plemienny czy rodowy u ludów Wielkiego Stepu; służył także do oznaczenia własności
30
(turec.) smok
31
jeden z ważniejszych bogów słowiańskiego panteonu opiekujący się podziemiami
32
Wąpierz to wampir. Dosyć często podaje się, że wampiry wywodzą się z mitologii słowiańskiej, ale wiele badań świadczy o tym, że istota wampiryzmu znana była już w paleolicie.
33
trudno dostępny las olchowy rosnący na podmokłym, bagiennym gruncie
34
las liściasty zróżnicowany gatunkowo z przewagą grabów i dębów
35
owoce buka kiedyś używane jako pasza dla zwierząt, a w okresach niedostatku także jako pożywienie dla ludzi
36
słowiański demon kobiecy; szkodził szczególnie ciężarnym i położnicom, porywał niemowlęta i podrzucał na ich miejsce swoje upośledzone i brzydkie potomstwo
37
Jaga wzięła solidny kawał baraniny z udźca (ok. półtora kilograma), natarła zmiażdżonymi owocami jałowca (kilka sztuk) oraz majerankiem i zalała marynatą z octu z dzikich jabłek z bylicą, lebiodką i macierzanką (dziś smaczniejsza będzie ze szklanki czerwonego wytrawnego wina, soku z cytryny, rozmarynu, liścia laurowego, pieprzu i ziela angielskiego). Trzymała mięso w zalewie dwa dni, codziennie obracała, by równomiernie przeszło smakami. Potem naszpikowała je gęsto czosnkiem, pałeczkami słoniny i posoliła. Upiekła w misie postawionej na ogniu i przykrytej pokrywą. Do wydzielającego się sosu dodała trzy spore garści dojrzałych ulęgałek. W tej wersji baranina, choć ciężkostrawna, jest pyszna. Szczegółowego przepisu na truciznę nie podaję, bo jak na razie jeszcze go nie wypróbowałam.
38
(turec.) wąż
39
kapłan pogański