Robert T. Kiyosaki

Rikka Isa teejuht investeerimisel. Millesse rikkad investeerivad, kuid vaesed ja keskklass mitte?


Скачать книгу

kuidas ma tean, millal mul mõlemat piisavalt on?” küsisin.

      „Siis, kui sul on vaba raha,” muigas rikas isa.

      Sellepeale puhkesime kõik kolm naerma ja tõstsime veeklaasid, öeldes toosti: „Vaba raha terviseks!”

      Järgmiseks ütles rikas isa toosti: „Ja asjatundliku investori seisuse terviseks.”

      „Asjatundliku investori seisuse ja vaba raha terviseks,” kordasin taas endamisi mõttes. Mulle meeldis nende sõnade kõla.

      Mike’i limusiini juht kutsuti kohale, ja ma naasin armetusse poissmeestest ohvitseride majutuskohta, et mõelda, mida oma ülejäänud eluga peale hakata. Olin täiskasvanu ja täitnud oma vanemate ootused … sellised ootused nagu kolledžihariduse saamine ja kodumaa teenimine sõjaajal. Nüüd oli aeg otsustada, mida ma ise teha tahan. Mõte asjatundlikuks investoriks saamisest meeldis mulle. Ma võisin jätkata oma haridusteed rikka isa käe all, hankides vajalikke kogemusi. Seekord juhendas rikas isa mind kui täiskasvanut.

       20 aastat hiljem

      1993. aastaks jagati rikka isa varandus ta laste, lastelaste ja nende tulevaste laste vahel. Tema järeltulijad ei pea järgmised sada aastat raha pärast muretsema. Mike sai äri põhivara ja ta on rikka isa finantsimpeeriumi, mille too mittemillestki üles ehitas, bilansilise väärtuse kasvatamisega oivaliselt toime tulnud. Nägin selle algust ja kasvamist kogu oma elu jooksul.

      Mul kulus 20 aastat, et saavutada seda, mida oleksin pidanud tegema 10 aastaga. Ütluses „Esimese miljoni teenimine on kõige raskem” on oma tõetera sees. Praegu tagasi vaadates ei olnud miljoni dollari teenimine kuigi raske. Minu jaoks osutus raskeks hoopis selle miljoni alleshoidmine ja enda heaks töölepanemine. Sellegipoolest õnnestus mul 1994. aastal 47-aastasena tööst erru minna, olles rahaliselt sõltumatu ja omades küllaldaselt raha, millega elu nautida.

      Aga mind ei paelunud tööst erruminek. Mind köitis hoopis võime saavutamine investeerida asjatundliku investorina. Võime investeerida kõrvuti Mike’i ja rikka isaga oli saavutamist väärt eesmärk. See päev 1973. aastal, mil Mike ja rikas isa ütlesid, et ma pole piisavalt rikas, et investeerida koos nendega, oli mu elu pöördepunkt ja päev, mil seadsin endale eesmärgiks saada asjatundlikuks investoriks.

      Järgmiseks esitan loetelu mõningatest investeeringutest, millesse investeerivad nn akrediteeritud ja asjatundlikud investorid:

      1) erainvesteeringud,

      2) kinnisvara sünditseerimine ja piiratud vastutusega äriühingud,

      3) IPO-eelsed pakkumised,

      4) IPO-d (ehkki saadaval kõikidele investoritele, on need tavaliselt raskesti ligipääsetavad) ,

      5) subprime finantseerimine ehk subprime laenud,

      6) ettevõtete ühinemised ja ülevõtmised,

      7) stardilaenud,

      8) riskimaandusfondid.

      Tavainvestori jaoks on nimetatud investeeringud väga riskantsed mitte sellepärast, et investeeringud ise oleksid tingimata riskantsed, vaid sellepärast, et tavainvestoril puudub sageli vajalik haridus, kogemused ja vaba kapital, teadmaks, millega ta ennast seob. Hetkel kaldun olema SEC-iga ühte meelt, et parem on kvalifitseerimata investoreid kaitsta, piirates nende ligipääsu niisugustele investeeringutele, sest tegin oma teel päris mitu viga ja prohmakat.

      Täna investeerin asjatundliku investorina seda laadi ettevõtmistesse. Kui te teate, mida teete, on risk väga väike, potentsiaalne tulu võib olla aga tohutu. Nimetatud investeeringud on need, millesse rikkad oma raha tavapäraselt investeerivad.

      Ma olen kaotanud, kuid hästi läinud investeeringute tulud on olnud märkimisväärsed, ületades kaugelt mõned kaotused. 35 % kasumit kapitalilt on tavaline, aga vahetevahel saavutatakse ka 1000 % ja enam. Ma eelistan investeerida sellistesse investeeringutesse, sest need pakuvad rohkem erutust ja väljakutseid. Asi ei ole üldse nii lihtne, nagu: „Ostke mulle selle 100 aktsiat või müüge tolle 100 aktsiat.” Asjatundlik investor ei tee nii. Nendesse investeeringutesse investeerimine tähendab kapitalismi mootorile väga lähedale minemist. Tõtt-öelda on mõned loetletud investeeringutest riskikapitali investeeringud, mis on tavainvestorile kaugelt liiga riskantsed. Tegelikkuses ei ole need investeeringud riskantsed, kuid tavainvestori jaoks muudab need ohtlikuks hariduse, kogemuste ja vaba raha puudumine.

      See raamat ei ole investeeringutest.

      See raamat on investorist.

       Teekond

      Käesoleva raamatu põhiteema ei ole investeeringud. See raamat on peamiselt investorist ja asjatundlikuks investoriks saamise teekonnast. Teos räägib sellest, kuidas on võimalik saavutada kolm investoriks olemise põhitingimust, need on haridus, kogemused ja vaba raha.

      „Rikas isa, vaene isa” on raamat minu haridusteest lapseeas. „RAHAVOO kvadrant” on „Rikka isa, vaese isa” II osa ja kirjeldab mu haridusteed noore täiskasvanu eas aastail 1973–1994. Käesolev raamat „Rikka Isa teejuht investeerimisel” rajaneb kõikidel eelnevatel aastatel saadud õppetundidel ja praktilistel kogemustel ning muudab need õppetunnid kolmeks põhitingimuseks, mis on tarvilikud asjatundlikuks investoriks kvalifitseerumiseks.

      1973. aastal oli mul investeerimiseks napp 3000 dollarit, mu haridus ja praktilised kogemused olid kasinad. 1994. aastaks oli saanud minust asjatundlik investor.

      Rikas isa ütles rohkem kui 20 aastat tagasi: „Nii nagu on olemas majad rikastele, vaestele ja keskklassile, on vastavalt igaühele ka investeeringud. Kui tahad investeerida sellesse, millesse investeerivad rikkad, pead olema enam kui rikas. Sinust peab saama asjatundlik investor, mitte ainult rikas inimene, kes investeerib.”

       Asjatundlikuks investoriks saamise viis etappi

      Rikas isa jagas mu arenguprogrammi viieks eri etapiks, mille olen rühmitanud etappideks, õppetundideks ja peatükkideks. Need etapid on järgmised.

      1. Kas oled vaimselt valmis investoriks saama?

      2. Mis liiki investoriks sa saada tahad?

      3. Kuidas luua tugev ettevõte?

      4. Kes on asjatundlik investor?

      5. Tagasiandmine.

      See raamat on kirjutatud teejuhina ega anna konkreetseid vastuseid. Raamatu eesmärgiks on aidata teil aru saada, missuguseid küsimusi esitada. Ja kui sellest aru saate, on ülesanne täidetud. Rikas isa ütles: „Mitte kedagi pole võimalik õpetada asjatundlikuks investoriks. Aga inimene võib õppida asjatundlikuks investoriks saama. See on nagu jalgrattaga sõitma õppimine. Mina ei saa õpetada sind jalgrattaga sõitma, aga sina saad õppida jalgrattaga sõitma. Jalgrattaga sõitma õppimine nõuab riskimist, proovimist ja eksimist ning õiget juhendamist. Sama kehtib investeerimise kohta. Kui sa ei taha riskida, siis ütled, et ei taha õppida. Ja kui sa ei taha õppida, siis ei saa ma sind õpetada.”

      Kui otsite kuumi investeerimisvihjeid, kiireid rikastumisviise või rikaste salajast investeerimisvalemit, siis pole käesolev raamat teie jaoks. See raamat on tegelikult rohkem õppimisest kui investeerimisest. See on kirjutatud inimestele, kes on investeerimisõpilased – õpilased, kes otsivad oma teed, mitte kerget teed rikkusele.

      See raamat räägib rikka isa viiest arenguetapist, mille ta läbi tegi ja mida mina praegu läbi teen. Kui olete suure rikkuse õpilane, panete ehk raamatut lugedes tähele, et rikka isa etapid on needsamad viis etappi, mille maailma rikkaimad äriinimesed ja investorid läbisid selleks, et väga rikkaks saada. Microsofti asutaja Bill Gates, Ameerika rikkaim investor Warren Buffet ja General Electricu asutaja Thomas Edison – kõik nad tegid need viis etappi läbi. Need on samad viis etappi, mida läbivad praegu Interneti- ehk dot com-põlvkonna kõigest kahekümnendates ja kolmekümnendates eluaastates noored värsked miljonärid ning miljardärid. Ainus erinevus on selles, et tänu infoajastule läbivad need noored inimesed nimetatud etapid kiiremini, ja sama kehtib vahest ka teie kohta.

       Kas käite revolutsiooniga kaasas?

      Suured