aga elujõuline eestlaste kogukond, mis oli saanud märkimisväärset täiendust 1906. aasta vägivalla eest Soomes turvapaika otsinud eestlaste näol. Nende hulka kuulusid näiteks sotsialistide juhid Mihkel Martna ning vennad Karl ja Gottlieb Ast, samuti Eduard Vilde, Konstantin Päts ja Jaan Teemant, kes viibisid Soomes lühemat või pikemat aega. Seal oli rühm Noor-Eesti kirjanikke, nagu Gustav Suits, Villem Grünthal ja Friedebert Tuglas, kelle hulka kuuluvaks võib lugeda ka Noor-Eesti albumites mõned tekstid avaldanud Hella Wuolijoe.
Soomes oli Ella Murrik juba 1904. aastal astunud Helsingi Eesti Heategevuse Seltsi liikmeks ja osales aktiivselt kaks aastat hiljem asutatud avalikumalt poliitilises Soome-Eesti Liidus, mille esimees oli Gustav Suits. Ella Murriku kiiresti arenenud soomestumine sai punkti, kui ta 1908. aastal abiellus noore sotsiaaldemokraadist rahvasaadiku Sulo Wuolijoega. Hella Wuolijoki hellitas veel pärast sedagi lootusi nii kirjandusliku karjääri kui ka teadustöö suhtes, aga 1911. aastal sündinud tütar ja vajadus osaleda perekonna ülalpidamises sundisid teda esialgu neist unistustest loobuma ja alustama maailmasõja puhkedes täiesti uut karjääri, seekord ärimaailmas. Esmalt asus ta tööle kontoriametnikuna kaubandusettevõttes Kontro ja Kuosmanen, kus näitas end kiiresti võimeka kauplejana, sõeludes Helsingi, Stockholmi ja Peterburi vahel ning alustades lõpuks iseseisvat äri. Enne Soome kodusõja algust, mida tema ja Sulo Wuolijoki pidasid õnnetuseks ja millest nad eemale hoidsid, õnnestus tal lühikese ajaga koguda miljoniline varandus.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.