Steinar Hunskår

Peremeditsiin


Скачать книгу

Lisaks sätestatakse, et osuta-tud tervishoiuteenus tuleb nõuetekohaselt dokumenteerida ning et patsiendil on õigus nendele juurde pääseda ja nendega tutvuda. See seadus on tegelikult osa seaduste komplektist, mis üheskoos moodustavad terviku. Ülejäänud seadused on isikuandmete kaitse seadus, tervishoiuteenuste korraldamise seadus, psühhiaatrilise abi korraldamise seadus jt.

      Sõnade tähendus tuleneb kontekstist

      Arsti ja patsiendi vaheline kohtumine on üks ebatüüpi-lisemaid olukordi, mis üldse olemas on. Arstivisiidi ajal öeldakse ja tehakse asju, mis muidu oleksid mõeldamatud. Meesarst võib küsida võõralt naiselt tema menstruatsiooni või abielu intiimsete üksikasjade kohta. Ta võib paluda tal lahti riietuda ja uurida tema suguelundeid, ilma et kumbki osapool peaks seda kuidagi kummaliseks, solvavaks või alan-davaks. Avaldused, vestlusteemad ja tegevused, mis teistes olukordades on tabu, muutuvad võimalikuks, kuna kumbki osapool ei pea neid solvavaks või häbiväärseks.

      70

      Osa 1. Esmatasand

      Arsti ja patsiendi vahel tekkiv suhe ei ole tavaline ini-mestevaheline suhe. Patsient on arsti hinnangute suhtes haa-vatav ja vastuvõtlik ning tihti mõjutab vestlus arstiga teda väga tugevalt. Just seetõttu võib arstivisiidil olla mõnikord patsiendile „maagiline“ mõju ja seetõttu võib hea vestlemis-oskus mõjuda terapeutiliselt. Kuid terapeutilise potentsiaa-liga käib kaasas ka vastutus ja oht, et valedel sammudel või-vad olla ka tõsised tagajärjed.

      Professionaalsel rollil on meditsiinilistes olukordades mõju, mis sõltub osaliselt arsti omadustest. „Ma olen ju kõi-gest ekslik inimene, kes ei tea ega oska sugugi kõike, mida patsiendid arvavad ja soovivad,“ võib olla arsti isiklik mina-pilt. See on tõesti nii, kuid selleks, et mõista, milline mõju on arstil patsientidele, omastele ja koostööpartneritele, tuleb aru saada, et „arst“ on keeleline mõiste ja sotsiaalne institut-sioon, millele peetakse automaatselt iseloomulikuks mõju-võimu, tegutsemisjõudu ja usaldusväärsust. Arst peab olema teadlik oma öeldu ja tehtu mõjust. Isiklik tagasihoidlikkus ei kõrvalda arstirolli võimu ega võta ära kohustust olukordi targalt juhtida.

      Sõnatu kommunikatsioon

      „Sõna on dünamiit,“ kirjutas luuletaja Olav H. Hauge. Kuid ka sõnadeta suhtlus on väga võimas. Mitteverbaalsed ehk paralingvistilised elemendid annavad tavaliselt edasi rohkem infot kui kasutatavad sõnad ise. Sellised elemendid on

      − keele „muusika“, nagu hääletooni kõrgus, kõne tempo, tugevus, kõla, kordused, pausid, kattuvused (üks räägib enne, kui teine on lõpetanud);

      − tähtsad häälitsused ja hüüatused („mhmh“, „või nii“, „just“, „okei“, „ah soo“ jne);

      − mitteverbaalsed märguanded, nagu pilgu suund (arvuti-ekraan), žestid, pinges olek, puudutused, juuksed, riided, lõhn;

      − tooli kõrgus, valgustus, temperatuur, värvid, sisekujun-dus, kord.

      Arsti mitteverbaalsed signaalid näitavad, kas ta on huvitatud ja keskendunud või ärritunud ja kiirustav. Kui sõnad lähevad vastuollu mitteverbaalsete signaalidega, mõjuvad viimased tugevamini ja annavad mõista, mida arst tegelikult arvab (joonis 1.4.1).

      Patsiendi signaalide lugemine

      Verbaalne suhtlus on selge – me teame, millal see algab ja lõpeb. Mitteverbaalne suhtlus on pidev. Me tõlgendame ja mõjutame üksteist ka siis, kui oleme vait. Vesteldes saadame mitteverbaalseid signaale, mis ütlevad rohkem kui sõnad ja naeratused, mida otsustame edastada. Teiste väljendite tähelepanemine on õpitav, kuid nende tõlgendamine on alati seotud ebakindlusega, mistõttu tuleb küsida kontrollimaks, kas asjast on õigesti aru saadud. „Te näete oma pojast rääki-des kurnatud välja, on see nii?“

      Osade patsientide jaoks võib arstile verbaalselt vastu rääkimine olla võimatu, aga kehakeel võib edastada kõhk-lusi või vastumeelsust. Mitteverbaalsed signaalid võivad arsti jaoks olla ainuke viis mõista, et patsienti vaevab „miski“, mis tema sõnadest välja ei tule.

      Toomas Tuvi (18) on esimest korda arsti juures, põhjuseks akne, ja arsti-visiit lõppeb kiiresti. Arst paneb tähele, et Toomas jääb raskelt toolile istuma, ta paistab püstitõusmisega kõhklevat. „Paistab, et te tahate veel millestki täna rääkida. Mul on aega teid ära kuulata.“ Toomas läheb näost punaseks. Ta vaatab ainiti enda ette ja räägib kõhklevalt öisest märga-misest, häbist ja enesetapumõtetest.

      Arsti signaalid

      Kui arst kutsub patsiendi ooteruumist kabinetti, võib visiidi tähtsaim hetk olla see, kui arst vaatab patsiendile silma, annab kätt ja saadab oma kehahoiaku, riietuse ja häälega

      Joonis 1.4.1. „Ei“ ei ole alati „ei“! KFS/Bulls Press.

      71

      Osa 1. Esmatasand

      teatud signaali. Kui arstil on kiire ja tal on vaja, et patsient keskenduks, selleks et kiiresti asjani jõuda, võiks ta tekitada rahuliku olukorra, liikudes pingevabalt, sättides ennast mugavalt toolile istuma, vaadates patsiendile silma ja paludes tal ilma vahelesegamata rääkida, miks ta on tulnud ja mida ta soovib. Tänu arsti rahulikkusele tunneb patsient ennast turvaliselt, mõtleb selgelt ja räägib sellest, mida ta arvab, et arst peaks teadma.

      Arsti mõtlematus, halvad harjumused või puudulik keskendumisvõime võivad edastada patsiendile signaale, mis tekitavad koostööks ja suhte ülesehitamiseks barjääri. Arusaamatused on kerged tekkima. Patsiendi kogemus on see, millest saab kogetud „tõde“, ning see mõjutab ka edasisi visiite ja kontakte.

      Silmside on tähtsaim mitteverbaalne töövahend. Siiski loevad paljud arstid pigem haiguslugu või klõbis-tavad klaviatuuril, ise samal ajal patsiendiga rääkides. Briti perearstipraksistes tehtud uurimus näitas, et see on väga ebatõhus ajakasutus. Patsiendid hoiduvad rääkimast ja vastamast, kuni silmside on taastatud, ja peatuvad tihti keset lauset, kui arst pilgu lugemiseks ära pöörab. Lisaks läheb räägitu arstil kõrvust mööda või siis hoopis meelest, kui ta samal ajal loeb või kirjutab. Seetõttu on rusikareegel, et vestlusega peab ootama, kuni arst ekraanilt midagi loeb või kirjutab. „Kas võiksite veidi oodata, kuni ma teie öeldu üles kirjutan?“ on kohane palve patsiendile. Märkmete tegemine käsitsi on vastuvõetav, kui arst on patsiendi poole pööratud.

      Els Eide (46) oli kurnatud ja ei saanud oma õppejõutööga hästi hakkama. Probleemid kuhjusid mitme aasta jooksul suure töökoormuse, pide-vate migreenihoogude, unetuse ja depressiooniga. Els ootas arsti poole pöördumisega kaua, sest pidas olukorraga ise mitte hakkama saamist lüüasaamiseks. Kui ta lõpuks abi otsis, oli tulemuseks kiirelt lõppenud vastuvõtt ja unetablettide retsept. Arst istus enamiku ajast ekraani poole pööratult. Peale uneprobleemide muust ei räägitud. „Ma ei suuda seljale rääkida, kui raske mul on,“ ütles Els hiljem oma abikaasale.

      Mõistmine ja vahendamine on „džäss“

      Hea vestlus on nagu džässmuusika mängimine: selle detai-lid ja areng on ennustamatud, suurem osa luuakse jooks-valt, põimub kokku teise poole panusega ja põhineb sellel. Loovust ja ideid stimuleeritakse käigu pealt. Ent kuigi kogu protsess ja selle tulemus on ennustamatud, on siiski olemas põhireeglid ja ühised üldeesmärgid, tänu millele saab sellest muusika ja mitte müra. Arst peab, nagu muusikki, oman-dama heaks mängijaks saamiseks mõned põhioskused. Need nõuavad harjutamist ja proovimist. Tehnikaid võib õppida ja need automaatseks muuta, kuid need