Märt Karmo

Must-kuldne müts me peas I


Скачать книгу

kihelkonnakoolide kõrval mahtus raamatusse „Halliste kihelkonna koolid” ka lühipeatükk Abja Gümnaasiumist.161 Kokkuvõtte gümnaasiumihariduse saamise võimalustest sõjaeelses Viljandis (ja hiljemgi), leiab kogumikust „Kõik on kokku koolilugu”.162

      Mõnigi vormiliselt samalaadne raamat jääb siinkohal mainimata, sest ei käsitle sõjaeelseil aastail tegutsenud keskkoole.

      Kooliaastate meenutused moodustavad paljude tavapäraste mälestusraamatute lahutamatu osa, seetõttu leidub neis raamatuis hulgaliselt huvitavat teavet omaaegse eesti koolielu kohta. Eeltoodud nimistusse pole selliseid raamatuid arusaadavatel põhjustel siiski lisatud. Küll on aga käesoleva uurimuse kirjutamisel püütud kasutada kõiki trükiseid, s.h. mälestusteoseid, mis mingilgi määral puudutavad kõnealuse ajajärgu Tallinna Reaalkooli. Need raamatud on ära toodud peatükkide lõppu koondatud allikmaterjalide loendis.

      Reaalkooli ajalooraamatu saamisloost

      Reaalkooli ajalooraamatu peamiseks allikaks on olnud Tallinna Linna Poeglaste Güm­naa­siumi (või Reaalgümnaasiumi) fond 144 (nimistu 1; [1914] 1919–44) Tal­linna Linnaarhiivis, mille huvipakkuvama osa moodustavad pedagoogikanõukogu (õppe­nõu­kogu) protokolliraamatud, kirjavahetus, õpetajate isiklikud toimikud, õppe- ja töökavad, õpilaste nimestikud, eksamite hinnetelehed, õpilaste edasijõud­mise hinnetelehed, klassitunnistused, kiituskirjad, lõputunnistuste teisendid, õppemaksu tasumise raamatud, statistilised aruanded j.m. Kahjuks on suhteliselt napid pedagoogide isiklikud toimikud. Hoopiski puuduvad dokumendid õpilaste ja õpilasühenduste ning vilistlaskogu tegevuse kohta, mistõttu on jäänud katmata-kajastamata olulised tahud kooli olemuslikust tervikpildist. Seda on tulnud korvata muude allikate abil. Reaaliga seotud ainest on hangitud ka muudest arhivaalidest.

      Raamatusse koondatud käsitlusele väga oluliseks taustaks ja aluseks on ametlikes väljaannetes („Riigi Teataja” j.t.) üllitatud õigusaktid ning muu normatiivmaterjal. Ohtralt on kasutatud tollastes ajalehtedes-ajakirjades ilmunud asjassepuutuvaid kirjutisi ja nuppe, mis sageli erilise põhjalikkusega ei hiilga. Ka võib mõneski ajalehe­loos esineda vigu. Eriti pealiskaudseiks ja lünklikeks jäid pealinna koolinoorsoo (TKSÜ) spordivõistluste ülevaated. Ajakirjandusartiklite leidmisel oli abi Tallinna Pedagoogikaülikooli üliõpilase Halliki Lehtlaane diplomitööst „Tallinna Reaalkooli bibliograafia”196, kuid väga palju tuli juurde otsida.

      Oma koha allikmaterjalide loetelus on leidnud ka eri aegadel ilmunud ja -laadsed biograafilised leksikonid.

      Reaalkooli ajalooraamatu eellugu ulatub 1930. aastasse, mil Reaali pedagoogika­nõukogu otsustas kooli 50. aastapäevaks anda välja asjakohase raamatu, mis aga jäi teadmata põhjustel ilmumata. Kui põhjalik või ulatuslik see väljaanne tulema pidi, on raske öelda, sest mingeid asjaomaseid andmeid pole allakirjutanu arhiivist ega mujaltki leidnud. Lähemalt on kõnealusel teemal peatutud käesoleva raamatu III peatüki üldosas.