недостатньо закритий стравохідний отвір діафрагми. Відбувається витікання у зворотному напрямку (reflux) кислої шлункової рідини. До інших внутрішніх хвороб, які можуть спричинити неприємний запах, зараховують діабет, астму, печінкову недостатність, захворювання нирок, абсцес легень, розпадання пухлин або ж бродіння підшлункового соку. Досвідчений лікар завжди паралельно принюхується, коли розмовляє з вами чи обстежує, тож завжди фіксує, коли дихання віддає сечею, печінкою чи падаллю.
Якщо джерело зла перебуває в ротовій порожнині чи ділянці глотки, насамперед допоможе гігієна рота, а саме чищення зубів. Можливо, вас це здивує, але всупереч обіцянкам реклами ані тип зубної щітки, ані тип зубної пасти не «вирішують», з’явиться на ваших зубах карієс чи ні. У лабораторних умовах і серед вручну відібраних людей електричні зубні щітки справді зарекомендували себе краще за звичайні. У реальному житті вони не можуть запропонувати якихось суттєвих переваг, ба більше – ці вібраційні щітки можуть бути для декого неприємними. Тож спокійно можете користуватися старими добрими зубними щітками, тільки не надто жорсткими екземплярами, а м’якими чи середньої жорсткості. Тверда щітка чи надто сильний натиск під час чищення зубів аж ніяк не забезпечує добрий масаж ясен, швидше навпаки. Це тортури. Вони здатні пошкодити ясна й «налякати» їх так, що ті відступлять назавжди – на радість бактеріям. Ваші чутливі шийки зубів, які через це оголюються, будуть болісно вам сигналізувати, що вони про це все думають. Водночас ви ще й здираєте зубну емаль.
Вирішальне значення має техніка чищення зубів: треба чистити від червоного (ясна) до білого (зуб), коловими рухами та вібрацією. Тривалість чищення зубів не слід обмежувати часовими рамками, головне – ви маєте побувати в усіх місцях, а також не забувати й про проміжки між зубами. Якщо вам це вдається за дві хвилини, а не за рекомендовані три – прекрасно.
Зубна емаль – найтвердіша сполука нашого тіла, яка складається переважно з кристала гідроксилапатиту з його основними складниками – кальцієм і фосфатом. Крім того, до її складу входять сполуки флуору. Цей кристалічний бастіон покликаний захищати наші зуби від численних нападів харчових продуктів і жувальних рухів. Якщо його пошкодити, мінералізована тканина зуба (дентин) залишається беззахисною перед атаками температур і кислот. Певні страви, лимонади, фруктові соки та енергетичні напої здатні вимивати мінерали з емалі так само, як і певні відбілювальні зубні пасти.
Власне кажучи, в нашого організму й тут передбачено певний механізм захисту. Оскільки гідроксилапатит відновити неможливо, наша слина постійно постачає трішки кальцію та фосфату, щоб залатати незначні дефекти захисного шару. Однак склад нашої слини, знову ж таки, залежить насамперед від того, що ми споживаємо. Увесь вуглеводневий фастфуд-асортимент сучасного цивілізаційного раціону стимулює, наприклад, бактерію Streptococcus mutans виробляти з цукру