і рідних організовувати «безґаджетові» або офлайн-дні впродовж тижня. Уникайте потягу залізти в телефон, перевірити пошту, соцмережі, месенджери. Проведіть цифровий детокс.
Крім розпалювання багаття в день літнього сонцестояння, поле біля нашого будиночка часто використовувалося для ігор. Коли я був малим, ми легко набирали десь двадцять п’ять дітей, щоб пограти в раундбол (гра, подібна до бейсболу, але простіша). Звичайно, це було ще в доайпадову епоху. Минулого року британська благодійна організація Action for Children («Дії заради дітей») провела опитування, яке показало, що батькам стало набагато важче переконати дитину вимкнути комп’ютер, телефон чи інший ґаджет, ніж примусити виконати домашні завдання. Один із чотирьох батьків скаржився, що не може контролювати час, який дитина проводить за комп’ютерною грою або в планшеті. І лише 10% батьків мусять постійно битися за виконання дітьми домашніх завдань. Однією з причин цієї ситуації є те, що діти не хочуть залишатися за межами своєї цифрової спільноти.
Одна данська школа закритого типу для створення спільноти збиралася запровадити те, що діти називають надзвичайними заходами. Співробітники вирішили конфіскувати всі смартфони та інші ґаджети. Доступ до «Фейсбуку», «Інстаграму» та «Снепчату» був обмежений лише однією годиною на день, оскільки учні користувалися своїми пристроями тільки в цей час. Після першого семестру питання цієї системи поставили на учнівське голосування: «Чи слід продовжувати роботу за цією системою? Чи віддати телефони й ґаджети та вільно користуватися ними, скільки захочеться?» Вісімдесят відсотків учнів ствердно проголосували за перший варіант. Слід зауважити, що такі заходи працюють лише за згоди достатньої кількості людей.
Якщо у вас одного немає телефону, а решта людей чатиться зі своїми друзями, це сумна картина. Отже, необхідно набрати критичну масу в середині вашого соціального кола. Ви можете переконати частину родин на вашій вулиці зробити вечір четверга вечором без цифрових приладів і відправити дітей бавитися разом. Або просто зробити вечір четверга домашнім, сімейним вечором усередині власної родини. Іншим варіантом може бути вечеря без телефону – відмовитися від онлайн-життя на дві години. Або, приміром, установити кошик для телефонів поряд із вішаками для одягу й заохотити друзів складати туди свої пристрої під час візиту до вас.
Спільність
Bofoellesskab – громада
Данія: Схема спільного проживання покликана створити одночасно приватність і спільноту, співпричетність. Сім’ї живуть кожна осібно і водночас – разом, зменшуючи соціальну ізоляцію та труднощі щоденної логістики. Докладніше про це – на стор. 45—51.
Перетворення вулиці на спільноту
Перт, Австралія: Шані, молода жінка з Канади, скориставшись мудрістю Маленького принца, перетворила свою вулицю на спільноту,