тяга не давала полум’ю згаснути, над лампами почали кріпити труби з жесті. У 1756 році аптекар-француз Кенке замінив ці не дуже естетичні деталі скляними, а в 1789 році швейцарець Арганд додумався закрити вогонь ламповим склом, згорнути гніт у трубку і зробити в пальнику дірочки, через які поступало повітря. Проте освітлення все одно залишалося тьмяним аж доти, поки олію не замінили на керосин.
Свіча Яблочкова
У 1798 році почалася ера газових світильників. Вони вперше були встановлені в Англії, а до Росії «прибули» тільки в 1825 році – саме вони прикрашали будинок Генерального штабу. Але вже тоді народилася ідея створення електричної лампи. Ще 1802 року професор фізики Петербурзької медико-хірургічної академії відкрив електричну дугу. Однак минуло чимало часу, поки на основі цього винаходу змогли сконструювати освітлювальний пристрій, який давав рівне світло. Цю проблему вирішив російський учений Яблочков. Щоправда, його лампи 1877 року спочатку встановили у Парижі… Французи називали чудернацькі свічки «російським світлом».
А вчені всього світу тим часом працювали над лампою накалювання. Схоже, першу електричну лампочку водночас винайшли два спеціалісти – росіянин Лодигін і американець Едісон. Тільки у першого з них усередині колби містився вугільний стрижень, а в другого – волосинка обвугленого бамбукового волокна. Учені й досі сперечаються, кому ж із винахідників ця ідея прийшла в голову раніше. Але нам з вами достатньо того, що лампочка просто існує. Так що спасибі і Лодигіну, й Едісону: що б ми зараз без них робили!
Поступово спеціалісти знайшли спосіб робити лампи різної потужності, а коли всередині скляних колбочок з’явилася вольфрамова волосинка, епоха газового освітлення в історії людства остаточно закінчилася.
Але на цьому вчені не заспокоїлися. Їхня багаторічна робота дала змогу створити так звані газорозрядні лампи – довгі скляні трубки, заповнені газом і вкриті зсередини особливою речовиною, що світиться, – люмінофором. Нині люмінесцентні лампи (один з різновидів нового пристрою) стали дуже популярними, оскільки є достатньо економічними і створюють менше навантаження для наших очей.
…Ввечері, коли за вікном панує непривітна темрява, так приємно увімкнути м’яке, яскраве й веселе освітлення! Мабуть, варто добрим словом згадати всіх тих, завдяки кому наша оселя стала ще привітнішою – від невідомого печерного «Кулібіна» до майстра, який виготовив ваш власний світильник.
Домашня техніка
…І ось ми заходимо до будинку. Добре, якщо квартира, яка нам потрібна, міститься на першому чи другому поверсі. А якщо вище? Та ще й треба підняти нагору важкі сумки? А що робити бабусям та дідусям? їм іноді важко зійти сходами, що ведуть у під’їзд! І ось тоді, коли сходити нагору надто незручно, на допомогу людям приходить ліфт.
На п’ятнадцятий поверх, будь ласка!
Перша згадка про підйомний механізм належить до… 2600 року до нашої ери! Саме такі «первісні ліфти» єгиптяни використовували