Мігай Чиксентмігаї

Потік. Психологія оптимального досвіду


Скачать книгу

конфліктує з наявними намірами або відволікає нас від їх здійснення. Ми називаємо цей стан по-різному, залежно від того, що переживаємо – біль, страх, гнів, тривогу чи ревнощі. Усі ці види розладів змушують увагу відволікатися на небажані об’єкти, позбавляючи нас можливості використовувати її відповідно до наших уподобань. Психічна енергія втрачає мобільність і стає неефективною.

      Свідомість порушується по-різному. Наприклад, Хуліо Мартінес, працівник фабрики з виробництва аудіовізуального обладнання й один із учасників наших досліджень, почувається на роботі млявим. Поки кінопроектори плинуть перед ним на конвеєрі, він відволікається, йому насилу вдається тримати ритм рухів, необхідний для монтажу з’єднань, що є його обов’язком. Зазвичай він робить свою частину роботи вчасно, ще й залишається вільна хвилина, щоб розслабитися й перекинутися парою жартів з іншими працівниками. Але сьогодні він ледь устигає, а час від часу гальмує всю лінію. Коли сусід по конвеєру підсміюється із цього приводу, Хуліо роздратовано огризається. Упродовж робочого дня напруження зростає і проривається в його спілкуванні з колегами.

      Проблема Хуліо проста, майже тривіальна, але сильно тисне на нього. Кілька днів тому, їдучи додому, він зауважив, що одна з шин його автівки просіла. Наступного ранку обід колеса майже торкався землі. Зарплатню Хуліо мав отримати не раніше кінця наступного тижня, а доти, він був упевнений, у нього не вистачить грошей навіть залатати шину, не те що купити нову. Як узяти кредит, він іще не знав. Завод розташований у передмісті, десь у двадцяти милях від його житла, а він має приїжджати на роботу на 8:00. Єдине, що спало на думку Хуліо, – зранку обережно доїхати до станції технічного обслуговування, накачати шини, а потім мчати на роботу якомога швидше. Після роботи шина знову здулася, тож він підкачав її на заправці біля заводу й поїхав додому.

      До ранку, про який ідеться, він чинив так уже три дні поспіль, сподіваючись дотягнути до зарплатні. Але сьогодні по дорозі до фабрики він ледве впорався з керуванням, оскільки обід колеса вже сплющився. Весь день він непокоївся: «Як мені дістатися додому ввечері? І як я потраплю на роботу завтра вранці?» Ці питання знов і знов гризли його, заважаючи зосередитися на роботі й псуючи настрій.

      Хуліо – гарний приклад того, що відбувається, коли порушується внутрішній лад особистості. Базова картина завжди однакова: у свідомості з’являється інформація, що суперечить цілям людини. Залежно від того, наскільки сконцентроване Я на цій меті й наскільки серйозною є загроза, певна частина уваги має бути мобілізована для її усунення, тож на інші справи залишається менше вільної уваги. Для Хуліо мета зберегти роботу має дуже високий пріоритет. Якби він утратив її, усі інші його цілі були б поставлені під загрозу. Отже, збереження роботи необхідне для підтримання цілісності його Я. Спущене колесо загрожує роботі, а отже, відбирає дуже багато психічної енергії.

      Коли інформація порушує свідомість, загрожуючи