss sõitis endast tolmujutti maha jättes minema. Hakkasin astuma stuupa suunas. Et selleni jõuda, tuli minna üle välja, kus kasvasid mingid tihedad vöökõrgused okkalised põõsad. Lõpuks leidsin ennast kõrgendikult ja heitsin pilgu selle servalt alla kausikujulisse nõkku, mille keskel kõrgus kuplikujuline keskstuupa. Nii stuupa kui süvendi seinad olid üle külvatud mingite lendavate elukate tuhandete ümmarguste pesadega, pinnase pragudes ja müürijäänustes võis siiski veel aimata kunagise iidse kloostri kambrite ja koridoride piirjooni. Ronisin kupli otsa ja vaatasin ringi.

      Minu ümber laius igas suunas lage poolkõrb. Umbes 300 meetri kaugusel teisel pool teed paistsid mingi põllumajanduskompleksi hooned. Lähima kišlakini oli vähemalt kaks-kolm kilomeetrit.

      Inimasustust võis eristada lagedal maal väljajoonistuvate roheliste oaasidena, mis läksid kauguses üle mägiseks maaks. Oli vaikne. Päike kaldus läände. Pidasin aru, mida edasi teha. Džinnide väljakutsumise protseduuri tuleks alustada pigem südaööl. Peab ütlema, et mul polnud kaasas süüa ega telki, mitte midagi peale ühe arbuusi, mille olin ostnud Kurgan-Tjubest, ja kahekeelelise tsambra.

      Veel oli taskus väike tükk fooliumisse keeratud kanepivaiku, mille olin Dušanbest igaks juhuks kaasa võtnud, et maagilisi protseduure ei peaks päris „kuivalt“ läbi viima. Istusin stuupa kuplile ja panin jalad risti. Toppisin kanepi paberossi, võtsin pilli välja ja lõin sõrmedega üle keelte. Äkitselt tekkisid mu ette mõned inimesed. Need olid viis-kuus poisikest, kes pärisid, mida ma siin teen. Ütlesin neile, et olen turist, kellele pakuvad huvi arheoloogilised paigad.

      Poisikesed rääkisid, et paar aastat tagasi oli Adžina-Teped külastanud keegi tähtis buda munk, kas Birmast või Tseilonilt, koos rohkearvulise saatjaskonnaga. Kõiki oli pannud imestama, et munk suutis mööda seda tohutult okastega kaetud välja kõndida täiesti rahulikult paljajalu, ehkki seal pole isegi heade jalavarjudega kuigi lihtne käia. Pärast kutsuti mind lähimasse kišlakki teed jooma, kuid ma ütlesin kutsest ära, kinnitades, et tahaksin siinset objekti paremini tundma õppida.

      Poisikesed läksid minema. Istusin uuesti maha ja panin jalad risti. Läänetaevas oli punane. Sinetavas tühjuses ilmusid nähtavale esimesed tähed. Ning koos nendega ilmusid ka uued külalised.

      Need olid samuti poisikesed, ainult pisut vanemad. Assalamu aleikum!Aleikum as-salam! Saanud teada, kes ma olen ja kust tulen, hakkasid poisid mulle jutustama kõikvõimalikke hirmutavaid lugusid üksikutest ränduritest, kes pärast pimenemist kurgaani ligidusse juhtunud. Kord löönud seal põlema mingid kummalised lõkked, kord tantsinud mingid varjud ja kostnud hirmuäratavaid hääli. Mina vastasin, et selliseid kuulujutte ma just kontrollida tahangi ja seepärast veedangi öö kurgaanil.

      Siis öeldi mulle, et põllumajandushoonete kompleks teisel pool teed on seafarm, mille ümber hulgub sadu näljaseid ja väga ohtlikke koeri, kurgaani ümbrus aga kubiseb mürgistest madudest. Kuid mina keeldusin ikka küllakutsest tulla teed jooma ja teatasin, et tahan siia jääda. Poisid kadusid. Võtsin uuesti istet ja panin jalad risti. Pimenes. Kuskil haukusid koerad. Võib-olla ongi needsamad metsikud koerad? Pärast hakkas mängima idamaine muusika.

      Minu ette ilmusid taas mingid inimkogud. Ühel neist oli käes kaasaskantav raadio. Need olid juba noormehed.

      „Aa, Istonia,“ naeratas üks. „Aga meil siin kah vene võimu ei ole ja ei tule ka.“

      Justkui oleks vee pealt vaadanud. Raadioga noormees ütles, et tema vanem vend, olles kuulnud poisikestelt minu kohta, saatis teda siia, et anda mulle edasi kutse tulla teed jooma. Ma ütlesin seegi kord ära. Kuid noorem vend selgitas, et kui ma ei lähe, arvab vanem vend, et tema, noorem, ei ole mind piisava südamlikkusega palunud, ja saab tema peale kurjaks. Ainsaks džentelmenlikuks väljapääsuks olukorrast oli kutse vastu võtta.

      Suundusime kišlakki ja juba päris hämaras astusime sisse majja, kus elas vanem vend. Sisenesime ja leidsime end avarast toast. Põrand oli kaetud vatitekkide ja patjadega. Naised tõid vaikides dastarhani, teed, lepjoškasid, puuvilju ja maiustusi. Selgus, et vanemat venda ei ole kodus, kuid tema saabumist oodatakse iga minut. Noorem vend tegi lahti teleri – see oli ainus ebatraditsiooniline ese selles traditsioonilises eluasemes.

      Ekaanil jooksis mingi nõukogude mustvalge propagandafilm, „Lenin oktoobris“ vaimus. Kõige veidram oli aga see, et Lenin, nii nagu ka kõik teised filmi kangelased, rääkisid usbeki keeles. Seda oli tegelikult täitsa sürr kuulata ja ma pahvatasin tahtmatult naerma. Noorem vend ei mõistnud selle põhjust. Kui talle selgitasin, milles asi, ütles ta häirimatult:

      „Ja mis siis sellest? Lenin oskas ka tegelikult usbeki keelt!“

      „Võib-olla oskas ta ka eesti keelt?“

      „Loomulikult oskas! Lenin oskas kõiki keeli. Sellepärast ta Lenin oligi!“

      Ja siis ma mõistsin – aga tegelikult on poisil kui traditsionalistil absoluutselt õigus! Kõrgema teadmuse omanik oskabki kõiki keeli, sest need lähtuvad ju otse temast endast. Ning mustvalge film muutus pühitsuslikuks lindiks, kus usbeki vandenõulased kukutasid Timuri-aegse Euraasia psühhedeelsete praktikatega liberaal-dekadentliku trooni.

      Ootamatult kostis õuest automootori müra. Lävele ilmus vanem vend.

      „Me sõidame kohe hudoile!“

      Hudoi.