Steinar Hunskår

Peremeditsiin


Скачать книгу

ülejääkide tekkimine, valed hoiustamisvõtted jne, st väga täpselt tuleb järgida juhiseid nende hävita-miseks. Tervishoiuasutuses tekib erinevaid jäätmeid, millest ca 20–25% vajab erikäitlemist. Käitlemise eesmärk on ena-masti seotud nakatumisvõimaluse ärahoidmisega.

      Jäätmeid liigitatakse tavajäätmeteks ja ohtlikeks jäät-meteks.

      − Tavajäätmed kujutavad endast väikest nakkusohtu. Peale tavaliste majapidamisjäätmete arvatakse olmejäätmete hulka ka ühekordsed kindad, sidemed, uriinikotid, linad ja tühjad, ilma nõelata süstlad. Need võib panna kilekotti prügikasti, hiljem prügikotti.

      − Probleemsed jäätmed. Ohtlikud jäätmed on jäätmed, mis saadakse teadaolevalt nakkusohtlikelt patsientidelt, vereproovidest, või muud bioloogiline materjal ning tera-vad jäätmed. Selliseid jäätmeid tuleb hoida selleks ette nähtud ja heakskiidetud pakendis ja need tuleb hävitada kooskõlas kohalike eeskirjadega. Siia kuuluvad ka tea-tud ravimid, näiteks antibiootikumid, psühhotroopse ja narkootilise iseloomuga ravimid. Tekib ka jäätmeid, mida peab eraldi koguma, arvestades nende võimalikku keskkonna- ja terviseohtu. Siia kuuluvad elektri-, elekt-roonikaseadmed ja nende osad, akud ja patareid, õlid, elavhõbedat sisaldavad jäätmed. Need jäätmed vajavad erikäitlemist.

      − Taaskasutatavaid või ümbertöödeldavaid jäätmeid lei-dub ka arstikeskustes ja need sorteeritakse kohalike ees-kirjade kohaselt. Isikuandmeid sisaldavad paberijäätmed tuleb purustada.

      Perearstikeskuse protseduuri ruumis, kus patsient ja pere-arst on vahetult füüsilises kontaktis, on võimalik nakkusrisk kõige suurem. Seetõttu vajab erilist tähelepanu ruum, selle suurus, puhtus, hügieen ja jäätmekäitlus. Kohapeal tekkivad jäätmed peab saama kohe panna jäätmekotti või -anumasse, et vältida kokkupuudet võimaliku nakkusohuga. On soovi-tatav, et jäätmed kogutakse ühes ruumi piirkonnas, teravate ja torkivate jäätmete kogumiseks võiks olla kanister protse-duuri tegeva töötaja vahetus läheduses. Operatsioonitoas on töövahendeid ja materjale oluliselt rohkem, seetõttu on

      54

      Osa 1. Esmatasand

      äärmiselt oluline, et kõik toimiks ettenähtult ja planeeri-tult. Ruumis on kõik tööriistad steriilsed, järgitakse tähele-panelikult hügieenireegleid, kasutatakse eririietust, pat-siendi aluslinad ja operatsiooniala katteriided on steriilsed ning ühekordseks kasutamiseks.

      Labor

      Proovide võtmine, nende analüüsimine ja saatmine moodus-tab tähtsa osa perearstikeskuse tööst. Käesolevas peatükis räägitakse peamiselt vereproovide tegemisest oma laboris, aga käsitletakse ka teistesse laboritesse saadetavaid proove ja bakterioloogilisi, tsütoloogilisi ja histoloogilisi proove.

      Laboriproove kasutatakse mitmel otstarbel:

      − diagnostiliste hüpoteeside kinnitamiseks või ümber lükkamiseks,

      − kliiniliste näitajate jälgimiseks,

      − ravi juhtimiseks.

      Labori kasutamine on tõusuteel, pidades sammu haiglates ja eriarstikeskustes toimuvate arengute ja laboriproovide parema kättesaadavusega.

      Laboriproovide erinevaid kasutusi

      Proovide võtmine perearstikeskustes on väga erinev. Norra perearstikeskustes tehtavatest analüüsidest annab ülevaate tabel 1.3.8. Selliseid erinevusi ei saa seletada pelgalt prak-sise profiili, haigestumuse või kliiniliste vajadustega. Peale erinevate arusaamade meditsiinilistest põhjendusest arstide seas on ka palju teisi tegureid, mis määravad ära labori kasutamise. Tõenäoliselt on suur tähtsus arsti tööstiilil. Kui tööpäev on väga kiire, võib tunduda, et proovide võtmine asendab vestlust. Osa arste harrastab „kaitsvamat“ medit-siini kui teised ja nad teevad laia spektriga proove, tuues tihti põhjenduseks „igaks juhuks“ või enda kaitsmise võimalike kaebuste eest. Samuti võib eeldada, et aparatuuri ja varustuse oskuslik turustamine ja majanduslikud tegurid mõjutavad samuti laboriteenuste kasutamist.

      Eestis on üsna levinud nn patsiendilähedane testimine (point of care tests, POCT) spetsiaalselt selleks otstarbeks ette nähtud aparatuuriga, mille käsitlemine on jõukohane mitte-spetsialistile. Need on uuringud, mida on võimalik kiiresti koha peal teha ja see aitab tõhusalt suunata patsiendi ravi ambulatoorse visiidi või ka koduvisiidi käigus.

      Perearstide hulgas 2012.–2013. aastal tehtud küsitlus näi-tas, et keskmine POCT uuringute arv on kuni viis uuringut päevas ning 249–1245 POCT uuringut aastas. Enamasti määratakse perearstikeskuses kohapeal veresuhkur (70% vas-tajatest), tehakse uriini ribaanalüüs (55% vastajatest), määra-takse CRV (50%), INR (43%) ja hemoglobiin (38% vastajatest).

      Probleemiks osutub see, et kvaliteedinõuded ei ole alati tagatud ja nendest ka ei teata. Paljudel juhtudel on uued

      testid ja varustus kasutusele võetud ilma, et nende omadused (tundlikkus ja spetsiifilisus) ja kasulikkus perearstipraksises oleksid tõendatud. Osasid arste huvitab proovide sümboolne väärtus ‒ laiaulatuslik analüüside võtmine annab tunnis-tust aktiivsest, tänapäevasest ja tublist arstist ning on märk jätkuvast hoolimisest. Osade analüüside puhul on tuntav selge patsientidepoolne ootus.

      Patsiendi uuringud praksises

      Proovide analüüsimisel enda praksises on nii eeliseid kui puudusi (tabel 1.3.4). Kõige tähtsam argument teha analüüse patsiendi lähiuuringutena on see, et oluline info saadakse kohe vastuvõtu ajal. Seda saab korraldada nii, et analüüs võetakse mõni päev enne vastuvõttu. Patsiendi jaoks on kaks korda kohale tulemine siiski puudus. Akuutsemates olukordades võib laborivastus olla tähtis patsiendi seisundi hindamiseks. See annab patsiendile kindlustunnet ja võib kergendada kliinilise hinnangu andmist.

      Selle kohta, kas selline testimine tasub ennast majandus-likus mõttes ära, on erinevaid arvamusi. Varase arsti poole pöördumise ja tõsiste seisundite madala esinemissageduse korral on paljude proovide vastused normaalsed. Analüüse saab mõistlikumalt ja kontrollitumalt teha haiglate laborites ja tänu vastuste elektroonilisele saatmisele on vastused ker-gesti kättesaadavad.

      Teisest küljest on tähtis välistada mõislikkuse piirides tõenäolised tõsised seisundid ja normikohased vastused võivad olla määrava tähtsusega haiguse välistamisel, nii et põhjalike uuringute vajadus langeb ära. Paljud patsiendid mõõdavad veresuhkru taset ise ja mitmed teisedki testid on patsientidele kättesaadavad. Ka seepärast on mõistlik, et perearstil on olemas otstarbekas hulk proovide analüüsimise võimalusi.

      Tabel 1.3.8. Näiteid Norra perearstide osakaalust, kes tegid teatud labori-analüüse perearstikeskustes kohapeal 2009. ja 2010. aastal (N = 235, alli-kas: NOKLUS). Näidatud on analüüside kasutamist 100 vastuvõtu kohta.

      Analüüs

      Arsti vastuvõttude osakaal (%)

      Protsentiilid

      25

      50

      90

      Hemoglobiin

      SR

      Glükoos

      CRV

      INR

      Streptokokitest

      HbA1c

      Trombotsüüdid

      Kolesterool

      ALAT

      100

      100

      100

      100

      87

      83

      80

      22

      4