Олег Криштопа

Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності


Скачать книгу

Снайдер, історик, професор Єльського університету, зазначає: «В академічному середовищі США люди усе ще вірять, що Київська Русь – це те саме, що сучасна Росія. Якщо ви дотримуєтесь такої історичної схеми, то немає такого поняття, як Україна».

      Рік 1708-й. Услід за Мазепою з кількома полками козаків у табір шведського короля почали стікатися інші розрізнені підрозділи української армії. Сидячи на Чернігівщині, Петро Перший віддав наказ забирати жінок та дітей усіх прихильників Мазепи. Для шантажу і помсти.

      Припало мне на ум, что в Прилуках гетманских единомышленников, которые ныне при нем, многих есть жены и дети. Чего для изволь туды нарочно кого-нибудь послать з драгуны и взять их за караулом.

Петро Перший. Лист до Меншикова, листопад 1708 року

      Року 1707-го Петро Перший оголосив про початок адміністративної реформи. Нею передбачався поділ уже велетенської території на губернії з чіткою вертикаллю влади. Планувалося, що губернії створять і в Україні. Цим фактично знищувалася автономія Гетьманщини. Ще одне ключова ухвала Петра, яка мала вплив на рішення гетьмана вважати союз України з Московією не чинним, – так звана політика «випаленої землі». Російська армія, відступаючи, повинна була знищувати геть усе.

      Уже старий, Мазепа проявляє чудеса дипломатії, вступаючи в переговори з усіма можливими союзниками. Поривати стосунки з Петром він не поспішає.

      Туркам Мазепа пропонує незалежну Україну, яка стане буфером між Османською імперією й Московією. Зі шведами говориться про утворення в Україні Князівства Руського. Хоч як не любив Мазепа поляків, але навіть із ними тривали переговори – через загадкову графиню Дольську.

      Графиню Дольську легенди називають останнім коханням Мазепи, який замолоду мав славу Дон-Жуана, зміцнену через століття Байроном. На цю версію вказують окремі слова самого гетьмана і взаємні подарунки. Так чи інакше, Мазепа активно переписується з деякими польськими політиками і навіть пропонує підтримку коронному гетьману Адаму Сенявському, щоб той став королем Речі Посполитої. Багатоходову дипломатичну гру зіпсував Карл XII, який раптово повернув із Білорусі в Україну. «Дідько його сюди несе», – сказав Мазепа. Рішення, між тим, потрібно було ухвалювати негайно. Мазепа вибрав поразку – лише б не Росію. Після цього його ім’я на сотні років стало загальником: мазепинці для росіян – злісні українські націоналісти. Аж до XX століття, коли українці стали спочатку петлюрівцями, а потім – бандерівцями.

      Після поразки під Полтавою і знищення Петром Першим Запорозької Січі кошовий отаман Кость Гордієнко із козацтвом будує нову Січ в Олешках (нині Цюрупинськ, поруч із Херсоном). Територія, контрольована запорожцями, простягається від Азова на сході до Південного Бугу на заході. На півночі – по Чигирин. Вище – влада нової імперії.

      Рік 1721-й. Петро Перший перейменовує Московію на Росію, а себе величає імператором російським. Малоосвічені вірнопіддані починають