Allan Kardec

Vaimude raamat


Скачать книгу

ebatäielik ning peaaegu kindlasti arusaamatu või näida isegi absurdne. Sama leiab aset meie ning vaimude vahel. Kui keegi tõesti soovib saada neilt teadmisi, peab ta enne nende juhtimise all läbi tegema algkursuse. Nii nagu meiegi, peaks ta valima endale õpetaja ning usinalt töötama.

      Ütlesime juba, et kõrgemad vaimud tulevad vaid tõsistele koosistumistele, eriti niisugustele, kus valitsevad head mõtted ja tunded. Kergemeelsus ja tühised küsimused mõjuvad neile eemaletõukavalt nagu tarkadele inimestelegi. Maa on avatud suurele hulgale kergemeelsetele ja valelikele vaimudele, kes otsivad alati inimesi, kes oleksid valmis neid kuulama, et neid siis pilgata ning nende naiivsuse üle naerda. Milline peaks olema tõsine küsimus, mida võiks esitada sellisel kokkutulekul; võib küll vastuse saada, ent kelle käest? Võib näiteks esitada selliseid küsimusi: mis on hing? mis on surm? jms. Kui soovitakse saada tõsiseid vastuseid, peab olema tõsine sõna otseses mõttes ning silmas pidama kõiki tingimusi. Vaid sellisel juhul võib saada häid tulemusi. Olge töökad ja püsivad oma uuringutes, muidu kõrgemad vaimud ei ilmu, nii nagu õpetaja pöördub ära oma laiskadest õpilastest.

IX

      Esemete liikumine on tõestatud fakt. Jääb vaid selgitada, kas selles liikumises ilmneb arukus ja kui, siis missugune on selle arukuse päritolu.

      Me ei räägi asjade mõistuslikust liikumisest ega suusõnalistest teadetest, isegi mitte meediumi poolt kirjutatud teadetest. Need nähtused on selged inimesele, kes on midagi näinud ja seda põhjalikult uurinud. Üksikult võttes ei näita nad aga küllaldast iseseisvat tahet, et veenda algajat vaatlejat. Seepärast võtame vaatluse alla kirjutused, mis on saadud mistahes eseme, korvi või lauakese ning pliiatsi abil. Viis, kuidas meediumi sõrmed on asetatud eseme servale, on niisugune, et ka kõige osavam inimene ei suudaks niiviisi kirjutada. Ent kujutlegem, et imeväärse osavusega on meedium võimeline petma ka kõige teravamaid silmi. Kuidas selgitada vastuseid, kui need on kõrgemal meediumi teadmiste ja mõtete tasemest? Tuleb märkida, et need ei ole ühesilbilised vastused, vaid hõlmavad sageli lehekülgi, mis on kirjutatud imetlusväärse kiirusega asjade kohta, mis on valitud ja määratletud vaimu enese poolt. Meediumi käe alt, kellele kirjanduslik omalooming on täiesti võõras, voolab tihti luuletusi, mis on nii kaunid ja puhtad, et ka parimad poeedid võiksid nendele oma nime alla panna. Nende faktide erakordsust suurendab veelgi nende toimumine kõikjal, kusjuures selliste meediumide arv üha kasvab. Kas need faktid on õiged või mitte? Sellele küsimusele on meil vaid üks vastus: vaata ja jälgi! Võimalusi selleks teil tuleb. Kõige tähtsam on, et vaadeldakse sageli ja pikema aja jooksul ning nõutavate tingimuste kohaselt.

      Mida ütlevad need, kes eitavad päevselgeid ilminguid? Nad ütlevad, et olete petetud ðarlatanide poolt või aetud segadusse illusioonidest. Esiteks ei ole ðarlataansusel kohta seal, kus puudub huvi, ðarlatanid ei tööta tasuta. Kõige rohkem oleks see siis pettus, müstifikatsioon. Aga imeliku kokkusattumuse tõttu toimuvad need pettused kõikjal maakeral, ilmnedes ühesugusel viisil, omades ühesugust mõju ja andes ühesugustele küsimustele samasisulisi vastuseid. Kui mitte samas vormis, siis vähemalt ühesuguse mõttega. Kuidas ja mis eesmärgil austatud, tõsised ning õpetatud inimesed riskivad oma nimega sellises kelmustükis? Kuidas on lastel piisavalt kannatlikkust ja osavust selliste nähtuste jaoks? Sest tõesti, kui meediumid ei oleks nende nähtuste puhul passiivsed, peaksid nad olema osavad ja õpetatud, mis ei oleks aga kuidagi kooskõlas nende vanuse ning sotsiaalse positsiooniga.

      Võidakse öelda, et kui vaatlejad ei ole kelmide pilgatud, on nad illusioonidest eksiteele viidud. Jälgijate tähelepanuvõimega tuleb ka arvestada. Oleme jõudnud küsimuseni, kas spiritism värbab oma miljoneid poolehoidjaid ainult harimatute seast. Nähtused, millel see õpetus põhineb, on nii ebatavalised, et nende tõeline olemus tekitab kahtlusi, kuid on vastuvõetamatu pidada üldtunnustatud teadmisi ilmeksimatuks. Austamata sündsusreegleid ega oma vastaste moraalseid väärtusi, nimetavad õpetuse vastased puupeaks igaüht, kes ei ole nendega samal arvamusel. Tarkade inimeste jaoks on nende õpetatud meeste arvamus, kes pikka aega jälgisid, uurisid ja analüüsisid neid nähtusi, vähemalt võimalik oletus, sest tõesti, see nähtus väärib nende inimeste tõsist tähelepanu, kellel pole huvi eksituste levitamiseks ega aega tühiste asjadega tegelemiseks.

X

      Mõned vastuväited on tõele vähemalt näiliselt lähemal, sest nad põhinevad üldiselt lugupeetud inimeste tehtud vaatlustel.

      Üks neist seisneb selles, et mõnede vaimude kõne ei näi olevat nii kõrge väärtusega, kui on harjutud omistama üleloomulike olendite kõnele. Juhul, kui te ei pea paljuks uuesti läbi lugeda eespool toodud kokkuvõtet õpetusest, panete tingimata tähele: vaimud teatavad ise, et nad erinevad nii teadmiste kui ka moraalsete omaduste poolest ja et ei tule mitte sõna-sõnalt võtta kõike, mida nad ütlevad. Targad inimesed oskavad vahet teha hea ja kurja vahel. Need, kes sellest järeldavad, et meil on tegemist ainult salakavalate vaimudega, kelle ainus kavatsus on meid petta, ei tea kindlasti midagi nendest teadetest, mis on mitmetel koosistumistel saadud ainult kõrgemate vaimude käest, sest muidu nii ei arvataks.

      On kahetsusväärne, et saatus mängis neile niisuguse halva vembu, näidates ainult vaimude maailma alatut poolt. Sest me ei taha uskuda, et mingisugune kalduvus muudab nad headest vaimudest halbadeks, petlikeks, kelle kõne on vääritu ning labane. Kõige rohkem võib vaid järeldada, et nende isikute põhimõttekindlus ei ole küllaldane halva tagasitõukamiseks. Leidnud veidi rõõmu ja rahulolu oma teadmistest asja kohta, ei tea nad, et halb vaim kasutab nende keskkonda tungimiseks tihti nende meeleolu ära. Ja hea mõju väheneb.

      Otsustada nende faktide alusel vaimude probleemi üle oleks sama ebaloogiline, kui hinnata mingi rahva iseloomu mõtlematute ja halva kuulsusega isikute koosviibimisel öeldu ning tehtu järgi. Niisugustel inimestel ei ole midagi ühist tarkade ja väärikate isikutega. Inimene, kes olukorda pealiskaudselt hindab, on võõramaalase sarnane, kes reisib suurde pealinna läbi paljude inetute eeslinnade ja hindab siis linna kõiki elanikke eeslinna tavade ning kõnepruugi alusel. Vaimude maailmas on olemas nii halb kui ka hea ühiskond. Need inimesed, kes uurivad ilmuvate vaimude ringi, veenduvad taevase linna elanike erinevuses. Missugusest keskkonnast on pärit meile kõige sagedamini ilmuvad vaimud? Sellele me vastame, et nad elavad agulites. Vaadake ja jälgige ning te veendute: faktid on kõikide jaoks ühesugused. Teiste kohta kehtivad Jeesuse sõnad: Vaadates ei näe nad mitte ning kuuldes ei kuule ega mõista.

      Sellise suhtumise üks erivorme on, et kõigi spiritistlike teadete ja materiaalsete faktide taga, mis nendega seoses on, nähakse kuradi vahelesegamist, uut Proteust, kes võtab endale uusi kujusid, et meid paremini petta. Me ei pea seda seisukohta tõsise uurimise vääriliseks, seepärast ei raiska me sellele aega ega tähelepanu. Edaspidi mõistame, et see on kergesti ümberlükatav. Ütleme vaid, et kui see oleks nii, siis peaksime tunnistama, et kurat on mõnikord väga tark, väga mõistlik ja kindlasti väga kõlbeliste vaadetega. Vastasel juhul peaksime tunnistama hea kuradi olemasolu. Ei ole tõenäoline, et Jumal lubab meiega suhelda vaid halbadel vaimudel ning keelab meile heade vaimude nõuandeid. Juhul kui Ta seda ei suudaks, oleks Ta võimetu, kui Ta aga ei tahaks, siis poleks Ta hea. Mõlemad variandid on aga Jumala teotamine. Pandagu ka tähele, et halbade vaimudega suhtlemise tunnistamine on sisuliselt nõustumine vaimude ning inimeste vaheliste suhete võimalikkusega. Ja kui need võivad toimuda vaid Jumala loal, siis pole kahtlust, et Jumal lubab ka headel vaimudel end avaldada. Vastupidine arvamus oleks vastuolus kõige elementaarsemate teadmistega tarkusest ja usust.

XI

      Mõned inimesed peavad imelikuks, et kõneldakse vaid tuntud isikute vaimudest ja küsivad endilt, miks ilmuvad ainult need. See on eksitus, mis (nagu paljud teisedki) vajab suurt tähelepanu. Kutsumata ilmuvad vaimud võtavad endile tihti allegoorilise või iseloomuliku nime. Nende suhtes, keda välja kutsutakse, on loomulik, et (välja arvatud sugulased või sõbrad) nad eelistavad jääda tundmatuks. Esinemisega tuntud isiku nime all saavad nad äratada inimestes huvi ning tähelepanu. Arvatakse ka, et vaimud kindlasti teavad meie soove ja on meie küsimustest huvitatud, mis nende probleemidega võrreldes, millega nemad kokku puutuvad, on võrdlemisi labased. Ei ole midagi imestada, kui võim ja lugupidamine, mida need isikud nautisid selles maailmas, ei andnud neile mingit teistest üleolekut vaimude maailmas. Vaimud ise tõendavad evangeeliumi sõnade õigsust: “Paljud esimesed saavad viimasteks ja viimased esimesteks.”

      Seda