лише ті, які хочеш зберегти. У прямому контакті з зубом флуорид здатен краще ремонтувати мікроскопічні дефекти емалі, ніж це робить кальцій, що природно входить до складу слини. Оскільки таке відбувається лише за «прямого контакту», немає потреби ковтати його заради збереження зубів. Тому флуоридовмісна сіль, флуоридовмісна вода чи таблетки флуориду, які знову й знову призначають немовлятам, не рекомендовані. Вони діють лише тоді, коли перебувають у роті, але зовсім не діють, якщо їх проковтнути. Тож, поки в немовляти не з’явився хоча б один зуб, давати такі препарати – бездумно, адже зуби вже готові й перебувають у щелепі. Тож флуорид може їх посилити лише тоді, коли вони проріжуться. Для зміцнення зубної емалі цілком вистачить прямого контакту з флуоридовмісною зубною пастою чи гелем.
Ринок пропонує багато різних засобів догляду за зубами. Між нами кажучи: вони діють приблизно однаково – добрий догляд і мало чистоти. Для здорових зубів насамперед важливе здорове харчування, правильна техніка чищення зубів і добре підібрана зубна паста: для чутливих зубів – у разі відкритих шийок, відбілювальна – для жовтуватих ікл і з добрим смаком і ароматом – для всіх прихильників свіжого дихання.
Зубна нитка вміє проникати в ті місця, де щітка не матиме ані найменшого шансу. Нею варто було б користуватися кожні один-два дні. Найефективніше очищувати проміжки між зубами можна дещо миршавою, в ідеалі – ненавоскованою зубною ниткою. Для великих проміжків і зубних мостів згодяться й спеціальні міжзубні щітки. Важливо глибоко проникати вздовж кожного зуба, по обидва боки рожевого зубного сосочка. Так можна не лише видалити наліт із мікроорганізмами, а й запустити в шпарину повітря. Це нервує та знешкоджує анаеробні, тобто ворожі до повітря, смердючі й тухлі бактерії. Кров під час чищення зубів ниткою означає, що ясна запалені, а не те, що ми діяли надто брутально, – тож продовжуйте в тому ж дусі.
Під час щоденного чищення зубів не слід забувати й про язик. Дослідження доводять, що зубна щітка при цьому менш ефективна, ніж язиковий скребок із пластику чи металу. Найефективнішою ж виявилася язикова щітка. Це може спричинити певні незручності особливо тим, у кого відразу ж виникає блювотний рефлекс після натискання на задню частину язика. Якщо ви трішки висунете язик, перш ніж пройтися по ньому щіткою, буде легше. Десять разів прочесати язик – без зубного гелю чи з ним – це чудово.
Наскільки важливі доглянуті зуби для комунікації, я дізналася на своєму досвіді під час вечора знайомств після медичного конгресу. Усі доповідачі зустрілися за вишуканою вечерею в приємній атмосфері, щоб обмінятися фаховими думками. За моїм столом сидів справді гарний на вигляд головний лікар – стрункий, злегка посивіле густе волосся, доглянутий одяг. Ми відразу ж зав’язали розмову. Та вже під час першого щирого сміху він продемонстрував мені відсутність зуба у верхньому ряді праворуч. Дивно, але він не тримав зніяковіло перед