vaimust vaevatud, et ta võiks jääda Temaga.
19. Kuid Jeesus ei lubanud, vaid ütles talle: „Mine oma koju omade juurde ja jutusta neile kõik, mida Issand on sinu heaks teinud ja kuidas Ta on sinu peale halastanud.“
20. Ja mees läks ja hakkas Kümnelinnamaal kuulutama, mida kõike Jeesus oli tema heaks teinud, ja kõik olid imestuses.
1–14. Gerasa – praeguse nimega Jerash – oli väike linnake Jordanist ida pool Dekapolise piirkonnas nagu Gadaragi (praegu Umm Qais), millega teda mõnikord ära vahetatakse. Seal elasid peamiselt paganad, nagu seda tunnistab seakari. Juudid sigu ei kasvatanud ega söönud. Possessiooni26 üheks tunnusmärgiks peetakse ebaharilikku füüsilist jõudu. Tõsiasi, et kurjast vaevatu purustab kõik ahelad, näitab selgesti tema olukorda. Markuse kirjeldus nimetab kolm korda surnuaeda, kus see mees märatses: kolmekordne väljendus tähendab heebrea traditsioonis superlatiivi, absoluutsust. Kurjal vaimul on seos surma ja ebapuhtusega, mis sellega kaasas käib (vrd 2Ms 19:11). Kogu lugu on ülimalt sümboolne: siga on Vana Testamendi järgi roojane loom, roojasele vaimule sobiv koht, meri aga tähendab hukatust, surma, kurja valdkonda. Enne kui Jeesus kurja vaimu minema saadab, küsib ta tema nime. Vastus tunnistab, et kuradeid on palju ja nende suhted Jumalaga ei ole inimlikult seletatavad. „Jumala nimel, ära piina mind!” kisendab roojane vaim. Ja Jeesus kuulab tema palvet tohtida maale jääda ja minna inimeselt üle sigadesse. Kuri vaim ei saa õnnelik olla ka siis, kui ta saab, mida ta tahab. Võibolla avaldab Jeesuse žest mõnevõrra kaastunnet nende vastu, kes on oma vaba tahet kasutanud oma elu nurjaajamiseks.
15–19. Kurjad vaimud läksid sigade sisse ja kogu kari hukkus. Omanikule tähendas see suurt kaotust ja pole ime, et inimestel hakkas hirm. Miks Jeesus seda lubas? Mõned eksegeedid arvavad, et see oli mõeldud neile paganaile karistuseks. Kuid karistus ei sobi siin Jeesuse üldise hoiakuga. Jumal-Poeg on tulnud päästma, mitte hävitama. Kuid lool on kaks poolust: kõigepealt pääseb üks inimene kurja võimu alt ja samas vajub teiste inimeste varandus merre. Pattulangemine ja patust pääsemine on valulised sündmused. Jumala vaheleastumine meie segadusse läheb meile mõnikord kalliks maksma. Ja Gerasa kodanike reaktsioon on inimlik: see Jumalariigi kuulutaja ei hooli meie maisest heaolust, mingu ta parem mujale. Kurja pahandustega saame ise hakkama!
Jumala lähedus on alati riskantne. Tema ees ei saa jääda neutraalseks. Kes ei ole minuga, on minu vastu, ütleb Jeesus (Mt 12:30, Lk 11:23). Tervekssaanu on muidugi tänulik, ta tahaks oma päästjaga kaasa minna. Kuid Jeesus ei võta pakkumist vastu, vaid saadab ta tagasi koju, et ta seal jutustaks, mida ta on näinud ja läbi elanud. Igaühel on lunastusloos oma koht ja oma ülesanne. Geograafilised kaugused ei lahuta meid Jumalast.
20. Dekapolis ehk Kümnelinnamaa asus Genneesareti järvest ida pool.27 Sealsetest linnadest on tuntud Damaskus, Filadelfia, Skytopolis, Gadara, Pella ja Gerasa. Elanikud olid enamasti kreeka või süüria päritolu paganad. Maakond allus Rooma kubernerile Süürias.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.